Opracowano na podstawie spisu funduszów kościoła parafialnego we wsi Stary Zamość.
Kościół w Starym Zamościu, Fotopolska.eu.
Działo się to na plebanii nowego proboszcza we wsi Starym Zamościu dnia 1/13 września 1858 roku.
Opis kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP
Kościół jest murowany na wapnie z cegły i kamienia [mur ceglasto-kamienny na zaprawie wapienno-piaskowej], składa się z wieży, nawy, prezbiterium, zakrystii i babińca [był jednonawowy]. Trzyma cały długości łokci 34 [1], szerokości 28, wysokości 16 ½.
Kościół [nawa], prezbiterium i zakrystia podbite są gontami na czerwono malowanymi. Wieża czyli dzwonnica pokryta jest białą blachą angielską.
W środku kościoła znajduje się wielki ołtarz na wschód a frontem na zachód stojący [kościół orientowany].
Wieża czyli dzwonnica trzyma długości łokci 10 ½, szerokości łokci 8, wysokości łokci 32. W niej drzwi frontowe podwójne szalowane, olejno czerwono malowane, kute w cztery haki zawiasy, dwa szufrygle [zamknięcie zawiasu] i zamek, podłoga w niej z tarcic w stanie złym. Powała z tarcic, trzy okna cyrklaste [okrągłe] o dwunastu szybach przybitych kotwami. Na wieży na trzech kondygnacjach umieszczone są trzy dzwony wraz z rusztowaniem. W drugiej i trzeciej kondygnacji jest sześć żaluzji zielono malowanych, prętami okutych w złym stanie. Na wierzchu wieży krzyż żelazny malowany. Z wieży do nawy kościoła drzwi podwójne szalowane półokrągłe, kute w cztery haki zawiasy, dwa szufrygle i zamek w futrynie dębowej.
Nawa kościoła trzyma długości łokci 22, szerokość łokci 16 ½, wysokości łokci 16, podłoga w niej z tarcic zła. Nawa cała jest sklepiona. Drzwi na chór prowadzące pojedyncze szalowane, kute na dwa haki zawiasy i zamek. Schody na chór kręcone o 14-tu trepach, z barierką drewnianą, podłoga z tarcic zwyczajna na tymże chórze.
Kościół w Starym Zamościu, Fotopolska.eu.
Organy nowe o dziesięciu głosach w manuale, w pedale o dwóch miechach, na perłowo [2] olejno malowane. Okna na chórze o sześciu szybach w futrynie z kamienia cisowego z kratą cztero prętową. Schodki na wieżę o pięciu trepach, drzwi proste pojedyncze kute w dwa haki zawiasy i wrzeciądz [łańcuch żelazny przy drzwiach, od środka], na czerwono malowane.
Pod chórem dwa słupy drewniane, w podłodze belka z tarcic. Cztery okna w futrynach z kamienia cisowego, z kratami żelaznymi, jedno w połowie do otworzenia o 32 szybach, jedno o 72 szybach, dwa o 48 szybach, malowane.
Dwa ołtarze drewniane perłową olejną malowane, każdy o dwóch filarach na których są figury na kolor perłowy olejno malowane. Jeden pod tytułem Pana Jezusa, drugi pod tytułem Najświętszej Panny Różańcowej, obrazy w nich na płótnie olejno malowane. Mensy murowane, stipesy [podstawa ołtarza] drewniane. Przy ołtarzu Pana Jezusa kropielnica marmurowa przy drzwiach z babińca do kościoła prowadzących.
Drzwi do babińca małego od strony południowej pojedyncze szalowane, czerwono olejno malowane, kute w dwa haki zawiasy i zamek w futrynie z kamienia cisowego, do której przytwierdzona druga futryna dębowa na mutry przyśrubowana. W babińcu [3] podłoga zwyczajna zła, spodziska z tarcic sosnowych. Okno podwójne do otworzenia o sześciu szybach. Drzwi na dwór pojedyncze kute w dwa haki zawiasy i wrzeciądz, na czerwono malowane.
