Webinarium

Poniżej przekazuję wiadomość przesłaną na skrzynkę elektroniczną naszego Koła.
Przy rejestracji na szkolenie w polu organizacja/instytucja warto wpisać dane Koła/oddziału, pozwoli to organizatorom skoncentrować temat opowieści wokół miejsc bliższych odbiorcom webinarium. Szkolenie pierwszy raz w takiej formie kierowane jest do przewodników, organizatorzy liczą również na dyskusję podczas spotkania.
Pozdrawiam
Monika Izarowska
***
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w webinarium poświęconym miejscom masowych grobów ofiar Zagłady oraz sposobom opowiadania o nich podczas wędrówek i pracy przewodnickiej.
Pamięć o Holokauście często koncentruje się wokół największych obozów zagłady i gett w dużych miastach. Tymczasem badania pokazują, że około jedna czwarta ofiar została zamordowana w egzekucjach poza nimi – w małych miejscowościach, wsiach i na ich obrzeżach. To właśnie te zapomniane choć oznaczone pomnikami miejsca, stanowią ważny element krajobrazu pamięci w Polsce. Od 3 lat Niemiecki Instytut Historyczny prowadzi interdyscyplinarny projekt badawczy na temat grobów masowych, ze szczególnym uwzględnieniem podgórskich obszarów południowo-wschodniej Polski.
Podczas webinarium opowiemy m.in.:
  • o historii Zagłady w Generalnym Gubernatorstwie, ze szczególnym uwzględnieniem podgórskich terenów południowo-wschodniej Polski,
  • o powojennych działaniach upamiętniających,
  • o interaktywnej mapie grobów masowych tworzonej przez interdyscyplinarny zespół badaczy.
Chcielibyśmy również zaprosić Państwa do wspólnej dyskusji o tym, jak rozmawiać o miejscach pamięci ofiar Zagłady podczas prowadzenia wycieczek i wędrówek szlakami.
📅 Termin: poniedziałek, 15 czerwca 2026 r.
🕠 Godzina: 17:30–19:30
💻 Platforma: Zoom
Szczegółowe informacje znajdą Państwo w załączonym PDF.
Prosimy o rejestrację na spotkanie pod tym linkiem do dnia 12 czerwca 2026 r.
W razie pytań pozostaję do dyspozycji.
Będę wdzięczna za przekazanie tych informacji do potencjalnie zainteresowanych innych przewodników.
Z wyrazami szacunku,
Julia Machnowska
Koordynatorka projektu „Masowe groby ofiar Zagłady”
tel. 601 214 594

***

Webinarium dla przewodników turystycznych „Rozproszona Zagłada – miejsca masowych grobów ofiar Holokaustu”
Pamięć o Holokauście często koncentruje się wokół największych obozów zagłady i gett w dużych miastach. Tymczasem badania pokazują, że około jedna czwarta ofiar została zamordowana w egzekucjach poza nimi – w małych miejscowościach, wsiach i na ich obrzeżach. To właśnie te zapomniane choć oznaczone pomnikami miejsca, stanowią ważny element krajobrazu pamięci w Polsce. Od 3 lat Niemiecki Instytut Historyczny prowadzi interdyscyplinarny projekt badawczy na temat grobów masowych, ze szczególnym uwzględnieniem podgórskich obszarów południowo-wschodniej Polski, gdzie masowych egzekucji było szczególnie dużo, a ich miejsca znajdują się w pobliżu współczesnych szlaków turystycznych.
Chcieliśmy zaprosić Państwa na webinarium, podczas, którego opowiemy o historii regionu podczas II wojny i Zagłady, a także o powojennych działaniach upamiętniających. Pokażemy także narzędzie, nad którym pracuje interdyscyplinarny zespół badaczy – interaktywną mapę grobów masowych na terenie dawnego Generalnego Gubernatorstwa, wyposażoną w możliwości wyszukiwania i filtrowania danych. Mapa wzbogacona jest także o dodatkowe dane kartograficzne – mapy administracyjne z różnych okresów historycznych, mapy linii kolejowych oraz zdjęcia lotnicze z lat 40 i 50 dla wybranych lokalizacji woj. podkarpackim. Dodatkowo użytkownicy mogą zapoznać się z wyborem źródeł archiwalnych do konkretnych miejsc grobów masowych.
Chcielibyśmy również Państwa, jako przewodników, zaprosić do dyskusji, o tym jak opowiadać o upamiętnieniach ofiar Zagłady podczas wędrówek szlakami.
Webinarium odbędzie się na platformie ZOOM, w poniedziałek 15.06.2026 r. g. 17:30-19:30, prosimy o rejestrację na spotkanie do dnia 12.06.
W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Julią Machnowską (julia.machnowska@gmail.com, tel. 601214594)
Szkolenia odbywają się w ramach projektu „Masowe groby ofiar Zagłady” realizowanego przez Niemiecki Instytut Historyczny. Więcej o projekcie tutaj. Działania edukacyjne finansowane są ze środków Fundacji EVZ „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”

Zaproszenie na koncert

Szanowni Państwo,

w imieniu organizatorów oraz Muzeum Zamojskiego w Zamościu serdecznie zapraszam na wyjątkowy koncert fortepianowy o charakterze integracyjnym, który odbędzie się 30 maja 2026 roku (sobota) o godz. 17:00 w Sali Sakralnej Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Wydarzenie organizowane jest przez ZOZ „Droga Życia” w Smoligowie, z inicjatywy Tomasza Tronta, a Muzeum Zamojskie ma przyjemność pełnić rolę partnera i gospodarza tego wyjątkowego spotkania.

Koncert będzie nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale również ważnym gestem integracji i solidarności społecznej. Szczególnymi gośćmi wydarzenia będą osoby z ograniczeniami, a idea koncertu opiera się na przekonaniu, że muzyka jest uniwersalnym językiem, który łączy ludzi ponad wszelkimi barierami.

Będzie nam bardzo miło, jeśli znajdziesz chwilę, by być tego dnia z nami.

