Wystawa Janusza Kapeckiego.

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne serdecznie zaprasza wszystkim miłośników fotografii, przyrody i turystyki na otwarcie wystawy fotografii oraz spotkanie autorskie z Januszem Kapeckim, które odbędzie się w ramach XXXII Zamojskiego Spotkania z Fotografią.
Wernisaż z udziałem autora odbędzie się w poniedziałek 03 lutego o godzinie 16:30 w Galerii Fotografii Ratusz.
Bezpośrednio po wernisażu, około godziny 17:00 w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, odbędzie się spotkanie z autorem świętującym 45-lecie pracy twórczej.
„Pasma roztoczańskie” to krajobrazy Roztocza w różnych porach roku. Pomysł powstał w czasie wędrówek po Roztoczu, szczególnie tym najbliższym, Zachodnim – zwanym Szczebrzeskim. Inspiracją było piękno roztoczańskich pól i lasów. Pasma – ręczniki, tak nazywane są wąskie urokliwe pasemka pól, z miedzami porośniętymi wysokimi trawami, krzewami tarniny, dzikiej róży i gruszami polnymi. Obiektywem można uchwycić pofałdowane wierzchowiny i kontrastujące z nimi zbocza porozcinane dolinami i wąwozami. Fotografie pochodzą z lat 2009 – 2019. Ukazują soczystą zieleń wiosenną, dojrzałe zboża i rzepaki, ciepłe barwy jesieni, jak i zimne oszronione pola zimowego Roztocza.
Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu miasta Zamość.
Janusz Kapecki – urodzony w Szczebrzeszynie. Z zawodu i z zamiłowania elektronik, ponadto krajoznawca, przewodnik turystyczny i fotograf. Od 1975 r. związany z zamojskim odziałem PTTK. Jest popularyzatorem turystyki i krajoznawstwa na Roztoczu oraz współtwórcą Roztoczańskiego Ekomuzeum – „Laboratorium Lessowe”. Uprawia fotografię krajoznawczą. Członek Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego (od 1975 r.) oraz Zamojskiej Grupy Fotograficznej – Grupy Twórczej.
Autor pierwszej diaporamy o Szczebrzeszynie oraz wielu wystaw indywidualnych m.in. towarzyszącej konkursowi „Perły i perełki Lubelszczyzny” Lublin 2012 r., „Skarby przyrody i kultury Zamojszczyzny” w szczebrzeszyńskim MDK w 2013 r., „Pasma roztoczańskie” w Ośrodku Edukacyjno Muzealnym RPN w Zwierzyńcu w 2013 r., „Roztocze – kształty przyrody” w szczebrzeszyńskim MDK w 2018 r. Brał udział m.in. w wystawach: „Artyści miastu” Szczebrzeszyn Stolica Języka Polskiego 2015 – 2018, „Foto lubelskie” Centrum Spotkania Kultur Lublin 2019. Wyróżniony Medalem Województwa Lubelskiego w 2011 r., nagrodą Bene Meritus Terrae Lublinensi 2012 r. za dzieło udostępniania ludziom wrażliwym piękna roztoczańskiej przyrody, medalem 650-lecia Szczebrzeszyna, srebrną odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki” oraz złotą Honorową Odznaką PTTK.
 Bliższych informacji na temat wystawy udziela:
Janusz Kapecki
www.roztoczelessowe.pl
tel. 600423828