Przed tymi drzwiami schodki o trzech trepach, pomiędzy nawą a prezbiterium jest bariera perłową olejno malowana, z drzwiczkami kutymi w cztery haki zawiasy z zaszczepką, przy tejże barierze dwie antabki [kabłączek przy drzwiach służący do otwierania] żelazne.
Belek albo tęcza [belka tęczowa] na którym jest Pan Jezus z drzewa roboty rzeźbionej. Ambona drewniana stolarskiej roboty ze wchodami, perłowo olejno malowana.
Stary Zamość, z-d pogrzebowy, Fotopolska.eu.
Na wierzchu nawy jest kopułka murowana, pokryta gontami, w której umieszczona znajduje się sygnaturka.
Prezbiterium długie łokci 14, szerokie łokci 12 ½, wysokie łokci 16, cale sklepione. Podłoga w nim z tarcic zwyczajna zła. Na środku podłogi kamień cisowy, wchód do grobu. Dwa okna malowane z kratami żelaznymi o 3-ch szybach, w futrynach z kamienia cisowego.
Wielki ołtarz pod tytułem Wniebowzięcia Panny Marii, cały drewniany, olejno na kolor perłowy malowany, o czterech filarach z dwoma figurami snycerskiej roboty. Mensa z cegły murowana, oraz stipes także, na których leży predelle dębowe o dwóch stopniach. Obraz w ołtarzu na płótnie olejno malowany. Nad tym ołtarzem przybite pozłacane Imię Maria.
Z prezbiterium drzwi do zakrystii pojedyncze, szalowane okute na dwa haki zawiasy i zamek, czerwoną olejno malowane, w futrynie drzwiowej.
Zakrystia długa łokci 10, szeroka łokci 8 ½, wysoka łokci 7, w niej podłoga zwyczajna z tarcic zła, sklepienie murowane. W murze szafa olejno czerwono malowana, o czterech drzwiczkach, każde kute w dwa haki zawiasy, przy dwóch zamki, a przy dwóch zaszczepki. Druga szafa w murze, olejną perłową malowana, dwoje drzwiczek na zamki a jeden na zaszczepkę, w tej drzwiczki pojedyncze, a w tamtej podwójne, kute zwyczajnie.
Z zakrystii na dwór drzwi pojedyncze szalowane kute w dwa haki zawiasy i zamek, czerwono olejno malowane. Futryna z kamienia cisowego, drzwi w futrynie dębowej. W facjatce nad tymi drzwiami okno z kratą żelazną o 8-u szybach malowane, ¼ część tego otwierana. Nad tym oknem drzwiczki na strych, pojedyncze kute w dwa haki zawiasy i wrzeciądz.
Kościół w Starym Zamościu, Fotopolska.eu.
Stan budowli całej jest zły potrzebujący reperacji, rzeczone anszlagi [projekty i kosztorysy] znajdują się w Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Duchownych. Szacunek ogólny remontu tego kościoła jest nad 1790 rubli.
Remont został dopiero uskuteczniony w 1902 roku.
Wnętrze kościoła zostało spalone w 1831 roku podczas bitwy w Starym Zamościu. Opisane wyposażenie powstało częściowo w jednym czasie po 1844 roku kiedy dokonano odnowienia świątyni. Świadczy o tym identyczny kolor ołtarzy i ambony, specjalnie wybrano perłowy. Kolor perłowy kojarzy się z połyskiem perły naturalnej, nadający powierzchni elegancji i delikatności.
Około kościoła parkan z tarcic rżniętych 2 ½ calowych podszyty trójkątnymi płatewkami z drzewa sosnowego, długości sążni 91, wysoki łokci 2 ½, potrzebujący reperacji. W nim brama drewniana z tarcic sosnowych, z drzwiami prostymi podwójnymi. O czterech zawiasach i ryglami do zamykania. Dwie furtki z drzewa sosnowego o 4-ch zawiasach żelaznych i dwoma klamkami. Przy tych trzech wchodach na ziemi kraty dębowe broniące przejścia na cmentarz.