Pozdrawiam serdecznie,

-- 
Kinga Kołodziejczyk

Zastępca Dyrektora
Muzeum Zamojskiego w Zamościu

tel. 883 375 552

Zaproszenia – szkolenia

Muzeum Zamojskie w Zamościu zaprasza przewodników zainteresowanych oprowadzaniem podczas tegorocznej XVIII Zamojskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 16 maja 2026 r. pod hasłem: „100 lat Muzeum Zamojskiego. Śladami historii.” na spotkanie organizacyjne:

Termin spotkania: 14 maja 2026 r. (czwartek), godz. 16.00
Miejsce: sala koncertowa Muzeum Zamojskiego

 

Ostatnie pożegnanie

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej koleżanki Ewy i jesteśmy dziś tu razem żeby ją pożegnać.  Pożegnać naszą koleżankę, przyjaciółkę i wyjątkową osobę – osobę,  która zawsze była z nami – pogodna, uśmiechnięta i życzliwa. Każdy, kto znał Ewę wie, jak wyjątkowym była Człowiekiem. I choć serca nasze  wypełnia  smutek – chcę  kilka słów powiedzieć o naszej Koleżance.
Z urodzenia rodowita tomaszowianka, co zawsze podkreślała.
Do PTTK wstąpiła w Tomaszowie Lubelskim w 1970 roku. W tym też roku rozpoczęła kurs dla przewodników terenowych turystycznych. Po zdanych egzaminach w 1972 roku otrzymała uprawnienia przewodnika terenowego III klasy./ obowiązywały wtedy klasy przewodnickie – III, II, i I/.  Ponieważ mogła oprowadzać tyko wycieczki terenowe, co było uciążliwe,  rozszerzyła  uprawnienia na Zamość, zdając egzamin w 1978 roku.
Poszerzała wiedzę poprzez intensywne doszkalanie przewodnickie, co pozwoliło jej zdać egzamin przed Komisją Lubelską w 1988 i uzyskać uprawnienia II klasy przewodnika miejskiego i terenowego.
Należy podkreślić, że w tym czasie pracowała zawodowo i wychowywała dwie córki, Elę i Basię.
Była nie tylko wspaniałym, zawsze uśmiechniętym przewodnikiem ale też organizatorem kursów przewodnickich, prowadziła zajęcia tematyczne na kursach w Zamościu, Tomaszowie i Zwierzyńcu. Dla wielu z nas tu obecnych, nasza Pani Profesor.
Była członkiem a następnie przewodniczącą Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej w Zamościu. Są tu wśród nas osoby, które przed tą komisją składały egzamin na uzyskanie uprawnień II klasy przewodnickiej.
Kiedy prezesem Koła Zamojskich Przewodników był, już dziś śp. Tadeusz Konrad Sokołowski, była jego zastępcą przez 4 lata a następnie w latach 1983-85 prezesem Koła Zamojskich Przewodników. Organizowała szkolenia stacjonarne i wyjazdowe. Z nią właśnie, jako jedna wielka rodzina przewodnicka, zaglądaliśmy w różne zakątki naszego kraju. W pamięci chyba każdego z nas, przewodników ze starszym stażem, utkwił niezapomniany wyjazd do Warszawy w 1985 r., połączony ze zwiedzaniem Zamku Królewskiego, spotkaniem z panem Janem Zamoyskim, uczestnictwem w wystawie „Zamość wczoraj, dziś, jutro”, i spotkaniem  z Warszawskim Kołem Zamościan, którego Prezesem  przez długie lata był pan Jan Zamoyski.
Nasza koleżanka Ewa rozpoczęła w 1980 roku starania do opracowania kolejnej, nowej – aktualnie obowiązującej – odznaki zamojskich przewodników (w języku przewodnickim -blachy), najbogatszej tematycznie i kolorystycznie; najładniejszej pośród odznak polskich kół przewodnickich. Złożyliśmy tę odznakę na Jasnej Górze w czasie jednej z ogólnopolskich pielgrzymek przewodnickich, gdzie wraz z Ewą pielgrzymowaliśmy, i nadal pielgrzymujemy od lat.  Brała czynny udział w ogólnopolskich rajdach górskich; była członkiem ekip na Centralnych Zlotach Aktywu Krajoznawczego.
Zgodnie z uprawnieniami nasza koleżanka Ewa prowadziła kontrole pracy przewodników na terenie województwa zamojskiego.
Za pracę, zaangażowanie i aktywność została uhonorowana wieloma odznaczeniami:
– „Odznaką 100 lecia Zorganizowanej  Turystyki w Polsce”- nadanej przez Zarząd Główny PTTK
– Miłośnik Roztocza- odznaką nadaną decyzją Zarządu Głównego PTTK
– srebrną odznaką „Za opiekę nad zabytkami” przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki  PRL
– brązową odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki” nadaną przez Główny Komitet Turystyki w Warszawie
–  srebrną odznaką „Zasłużony działacz turystyki” od Komitetu ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej w Warszawie
– złotą odznaką   „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” nadaną przez Zarząd Główny PTTK
– Odznaką okolicznościową z okazji XXX lecia RPN  nadaną przez RPN
– Srebrną i Złotą Honorową Odznaką PTTK przyznaną przez Zarząd Główny PTTK
– odznaką „25 lat PTTK” przyznaną przez Zarząd Oddziału PTTK w Zamościu
– kolejne – Honorowa odznaka nadana przez Zarząd Główny PTTK „Zasłużony przewodnik PTTK”
Pracę Ewy docenili też wojewodowie:
– wojewoda zamojski, przyznając „Odznakę za zasługi dla Województwa  Zamojskiego” i wojewoda Lubelski przyznając „Odznakę zasłużony dla Województwa Lubelskiego”.
Ewa przez lata oprowadzając grupy turystów, przeżyła różne sytuacje i zdarzenia.
Zawsze miła i szczerze uśmiechnięta traktowała wszystkich turystów przyjaźnie.  Oprowadzała zgodnie z zasadami metodyki, na co jako szkoleniowiec i osoba kontrolująca nas przewodników, w czasie pracy kładła szczególny nacisk. Przestrzegała zasady, którą  przekazywała nam młodszym stażem koleżankom i kolegom, że „przewodnik jest dla turysty”, ma  godnie reprezentować swoje środowisko i niekiedy poprzez swój przekaz wychowywać.  Praca przewodnika jest służbą.
Wymagała od nas przewodników i wpajała w nas konieczność przestrzegania tych zasad, które złożyliśmy w czasie ślubowania przewodnickiego.
Kiedy choroba nie pozwoliła na czynne oprowadzanie, do końca służyła radą i mówiła, że teraz jest „hrabiną” i teraz jej służą (w chorobie).
Pod koniec listopada ubiegłego roku Ewę odwiedzili członkowie Zarządu naszego Koła Przewodników. Ponieważ nie mogła osobiście uczestniczyć w obchodach 95 lecia zamojskiego przewodnictwa, a była jedną z wyróżnionych, wręczyli  podziękowanie z Oddziału PTTK w Zamościu dla Zasłużonego Przewodnika i przekazali pięknie oprawioną, oryginalną fotografię przyrody Roztocza.
Dziś, droga/ nasza koleżanko Ewo, żegnamy Cię z bólem serca. Jesteśmy wdzięczni za czas i wspólne chwile. Pozostawiasz po sobie wspomnienia, których czas nam nie odbierze. Dziękujemy   za dobro,  ciepło i obecność wśród nas.
Elu, Basiu wraz z rodzinami, łączymy się z Wami w bólu po stracie najbliższej Wam osoby. Cała nasza rodzina przewodnicka też jest pogrążona w smutku.
EWO! Niech dobry Bóg prowadzi Cię teraz po niebieskich szlakach.  Maryja, Matka Pięknej Miłości niech obejmie Cię swoim płaszczem jak dziecko, które zasypia na sercu swojej matki.

_________________________

Ostatniego pożegnania śp. Ewy Strumidło podczas mszy świętej w dniu 9 maja 2026 r., w imieniu przewodników dopełniła Kol. Joanna Budzyńska.

__________________________

Z ogromnym smutkiem, zaledwie po niedawnym pożegnaniu śp. Marysi Puźniak, przyjęliśmy wiadomość, że odeszła od nas kolejna zasłużona przewodniczka PTTK –
śp. Ewa Strumidło, nestorka naszego środowiska.

Msza święta i pogrzeb odbędą się w sobotę, 9 maja 2026 r. w Zamościu:

  • godz. 10:30 – wystawienie urny z prochami w Katedrze Zamojskiej

  • godz. 11:00 – msza święta żałobna

  • po mszy – odprowadzenie urny z prochami na Cmentarz Komunalny w Zamościu
    (uczestnikom pogrzebu zapewniony będzie transport)

Rodzinie i bliskim śp. Ewy przekazujemy słowa najszczerszego współczucia i żalu.
Niech spoczywa w pokoju.

Niech aniołowie zaprowadzą ją do rajskich wrót tak jak ona prowadziła rzesze turystów po szlakach turystycznych.

Chcąc uczcić pamięć Ewy, prosimy Przewodników i Sympatyków uczestniczących w pogrzebie o przybycie w czerwonych strojach przewodnickich.

Ćwiczyliśmy wspólnie hymn przewodnicki podczas spotkania w Karpiu – w celu powtórzenia słowa pod linkiem:
https://przewodnicy.pttk.pl/hymn_i_slubowanie_przewodnickie

Zarząd Koła Przewodników Terenowych PTTK im. Róży i Jana Zamoyskich

 

________________________________________________________________________________

Z głębokim żalem powiadamiamy, że zmarła nasza koleżanka przewodniczka Ewa Strumidło.
Rodzinie Ewy składamy wyrazy głębokiego współczucia i łączymy się z nimi w bólu po tej stracie.
Pogrzeb Ewy Strumidło odbędzie się w dniu 09.05.2026 r. (sobota )
Urna z prochami wystawiona zostanie o godz. 10:30 w Katedrze Zamojskiej, msza święta o godz. 11:00, pochówek po mszy na cmentarzu Komunalnym w Zamościu.
Wspomnijmy ciepło naszą Nestorkę,
tak szybko od nas odchodzą.
Więcej informacji o naszej Koleżance –
pod linkiem:

Szkolenia – zaproszenia

Dzień dobry o poranku,
Wójt gminy Hrubieszów Pan Tomasz Zając zaprasza Przewodników i Sympatyków naszego Koła na Obchody Staszicowskie, które odbędą się 10 maja 2026 roku w Dziekanowie.
Wydarzenie ma charakter otwarty, więc każdy chętny może pojawić się i oddychać staszicowską atmosferą. Jednak – jak dowiedział się kol. Robert Kowalski podczas rozmowy z Wójtem – sala, na której odbędzie się główna część wydarzenia, rządzi się swoimi prawami i liczba miejsc jest ograniczona (zaproszono wielu gości).
W związku z tym chcielibyśmy wysłać na konferencję czteroosobową delegację, która oficjalnie reprezentować będzie nasze Koło. To dla nas szczególny rok – obchodzimy 65-lecie istnienia, a Obchody Roku Staszica mamy wpisane w tegoroczny plan działalności, więc tym bardziej warto zaznaczyć naszą obecność.
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt z kol. Robertem Kowalskim (tel. 697 888 329).
Dobrego dnia
Monika Izarowska

___________________________________________________________________________________________________

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „LŚNIENIE” – prezentującej prace dydaktyków oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Data: 1 maja
Godzina: 16:00
Miejsce: Muzeum Zamojskie w Zamościu, Galeria Rzeźby im. prof. Mariana Koniecznego

Będzie nam bardzo miło gościć Państwa podczas tego wydarzenia.

Z poważaniem

-- 
Kinga Kołodziejczyk

Zastępca Dyrektora
Muzeum Zamojskiego w Zamościu

tel. 883 375 552

______________________________________________________

Dzień dobry,

w imieniu Wójta Gminy Hrubieszów Pana Tomasza Zająca serdecznie zapraszam na Obchody Staszicowskie do Dziekanowa w dniu 10 maja 2026 r.

Pozdrawiam

Anna Kowal

Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej, Sportu i Promocji

 

Urząd Gminy Hrubieszów

  1. Bolesława Prusa 8

22-500 Hrubieszów

tel.: 846 962 681 w. 30

_____________________________________________________________________________________________________

GOCI POWRACAJĄ!