Wykaz sprzętów i aparatów kościelnych
Srebrne
1. monstrancja średniej wielkości, pozłacana, na stopie obłoki i kwiaty, w zwieńczeniu figura Boga Ojca w promieniach z kiściami winogron,
2. pacyfikał średniej wielkości w formie krzyża z promieniami z relikwią drzewa krzyża świętego w kryształowym krzyżyku umieszczona, z dwoma szkiełkami, jedno stłuczone, z autentykiem pod postumentem za klapką przyśrubowaną,
3. puszka na przechowanie hostii robota rococo [polowa XVIII wieku], duża z nakrywką, wewnątrz i zewnątrz wyzłacana,
4. kielich wewnątrz i zewnątrz wyzłacany, napis na postumencie: Proszę o westchnienie do Boga,
5. kielich z napisem imion i nazwisk fundatorów, wewnątrz wyzłacany, z pateną z wierzchu wyzłacaną,
6. kielich mały wewnątrz wyzłacany z pateną zewnątrz wyzłacaną,
7. blaszka na pół cala szeroka wyzłacana, zwinięta w kółka, na niej karbowana półkula wisząca, ofiarowana na Votum dla Najświętszej Panny,
8. dwie puszki z imieniem JEZUS na wierzchu, do noszenia komunii świętej do chorych, jedna z zewnątrz i wewnątrz wyzłacana, druga wewnątrz pod imieniem JEZUS wyzłacana,
9. dwie ampułki z Fabryki Frageta [4], wewnątrz złocone z nakrywkami, nowe sprawione z ubytków 6-ciu zostawionych teraźniejszemu proboszczowi,
Stary Zamość, kaplica pogrzebowa przy kościele, Fotopolska.eu
przybyło (zostały zakupione)
-
dwa trybularze [kadzielnice] z takimi łódkami, roboty Jana Gałeckiego z Lublina,
-
dwa kielichy z pateną, z obu stron wyzłacane, z trzema medalionami: Pana Jezusa, św. Piotra i Matki Boskiej, na stopie napis: sprawiony przez Macieja Nizioł w 1850 roku,
-
dwie puszki podłużne złączone ze sobą, wewnątrz i zewnątrz wyzłacane, na Olea Sacra do Chrztu Świętego z przykrywkami,
-
dwa kielichy platerowane, wysokości pół łokcia,
-
krzyżyk z postumentem roboty rococo, platerowany, wysoki cali 20, ze złoconym wyobrażeniem Pana Jezusa, ofiarowany przez JW hrabinę Marcjanową Załuską.
Cynowe
-
sześć lichtarzy większych z czopami żelaznymi,
-
sześć lichtarzy mniejszych, z których jeden zepsuty,
-
średni krzyż z wizerunkiem Pana Jezusa, w zaśrubowaniu zepsuty,
-
łódka do trybularza z łyżeczką,
-
dwie tacki pod ampułki,
-
puszka do przechowywania opłatków po komunii świętej, na ołtarzu wielkim,
przybyło
-
dwa lawatarze z kubkami do zakrystii,
-
krzyż do cyborium wielkiego ołtarza z postumentem czterograniastym, wysokości cali 29, biało lakierowany, z Panem Jezusem złoconym, z fabryki Huntera. [5]
Miedziane
-
kociołek stary dziurawy z nakrywką,
-
kociołek na wodę święconą,
przybyło
-
kociołek na wodę do chrztu świętego, w marmurowej chrzcielnicy.
Mosiądz
-
trybularz stary z łańcuszkami bez kociołka na węgle,
-
lampa wisząca przed wielkim ołtarzem.
Dzwony
-
razem cztery: na wieży kościelnej, jeden duży, dwa mniejsze i w oddzielnej wieżyczce sygnaturka,
-
dzwonków małych przy ołtarzach dwa; dwa w bursie do chorych.