Od 28 kwietnia 2026 r. (wtorek) rozpoczyna się sezon turystyczny w Masłomęczu — a to już jutro!
Z inicjatywy kol. Roberta Kowalskiego, w ramach kolejnych wydarzeń jubileuszu 65-lecia naszego Koła, 28 kwietnia 2026 r. organizujemy wyjazd do Masłomęcza.
Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Archeologicznego Gminy Hrubieszów w Masłomęczu w sąsiedztwie ponownie otwartej Wioski Gotów oraz wystawa „Goci. Dziedzictwo skryte w ziemi” czekają na zwiedzających.
Zapraszamy Przewodników i Sympatyków na wspólne odkrywanie tej świątyni hrubieszowskiej archeologii!
Spotkanie na Lunecie w Zamościu 28.04.2026 r. (wtorek) o godz. 8.00 — tam wszelkie ostatnie uzgodnienia i rozlokowanie w samochodach (prosimy o koleżeńskie użyczanie miejsc w aucie).
Zainteresowani proszeni są o wcześniejszy kontakt z kol. Robertem (tel. 697 888 329) oraz punktualne stawienie się w miejscu zbiórki w strojach przewodnickich.
Osoby spoza Zamościa jadące bezpośrednio do Masłomęcza powinny być na miejscu ok. 8.30–9.00.
Jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce czeka! Warto poznać ten ważny punkt na turystycznej Mapie Lubelszczyzny.
Zdaję sobie sprawę, że informacja dociera późno — czasem tak bywa, jednak wydarzenie zdecydowanie warte jest naszego udziału.
W imieniu Zarządu Koła Przewodników Terenowych im. Róży i Jana Zamoyskich przy PTTK O/Zamość,

Monika Izarowska

Z inicjatywy kol. Roberta Kowalskiego, prezesa Koła Przewodników Terenowych im. Róży i Jana Zamoyskich, działającego przy zamojskim Oddziale PTTK, organizujemy wyjazd do Masłomęcza, na który zapraszamy wszystkich Przewodników i ich Sympatyków.  Wyjazd spod „Lunety” 28.04.2026 r. o godz. 8:00. Transport własny. Prosimy o koleżeńskie użyczanie miejsc w samochodach. To niecodzienne wydarzenie – oficjalne otwarcie Laboratorium Historiae Gethorum przy Wiosce Gotów w Masłomęczu, to otwarcie nowej wystawy w jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Przed sezonem turystycznym należy koniecznie się z nim zapoznać. Wydarzenie wpisuje się ponadto w tegoroczne obchody 65.lecia naszego Koła Przewodników. Osoby spoza Zamościa powinny się zgłosić przy muzeum w Masłomęczu ok. 8:30-9:00.

________________________________________________________________________________________________
Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu i Koło Przewodników Terenowych im. Róży i Jana Zamoyskich przy PTTK Oddział w Zamościu zapraszają na spotkanie regionalne wpisujące się w obchody jubileuszu 65-lecia Koła pt. „Szlaki turystyczne na wakacje”.
 Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „O regionie w bibliotece” (czwartek) 7 maja 2026 roku o godz. 16:00, w ́ Książnicy Zamojskiej.
 W jego trakcie przewodnicy opowiedzą o wybranych, polecanych szlakach i ścieżkach turystycznych Zamojszczyzny i Roztocza.
Janusz Kapecki – „Ścieżka wąwozy lessowe”,
Robert Kowalski – „Trasa nad Huczwą i Bugiem wokół grodu Wołyń”,
Adam Momot – „Wycieczka rowerowa do Puszczy Solskiej”,
Zbigniew Pietrynko – „Schrony Linii Mołotowa na Wielkim Dziale”,
Maria Rzeźniak – „Mikroklimat twórczy pachnący żywicą” – pieszo, rowerem, nordic walking do Galerii Szur,
Janusz Malicki – „Ścieżka historyczno-przyrodnicza do Wojdy”,
Magda Misztal – „Ścieżką historyczno-przyrodniczą do Wzgórza Polak”.
Jadwiga Piecyk – Rezerwat „Lasy Janowskie” – ścieżka edukacyjna „Porytowe Wzgórze”

Zapraszamy!

 

Maraton szkoleniowy

Jeden prelegent – dwa dni  – trzy wykłady.

Pani Justyna Bartkowska, autorka książki „Działo się na zamku zamojskim ….. Tomasz Zamoyski i jego potomkowie” w dniach 23-24 kwietnia 2026 r. poprowadziła trzy wykłady w zamojskim środowisku naukowo-kulturalnym:

  1. Akademia Zamojska – wykład „Zamek Zamojski w drugiej ćwierci XVII wieku, jego wygląd, mieszkańcy i funkcje”
  2. Książnica Zamojska – wykład „Pani wielce mądra i poważna – Gryzelda Konstancja Wiśniowiecka”
  3. Kościół Franciszkanów – wykład „Katarzyna z Ostrogskich Zamoyska”

Przewodnicy z Koła Przewodników uczestniczyli we wszystkich tych spotkaniach. Łącznie wykładów Pani Justyny wysłuchało ponad sto osób, w tym studentów zamojskiej uczelni.

 

Hymn przewodnicki

My, przewodnicy Ojczystej Ziemi
Zwiążmy razem jeden krąg.
W darze wszyscy jej ofiarujemy
Serca, Myśli – dzieła rąk.
Aby rosła, aby nam piękniała
Wszystkim szczęście, wszystkim radość dała
Aby każdy Ją kochał goręcej
Tu pracował, tutaj żył.
Ziemio nasza przepięknej urody
Zawsze Polska – wolna dziś
Kocham Twoje i pola i wody
Z Tobą każda wolna myśl.
Niech więc rośnie, niech wciąż nam pięknieje
W niej radości nasze i nadzieje
Chcemy dla Niej poświęcać swe siły
Tu pracować tutaj żyć.

Szkolenia

Przekazujemy wiadomość z zaproszeniem na otwarcie wystawy w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał:

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Kobiety Oręża Polskiego”, który odbędzie się 25 kwietnia 2026 roku o godz. 14:00
w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał (ul. Zamkowa 2).

Wystawa przybliża rolę kobiet w historii polskiego oręża – poprzez konkretne biografie i historie, które mogą stanowić inspirujące uzupełnienie opowieści przewodnickich.

Mamy nadzieję, że ekspozycja spotka się z Państwa zainteresowaniem i stanie się wartościowym elementem rekomendacji dla odwiedzających Zamość.

Więcej informacji o wystawie:
https://muzeumarsenal.pl/pl/612-zaproszenie-na-wernisaz-wystawy-kobiety-oreza-polskiego

Będzie nam bardzo miło gościć Państwa podczas otwarcia.

Z wyrazami szacunku,

-- 
Kinga Kołodziejczyk

Zastępca Dyrektora
Muzeum Zamojskie

tel. 883 375 552
_________________________________________________________________________________________________
Uwaga – zmiana lokalu
Już 23 kwietnia zapraszamy na spotkanie z mgr Justyną Bartkowską pt.: „Zamek Zamoyskich w drugiej i trzeciej ćwierci XVII wieku – jego wygląd, mieszkańcy i funkcje”
‍ Mgr Justyna Bartkowska – nauczycielka i pasjonatka historii Zamościa, autorka książki „Działo się na zamku zamojskim… Tomasz Zamoyski i jego potomkowie” oraz bloga „Zamość w odmętach czasu”.
23 kwietnia
Godz. 10:45
Aula Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych
Akademii Zamojskiej im. Roberta Schumana
Wstęp wolny
Zapraszamy wszystkich miłośników historii Zamościa!
Do zobaczenia!

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich przewodników oraz sympatyków naszego Koła na kolejne spotkanie szkoleniowe!

Odbędzie się ono w piątek 24 kwietnia 2026 roku o godzinie 17:00 w niezwykłej scenerii Krypt Franciszkańskich w Zamościu.

Prelegentką będzie Pani Justyna Bartkowska – ceniona badaczka dziejów Zamościa, autorka książki „Działo się na zamku zamojskim… Tomasz Zamoyski i jego potomkowie”. Tym razem wystąpi z wykładem zatytułowanym: „Życie i działalność Katarzyny Zamoyskiej w świetle źródeł archiwalnych”.

Temat i miejsce spotkania są nieprzypadkowe, ponieważ – jak wiemy – Katarzyna Zamoyska (z domu Ostrogska) była fundatorką – wraz z mężem Tomaszem Zamoyskim – kościoła franciszkanów, w którego kryptach będziemy gościć.

To wydarzenie wpisuje się w cykl obchodów jubileuszu 65-lecia istnienia naszego Koła. Nawiązujemy w ten sposób do uroczystości sprzed pięciu lat, kiedy to świętowaliśmy 60-lecie. W programie tamtych obchodów znalazła się m.in. konferencja w Muzeum Zamojskim poświęcona rewitalizacji kościoła ojców Franciszkanów, połączona ze zwiedzaniem kościoła i krypt oraz koncertem organowym. Teraz, w kolejny jubileusz, kontynuujemy tę piękną tradycję wspólnego świętowania i poszerzania horyzontów w gościnnych progach kościoła ojców Franciszkanów.

Ponadto, dla chcących zgłębić wiedzę o historii rodu Zamoyskich, już dzień wcześniej, w czwartek 23 kwietnia, Pani Bartkowska wygłosi dwa otwarte referaty:

  • o godz. 10:45 w Akademii Zamojskiej (ul. Pereca 2 ZMIANA – Sienkiewicza 22.) – „Zamek zamojski w drugiej i trzeciej ćwierci XVII wieku – jego wygląd, mieszkańcy i funkcje”;
  • o godz. 16:00 w Książnicy Zamojskiej (ul. Kamienna 20) – „Pani wielce mądra i poważna – Gryzelda Konstancja Wiśniowiecka”.

Zachęcamy do udziału zarówno w piątkowym szkoleniu, jak i w czwartkowych wykładach.

Do zobaczenia w kryptach.

Zarząd Koła Przewodników Terenowych im. Róży i Jana Zamoyskich przy PTTK O/Zamość