Żelazo
-
zepsuty zegar bez szafy na probostwie,
-
forma do pieczenia opłatków,
-
szczypce do objaśnienia [przycinania knotów] i gaszenia świec.
Drewno
-
krzyż z wyobrażeniem Pana Jezusa snycerskiej roboty używany w czasie Wielkiej Nocy,
przybyło
-
krzyż z cynkowym wyobrażeniem Pana Jezusa, lakierowany, wyrób fabryki Mintera [6], do noszenia w czasie procesji,
-
mały krzyżyk z wizerunkiem Pana Jezusa, trupią główką i napisem [INRI],
-
cztery krzyżyki małe z wizerunkiem Pana Jezusa,
-
statua wyobrażająca zmartwychwstałego Pana Jezusa,
-
krzyżyk Pana Jezusa, przybity do drzwi szafy w zakrystii,
-
sześć lichtarzy snycerskiej roboty, pomalowanych srebrno,
-
osiemnaście lichtarzy perłowo malowanych, dwanaście większych, sześć mniejszych,
-
mensa z trzema szufladami na kształt komody w zakrystii,
-
katafalk z czterech gradusów [czterech stopni] złożony,
-
jeden konfesjonał w nawie kościoła,
-
trumna obita czarnym manszestrem [7] i białymi sychowymi galonami,
-
puszka na hostie,
-
osiem ławek w nawie kościoła,
-
dwa kotły muzyczne stare w zakrystii,
-
tabernakulum w ołtarzu wielkim,
-
mary stare [podwyższenie pod trumnę],
-
cztery antepedia papierowe na płótnie przyklejone i przybite do blejtramu drewnianego, sprawione przez teraźniejszego proboszcza,
-
antepedium czarne manszestrowe na blejtramie drewnianym z białymi sychowymi galonkami,
-
pięć antepediów starych podartych,
-
antepedium przy wielkim ołtarzu z Imieniem Maryja ze złotymi galonami,
-
krzesło do siedzenia w czasie kazania, czerwonym manszestrem obite,
-
baldachim [przenośny] używany w procesjach eucharystycznych.
Inne sprzęty
-
osiemnaście różnej wielkości obrazów wiszących na ścianach kościoła [14 z nich przedstawiały stacje drogi krzyżowej],
-
jeden obraz procesyjny [feretron],
-
chorągwie kościelne trzy nowe, oraz sześć starych,
-
kropielnica marmurowa na wodę święconą, przy drzwiach kościoła,
-
krzyż mosiężny pobielany z wyobrażeniem Pana Jezusa używany w czasie obrzędów,
-
miednica miedziana czyli patelnia wielka, z wierzchu pobielana do robienia świec,
-
pająk szklany kryształowy na obręczach mosiężnych złoconych, o ośmiu lichtarzach, wiszący przed wielkim ołtarzem, sprawunek teraźniejszego proboszcza,
-
firanki u wielkiego ołtarza nowe manszestrowe amarantowe z galonkiem białym, srebrną frędzlą obszyte, sprawunek teraźniejszego proboszcza,
-
dwanaście firanek różnych do ołtarzy (cztery zniszczone),
-
okrycie na ambonę amarantowe manszestrowe, obszyte białym galonem, z deseniem blaszek i sznurków, sprawunek Rozalii Maluchy i Jędrzeja Kuryło,
-
dywan czerwony z czarnymi kwiatami, z fabryki rosyjskiej, służący do przykrywania gradusów [stopni] przed wielkim ołtarzem, dany przez hrabinę Marcjanową Załuską,
-
dwadzieścia sześć ornatów starych i nowych,
-
osiem kap starych i nowych,
-
osiem alb.
W 1902 roku kościół został przebudowany: do prezbiterium dodano z każdej strony zakrystię, do nawy dobudowano po obu stronach kaplice. Wymieniono wtedy wyposażenie świątyni, zachowały się do naszych czasów obrazy: w ołtarzu głównym Wniebowzięcia NMP oraz w ołtarzu bocznym MB Różańcowej.