Przedstawiamy naszych Przewodników – śp. Maria Puźniak

Historyk – z wykształcenia; nauczyciel – z zawodu; przewodnik – z wyboru i zamiłowania. Była jedną z najbardziej zasłużonych osób w historii zamojskiego i roztoczańskiego krajoznawstwa. Należała do grona wysoko wykwalifikowanej kadry zamojskich przewodników. Przez 25 lat pracowała z wielkim zaangażowaniem w Kole Przewodników, pod szyldem zamojskiego Oddziału PTTK, na rzecz promocji i rozwoju turystyki na terenie miasta Zamościa, Roztocza, Zamojszczyzny i Lubelszczyzny.
Licencjonowanym przewodnikiem została w 2001 r. W kolejnych latach zdobywała nastepne przewodnickie uprawnienia, m.in. do pilotażu wycieczek, w tym zagranicznych oraz uprawnienia instruktora przewodnictwa i szkoleniowca. Chętnie pilotowała wycieczki krajowe po Polsce, i zagraniczne: do Węgier, Słowacji, Rumunii oraz po tzw. Kresach Wschodnich (Litwa, Ukraina, Białoruś, Łotwa) do czasu, kiedy zdrowie jej na to pozwalało. Miała uprawnienia przewodnickie do oprowadzania po Lublinie. Działała w wielu strukturach organizacyjnych PTTK.
Prowadziła przez szereg lat działalność gospodarczą w zakresie usług przewodnickich w założonej przez siebie firmie „Azymut”. Wychowała kilka pokoleń przewodników, prowadząc wykłady i szkolenia, w tym terenowe. Była wykładowcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zamościu. Z jej inicjatywy liczna grupa zamojskich przewodników wzięła udział w półtorarocznym szkoleniu w ramach projektu „Akademii Krajoznawstwa”. Była współorganizatorką serii szkoleń dla przewodników i mieszkańców Zamościa z historii osadnictwa wołoskiego, tatarskiego, żydowskiego, olęderskiego, ormiańskiego, prawosławnego i niemieckiego na terenach Lubelszczyzny i Ordynacji Zamojskiej.
Niezwykle koleżeńska, opiekuńcza, miała dar skupiania przy sobie ludzi wartościowych i zaangażowanych w pracę przewodnicką. Jednocześnie wymagająca w zakresie etyki i dyscypliny w zawodzie przewodnika. Reprezentowała wysoki poziom i klasę dobrego wychowawcy, wzbudzała posłuch wśród braci przewodnickiej i wszyscy ją bardzo za to cenili i szanowali. Wspaniały społecznik, niedościgniony organizator wypraw i wycieczek krajoznawczych, nie tylko dla turystów, ale również dla koleżanek i kolegów przewodników. Miała nieprzeciętną zdolność organizacji i realizacji skomplikowanych inicjatyw oraz przedsięwzięć, nie oglądając się na profity. Nie oczekiwała pochwał ani żadnej rekompensaty za włożony trud w pracę na rzecz Koła Przewodników, którego była wieloletnim prezesem. Skromna a jednocześnie niezwykle uczynna wobec każdego kto poprosił o pomoc. Bardzo chętnie dzieliła się swoją rozległą wiedzą historyczną i regionalną. Ustawicznie dbała o samokształcenie w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa, dając dobry przykład młodszym stażem przewodnikom.
W latach 2009-2013 pełniła funkcję prezesa Koła Przewodników. W czerwcu 2013 r. była współorganizatorką uroczystości nadania Kołu imienia Róży i Jana Zamoyskich. Współorganizowała 50.-; 55.-; 60.- lecie działalności Koła Przewodników. Pracowała przy organizacji różnego rodzaju wspólnych inicjatyw turystycznych z ramienia Koła Przewodników w Wojewódzkim Samorządzie Przewodnickim w Lublinie. Podtrzymywała i kultywowała tradycję rajdów koleżeńskich, zapoczątkowaną przez śp. Włodzimierza Kiecanę, inicjatora i komandora rajdu, wieloletniego członka PTTK w Zamościu i przodownika turystyki pieszej. W późniejszym czasie rajdy te przyjęły miano tzw. Rajdów Kapeluszowych, a Maria prowadziła m.in. takie w 2013 r. – Rajd „Długi Kąt” i w 2015 r. Rajd „Figura Lasowego”. Była organizatorem spontanicznych „przejść szlaków” i sprawdzania ich dostępności przed sezonem turystycznym, zwołując na wspólne wędrowanie brać przewodnicką z Lublina, Lubartowa, Zamościa.
Była współorganizatorką zamojskiego Centralnego Zlotu Aktywu Krajoznawczego CZAK, który odbył się w Zamościu w 2015 r. oraz licznych konferencji, sesji naukowych (np. „Synod Zamojski”) na terenie miasta. Uczestniczka, z ramienia Koła Przewodników w Zamościu, Krajowej Konferencji Przewodników Turystycznych w Chęcinach w 2017 r. W roku 2018,  jako delegat Koła Przewodników uczestniczyła w Wojewódzkiej Konferencji Przewodników PTTK województwa lubelskiego.
Inicjatorka „Przewodnickiego piętnastolecia”, czyli rajdów organizowanych przez przewodników z 15. letnim stażem przewodnickim, w 2016 r. zorganizowała – Rajd po Gminie Łabunie. Przez wiele lat podtrzymywała tradycję „spotkań opłatkowych” przewodników.
W roku 2011 otrzymała dyplom Dyrektora Muzeum Zamojskiego za popularyzację ochrony dziedzictwa narodowego. W 2012 r. otrzymała podziękowanie od prezydenta Miasta Zamościa, Marcina Zamoyskiego, za osobiste zaangażowanie i aktywizację przewodników z Koła do społecznej pracy przewodnickiej, a tym samym zapewnienie sprawnej usługi turystycznej dla 1300 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
W roku 2015 i 2016 została wyróżniona nagrodą „Amicus Museum” za pracę na rzecz Muzeum Zamojskiego. W 2017 r. uhonorowana została wpisem do „Księgi Muzealnej” za oprowadzenie 33 grup turystów po ekspozycjach muzealnych Muzeum Zamojskiego.
Do PTTK Maria Puźniak wstąpiła w 1985 r.
od 2001r. – przewodnik terenowy po Zamościu i Roztoczu
od 2003 r. – przodownik turystyki pieszej (woj. lubelskie)
od 2006 r. – przodownik turystyki pieszej (woj. małopolskie)
                     – przodownik turystyki pieszej (woj. podkarpackie)
                     – przewodnik terenowy po województwie lubelskim
od 2007 r. – przewodnik miejski po Lublinie
                  – instruktor przewodnictwa
Dyplomem Zarządu Głównego PTTK w Warszawie wyróżniona została w 2001 r.
Dyplomem Zarządu Oddziału PTTK w Zamościu została wyróżniona 2005 r.
Nagrodami książkowymi Oddziału PTTK w Zamościu wyróżniona została w 2006 r.
Pełnione funkcje:
W latach 2009-2013 – prezes Koła Przewodników Terenowych w Zamościu
W latach 2014-2023 – vice przewodnicząca Samorządu Przewodników Terenowych Województwa Lubelskiego
W latach 2022-2025 – Członek Komisji Rewizyjnej Koła Przewodników.
Odznaczona „Brązowym Krzyżem Zasługi” w 1979 r.
Odznaczona „Złotym Krzyżem Zasługi” w 1987 r.
Odznaczona odznaką w stopniu srebrnym „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” – 2005 r.
Odznaczona odznaką w stopniu złotym „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” – 2006 r.
Odznaczona „Odznaką 25 lat w pracy PTTK” – 2009 r.
Odznaczona „Srebrną honorową Odznaką PTTK” – 2011 r.
Z okazji 65.lecia Koła Przewodników Zarząd Koła przygotowywał uhonorowanie Marii Puźniak odznaką honorową „Zasłużony Przewodnik”, przyznawaną przez komisję ZG PTTK w Warszawie. Niestety, nie doczekała tego wyróżnienia, o którym skrycie marzyła.
Należała do grona doskonałych historyków środowiska zamojskiego; była także specjalistką od genealogii polskich rodów arystokratycznych, w szczególności Zamoyskich i Czartoryskich, ale także rozmiłowana była w rodzimej kulturze ludowej, z której się wywodziła a którą bardzo szanowała i przywracała pamięci współczesnych. Głęboko zaangażowana w prace na rzecz promocji miejsca z którego pochodziła. Współorganizatorka rajdów po ziemi ojczystej, wielokrotnie goszcząca przewodników w progach domu swoich przodków. Kochała te swoje lasy roztoczańskie, z których przynosiła jesienią dorodne borowiki, soczyste czarne jagody, jeżyny i maliny. Przyroda była dla niej wytchnieniem. Szumy nad Tanwią karmiły ją spokojem i zbawiennym jodem koiły utrapienia, sosny żywiczne pozwalały zapomnieć o miejskim zgiełku i natłoku, w którym żyła na co dzień. Ciągała nas ze sobą w ten świat żywy i prawdziwy, a to na Bukową Górę, a to na „Piekiełko” lub Floriankę, czy to zimą w śniegu po pas, czy to wiosną, latem czy jesienią. Szliśmy za nią jak owieczki za pasterzem, bo była naszym pasterzem-przewodnikiem, i broniła nas, i zabiegała o nas, jak mało kto…
Mario, Marysiu kochana, będzie nam Ciebie bardzo brakowało. Nic nie wypełni pustki w nas po Tobie……

Wspomnienie to zostało odczytane podczas pogrzebu Marii Puźniak w dniu 21. kwietnia 2026 r.

————————————————————————————————————————————————-
Szkolenia przewodnickie zorganizowane przez kol. Marię Puźniak  w ostatnich latach dla przewodników.
Kol. Maria Puźniak organizowała i prowadziła liczne szkolenia dla przewodników. Wśród nich znalazły się m.in.:
2012 r. – „Wspomnienie o Janie Tomaszu Zamoyskim – XVI ordynacie”;
2013 r. – wyjazd szkoleniowy „Krupe – Włodawa – Romanów”;
2014 r. – „Zofia Czartoryska w Zamościu”, „Testamenty Jana, Tomasza i Jana Sobiepana Zamoyskich”;
2015 r. – sesja „Synod Zamojski”, „Osadnictwo żydowskie na Lubelszczyźnie”, „Osadnictwo olęderskie. Imigracja zarobkowa z Europy Zachodniej”, wyjazd terenowy do Figury Lasowego, „Maurycy Zamoyski XV ordynat (1871–1939) – dyplomata, fundator, mecenas”, „Egzotyczna Europa. Józef Brandt w 100-lecie śmierci”;
2016 r. – sesja krajoznawcza „Artur Grottger na Zamojszczyźnie”, „Zwiedzamy Gminę Łabunie”, wyjazd terenowy do Sandomierza;
2017 r. – wyjazd szkoleniowy do Chełma;
2019 r. – wyjazd szkoleniowy do Krasnegostawu;
2021 r. – „Rotunda po renowacji”;
2022 r. – przejście piesze do Wojdy;
2023 r. – „Z Matejką przez historię do Zamościa”;
2024 r. – „Klasztory zamojskie na przestrzeni wieków”, wyjazd do Puław i Dęblina, wyjazd do Biłgoraja i Janowa Lubelskiego;
2024 r. zainicjowanie szkolenia w Akademii Zamojskiej „Historia drukarnii akademickiej”
2025 r. – wyjazd szkoleniowy na Roztocze Wschodnie, do Zwierzyńca i na Grzędę Sokalską.
Społecznie oprowadza trasy szkoleniowe dla pracowników, a także wielokrotnie bezpłatnie prowadziła grupy turystyczne, m.in. trasą turystyczną w Bastionie VII.
2025 – szkolenie w Zwierzyńcu, Górecku Kościelnym, dla młodej kadry przewodnickiej.

______________________________________________________________________________________________

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej koleżanki, śp. Marysi Puźniak.
Pogrzeb odbędzie się we wtorek 21 kwietnia 2026 r. o godz. 13:00 w kościele polsko-katolickim w Długim Kącie. Przed mszą zostanie odmówiony różaniec. Pochówek urny z prochami nastąpi na cmentarzu w Józefowie.
Aby uczcić pamięć Marysi, prosimy przewodników uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych o przybycie w czerwonych strojach przewodnickich.
Wierzymy, że Marysia byłaby za to bardzo wdzięczna – wszyscy wiemy, jak ważne były dla niej sprawy naszego Koła i jak zasłużoną postacią była dla przewodnictwa.
Dojazd własnym transportem; prosimy o wzajemne porozumiewanie się w tej kwestii.
Rodzinie i bliskim Zmarłej składamy głębokie wyrazy współczucia. Łączymy się w bólu po tej stracie.
Zarząd Koła Przewodników Terenowych PTTK O/Zamość im. Róży i Jana Zamoyskich
_________________________________________________________________________
Z przykrością powiadamiamy, że 16. kwietnia 2026 r. zmarła nasza koleżanka przewodniczka
Maria Puźniak.
Niech odpoczywa w pokoju.
Wyrazy współczucia dla całej Rodziny.
Informacje o pogrzebie przekażemy w terminie późniejszym.
Pogrzeb Marii Puźniak odbędzie się 21. kwietnia 2026 r. o godz. 13:00 w kościele polsko-katolickim w Długim Kącie (wcześniej różaniec). Pochówek urny z prochami odbędzie się na cmentarzu w Józefowie.

Szkolenia-spotkania-informacje

W uzgodnieniu z Prezesem Koła Przewodników kol. Robertem Kowalskim, informuję o szkoleniu, które odbędzie się w piątek 24 kwietnia o godz. 17:00 w gościnnych „Kryptach Franciszkańskich” w Zamościu. Szkolenie poprowadzi znana nam już badaczka historii miasta, autorka książki „Działo się na zamku zamojskim… Tomasz Zamoyski i jego potomkowie” Pani Justyna Bartkowska.  Tematem wykładu będzie: „Życie i działalność Katarzyny Zamoyskiej w świetle źródeł archiwalnych”.

W przeddzień Pani Justyna Bartkowska poprowadzi dwa inne wykłady w Zamościu:

w Akademii Zamojskiej na temat pałacu – referat: „Zamek zamojski w drugiej i trzeciej ćwierci XVII wieku – jego wygląd, mieszkańcy i funkcje” (23.04.2026 r. Akademia Zamojska ul. Pereca 2 godz. 10:45)

w Książnicy Zamojskiej (23.04.2026 r. ul. Kamienna 20 godz. 16:00) na temat Gryzeldy z Zamoyskich Wiśniowieckiej – odczyt: „Pani wielce mądra i poważna-Gryzelda Konstancja Wiśniowiecka”.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z tej bogatej oferty szkoleniowej wszystkich zamojskich przewodników i ich sympatyków.