Stary Zamość, plebania, Fotopolska.eu
Rejestr zabytków w Starym Zamościu (stan na 31.10. 2023 rok)
-
Kościół rzymskokatolicki w Starym Zamościu pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP z XVI wieku.
Parafia istniała już w 1531 roku. Współcześnie kościół jest murowany, otynkowany, jednonawowy, przy prezbiterium dwie zakrystie z lożami na piętrze, przy froncie wieża z kruchtą (babińcem), mniejsza kruchta nad nawą.
Na wyposażeniu pięć ołtarzy:
– główny z obrazami Wniebowzięcia NMP, św. Antoniego oraz MB Nieustającej Pomocy,
– boczny w prawej kaplicy z obrazami MB Częstochowskiej i MB Krasnobrodzkiej,
– boczny w lewej kaplicy z obrazami Świętego Mikołaja i Świętej Rodziny,
– boczny po prawej stronie nawy z obrazem MB Różańcowej,
– boczny po lewej stronie nawy z obrazami Świętego Walentego i MB Ostrobramskiej.
Obecne organy 24 głosowe pochodzą z 1911 roku, a dwa dzwony zawieszone na dzwonnicy z 1955 roku. Stare cztery dzwony (3 wieżowe i sygnaturka) z opisu w 1858 roku, zostały ukradzione przez Austriaków podczas I Wojny Światowej.
-
Dom przedpogrzebowy
W rejestrze zabytków jako kaplica. Na każdym cmentarzu powinien znajdować się dom przedpogrzebowy lub kostnica, przeznaczony do przechowywania zwłok do czasu pogrzebu [8], wykonywania oględzin zwłok [9] oraz wykonywania ceremonii pogrzebowych.
Murowany, parterowy, przykryty dachem dwuspadowym, wnętrze podzielone na dwie części: do składania zwłok i ceremonii religijnych. Jeszcze nie figuruje w spisie z 1860 roku.
Posiada otynkowaną skromną elewację zewnętrzną, której styl wskazuje, że został wystawiony w II połowie XIX wieku, kiedy został zlikwidowany cmentarz w otoczeniu kościoła. W ścianie szczytowej nad wejściem znajduje się oszklony oculus, w profilowanej ramie. Boczne elewacje trzy osiowe, wąski pilaster dzieli dom na trupiarnię, pomieszczenie w głębi zamknięte ścianą na rzucie półokręgu. Przy wejściu było większe pomieszczenie dla uroczystość pogrzebowych. Znajduje się pomiędzy kościołem a cmentarzem.
Stary Zamość, Kaplica, Fotopolska.eu
-
Zespół kościelny w Starym Zamościu
W jego skład wchodzi kościół, kaplica, ogrodzenie kościoła, figura słupowa, plebania, cmentarz grzebalny.
-
Ogrodzenie kościoła
Murowane wzniesione podczas remontu kościoła w 1902 roku.
-
Plebania
Murowana, wzniesiona w II połowie XIX wieku, razem z domem przedpogrzebowym. Opisany z 1860 roku; dom plebana był w 1857 roku przebudowany, drewniany z drzewa tartego z murowanymi kominami.
-
Grzebalny cmentarz rzymskokatolicki.
Rada Administracyjna Królestwa Polskiego wydała rozporządzenie 12 czerwca 1846 roku o przeniesieniu cmentarzy poza miejsce zamieszkania. Jeszcze 13 grudnia 1852 roku Gubernator Cywilny Lubelski przypominał o zakładaniu cmentarzy w każdej parafii. Miały znajdować się w odległości 1000 kroków od osiedli ludzkich.[10] W 1858 roku podczas przeglądu, jest informacja, że cmentarz znajduje się przy kościele, otoczony parkanem drewnianym. W II połowie XIX wieku cmentarz przeniesiono na pobliską łąkę plebańską.
-
Figura