_________________________________________________________________________________
Szanowni Koleżanki i Koledzy,
Członkowie Koła Przewodników Terenowych im. Róży i Jana Zamoyskich przy PTTK Oddział w Zamościu

Nasze Koło wspólnie z Książnicą Zamojską im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu i na jej zaproszenie przystąpiło do próby organizacji spotkania w ramach cyklu „O regionie w bibliotece” poświęconego przedstawieniu propozycji i podpowiedzi możliwości spędzenia ciekawie wakacji w naszym regionie pod roboczym tytułem „Szlaki turystyczne na wakacje”. 
Spotkanie będzie jedną z części obchodów jubileuszu 65-lecia naszego Koła, który przeżywamy w tym roku, a informacja ta pojawi się na plakacie informacyjnym.
Spotkanie jest zaplanowane na dzień 7 maja 2026 r., na godzinę 16:00.
Miejscem spotkania jest Czytelnia Regionalna i Ogólna w Książnicy Zamojskiej w Zamościu.
Proponujemy, aby chętni członkowie naszego Koła byli prelegentami podczas tego spotkania. Każdy z prelegentów mógłby opowiedzieć o wybranym, jego zdaniem dostępnym dla turystów i ciekawym szlaku turystycznym przeznaczając na to 10 – 15 minut. Wskazane jest, aby prezentowane szlaki turystyczne dotyczyły naszego regionu.
Całkowity czas całego spotkania jest planowany od 1 do 1,5 godziny, więc podczas spotkania może zaprezentować się nawet 6 prelegentów.
Książnica Zamojska w Zamościu zapewnia wykonanie plakatu w wersji elektronicznej, przygotowanie sali, sprzęt techniczny w postaci laptopa, rzutnika, ekranu i nagłośnienia i słodki poczęstunek dla uczestników spotkania.

Osoby mające chęć być prelegentami prosimy o zgłaszanie się do dnia 22 kwietnia 2026 r. do:
1. Roberta Kowalskiego, tel. 697 888 32, e-mail: przewodnicy.zamosc@gmail.com
2. Magdy Misztal tel. 607 895 919, e-mail: magdamisztal@poczta.fm
Prosimy też o podanie tytułu prelekcji.
Mając na uwadze, że mogą zaistnieć sytuacje, że któryś z prelegentów nie będzie mógł w ostatniej chwili przyjść, na plakacie zapraszającym na spotkanie nie będziemy zamieszczać imion prelegentów i tytułów ich prelekcji. Te informacji będą pojawiać się w informacjach załączonych.

Z przewodnickim pozdrowieniem,

Zarząd Koła Przewodników Terenowych im. Róży i Jana Zamoyskich przy PTTK
Oddział w Zamościu

_________________________________________

Szanowni Państwo,

w imieniu Fundacji na rzecz integracji i aktywizacji osób niepełnosprawnych poprzez turystykę i rekreację „ANDROMEDA”, Restauracji & Hoteliku KLEMENS oraz Muzeum Skarbów Ziemi i Morza mamy zaszczyt zaprosić na

I Roztoczańsko–Zamojskie Forum Turystyki – Klemens 2026,

które odbędzie się 14 kwietnia 2026 r. o godz. 10:00
w Restauracji Klemens w Szczebrzeszynie.

Forum stanowi przestrzeń do wspólnej refleksji nad aktualną sytuacją branży turystycznej regionu, wymiany doświadczeń oraz wypracowania kierunków jej dalszego rozwoju.

Prosimy o potwierdzenie udziału pod numerem telefonu: 693 879 958.

Będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa podczas tego spotkania.

Z wyrazami szacunku
Organizatorzy

Plakat na zaproszenie.jpg


FUNDACJA NA RZECZ INTEGRACJI I AKTYWIZACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH POPRZEZ
TURYSTYKĘ I REKREACJĘ „ANDROMEDA”
tel. 727 454 720  mail: andromedafundacja@gmail.com
KRS: 0001157223
NIP: 9223085179 REGON: 540971790
—————————————————–
W dniu 9 kwietnia 2026 r. (czwartek) o godz. 15.00 w Arsenale odbędzie się szkolenie związane z tematem wystawy aktualnie prezentowanej w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Likwidacja Twierdzy Zamość. Przemiany miasta i fortyfikacji 1866-1939”. Szkolenie poprowadzi na prośbę kol. Roberta Kowalskiego – Andrzej Maziarz, jeden z twórców wystawy. Po części wewnętrznej część zewnętrzna, tj. wskazanie fortyfikacji w plenerze i omówienie ich roli. Po szkoleniu spotkanie z prelegentem przy małym co nieco w jednej z zamojskich restauracji.
Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych.
——————————————————————————————-
Aktualizacja informacji dotyczącej spotkania w Karpiu u Bożeny Kamaszyn-Gonciarz: spotkanie w dniu 25 kwietnia, przesunięcie godziny spotkania z 13.00 na godz. 14.00-14.30. Składka 50 zł na jedzenie, mile widziane też własne wyroby i specjały. Istnieje jeszcze możliwość zapisania się u kol. Agnieszki Linek, kol. Jadwigi Kozłowskiej, kol. Bożeny Kamaszyn-Gonciarz, kol. Roberta Kowalskiego. Zachęcamy do udziału przewodników i sympatyków.
———————————————————————————————
Istnieje możliwość zamówienia przewodnickich koszulek, bluz, a także smyczy, kubków w sklepie przy ul. Partyzantów.
Koszt: Polar – 90 zł + 5 zł nadruk
napisy z tyłu + 10 zł
Bluza 87 zł + 5 zł nadruk
Koszulka 20 zł + 5 zł nadruk
Koszulka Polo – 44 zł + 5 zł nadruk
nadruk imienia na rękawie + 2 zł
kubek z nadrukiem do 25 szt. – 20 zł, powyżej 25 szt. – 15 zł
kubek metalowy z nadrukiem 40 zł (większy), 35 zł (mniejszy)
smycz z nadrukiem 5 zł
Przy większym zamówieniu upusty cenowe. Prosimy o informację zwrotną od zainteresowanych zamówieniem do kol. Roberta Kowalskiego.
__________________________________________
W dniu 10 kwietnia (piątek) o godz. 11.00 w Pałacu Zamoyskich odbędzie się konferencja naukowa pt. „Pałac Zamoyskich w Zamościu – Dziedzictwo Rzeczypospolitej. Wspólne zobowiązanie”. Wydarzenie naukowe organizowane jest we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Pozdrawiam serdecznie,
Monika Izarowska
—————————————————————-
fot. Jacek Herc, portale internetowe, Ewa Lisiecka