W marcu 1632 r. sukcesorzy zmarłego Jakuba Czarneckiego sprzedali dom za 260 złp. w Zamościu (brak bliższego określenia na jakiej ulicy) Albertowi Grabowicowi aptekarzowi. Sukcesorami Jakuba Czarneckiego byli: Stanisław Czarnecki, Anna jego siostra, żona Jakuba Kruszyny; Felicyta, siostra zmarłego Jakuba.
W maju 1632 r. Elżbieta, wdowa po Walentym Balancie sprzedał za 420 złp. dom in Zamosci (w Zamościu) Krzysztofowi Sznikowskiemu passamentariusowi (pasamonik). Sąsiedztwo: dom sukcesorów Muszki i dom sukcesorów Jakuba Głowienki kowala.
W listopadzie 1632 r. sukcesorzy zmarłego Walentego Krzeminskiego przeprowadzili wizję domu w Zamościu. Sąsiedztwo: Komorowski.
Opis: Bartłomiej piekarz i Jan Krzemiński, sukcesorzy Walentego Krzemińskiego
„W izbie u drzwi zamek odięty, u komnaty także zamek odięty, y połowice posadzki ceglaney wybrano, okna złe, ramy pogniłe, piec niedobry, w kuchni od samnilika nie masz sciany, ale dziura wielka, piwniczney szyiey kawalec zawalił się. Na gore schodki obrane, drzwi nie masz chaki została, pokładu na sieni nie masz, który mienili bydź dobry y zupełny, a terasz iedno tarcić trzy, ścianki od pana Komorowskiego obrane y wiązanie pochilone szkodliwie. Na tyle stajenka na ktorey był pokład spustoszona barzo, y pokładu nie masz. Mienili tesz isz tamrze była szopa, ktorey terasz nie masz. Dach barzo dziurawy tegosz domu”.
W lipcu 1632 r. sukcesorzy Mikołaja piekarza in Anteurbio Zamoscensis (z przedmieścia) przeprowadzili taksację domu o wartości 260 złp. Sąsiedztwo: Dom Jana Crucificis (stelmacha) i dom Mateusza Sczyłowskiego.
W styczniu 1633 r. otaksowano mały domek sub vallo (pod wałem) po zmarłym Stanisławie Seraphinowiczu na 70 złp. Sąsiad: dom Jana Zeranskiego.
W styczniu 1633 r. sukcesorzy zmarłego Stanisława Seraphinowicza sprzedali dom w Zamościu in vallum (przy wałach) Wojciechowi Mroczkowiczowi szewcowi i Katarzynie jego żonie za 70 złp. Sąsiad: Jan Zeranski.
W marcu 1633 r. dokonano wizję seu Praedium (posiadłości) Muratowskiego. Sąsiedztwo: browar Gietnera.
Opis: „Widzielismy isz iest piwnica zła, zawaliła się, komor dwie w sieni na nich jest połap, na sieni kilka desczek połapu, w izbie piec zły, okna potłuczone, schodki na gore. Dach wszystek zły, około ogrodu płota nie masz, od Pana Gietnerowskiego browaru także płota nie masz.”
W kwietniu 1633 r. dokonano wyceny domu w Zamościu na 160 złp. po zmarłym Mikołaju Niedzwiadku.
W maju 1633 r. Jan Jaroszewicz darował plac w Zamościu Ewie, wdowie po Jakubie Currificis (stelmachu). Sąsiedztwo: Moysic Żyd i Piotr Chylinski.
W maju 1633 r. otaksowano dom w Zamościu na 200 złp. po zmarłym Andrzeju Mudriku (z Płoskiego). Sąsiedztwo: Teodor Kolszyk i Daniel Surmik.
W czerwcu 1633 r. Józef kowal i jego żona Anna sprzedali za 100 złp. dom narożny przy wałach w Zamościu Adamowi Lenarcikowi. Sąsiedztwo: dom Jana figuli (garncarza) zwanego Lwowczyk.
We wrześniu 1633 r. Zuzanna, wdowa po Kirkorze Apurcipura Ormianinie i kupcu darowała dom w Zamościu Mikołajowi Hadziewiczowi, Ormianinowi, zięciowi Zuzanny. Dom ten był kupiony od Szymona Mardyrosowicza. Sąsiedztwo: dom potomków Apurcipury i dom „Baliowski”.
W kwietniu 1643 r. przeprowadzono wizję domu w Zamościu, należącego do Jana Więckowica.
Opis: „ Sam browar ze wszystkim nowy y z naczyniem z przykadkami trzema, to iest y z kadzią, y tak nowy y kotlina nowa półkotła nowego, naczynie insze do browaru należące wszystko nowe, y dachowka nowa, y komin nowy. Na samem domu sczyt ztełu nowy. Twierdzie ze go y z dachem na domu trzydzieści złp. kostuje. Studnią tesz odnowił y żóraw nowy dał y sciankowanie gdzie do studniej chodzą….Ukazał tesz piec w izbie wielkiej na dole nowy wystawiony, tylko cztery rzędy na wierzchu starego kafla. Polewey stronie do izby wchodząc podwaliny poklękły y sciana upadła. Za piecem po prawey stronie od wierzchu sciana także poprężona i poklękła. Komin izdebny z kuchnie wielki na gorze pokazał barzo nadwątlony y naprowany renowatiej potrzebujący. Także słupy które na izbie stoią dla których izba dla ciężaru upada nadwątlone y sprochniałe.”
W kwietniu 1634 r. Katarzyna Tarnogorzyna, żona Wojciecha Tarnogory (z Tarnogóry?) szewca sprzedała za 170 złp. dom in platea ad valum versus (na ulicy w stronę wałów) Iwanowi Weresczakowi. Sąsiedztwo: Paweł Koral i dom Kotuchwickich.
W lipcu 1634 r. Sebastian Baranowicz piekarz przekazał prawa do części kamienicy (hyppocaustum – hipokaust) w Zamościu o wartości 26 złp. na rzecz Mikołaja Duracza.
W sierpniu 1634 r. Barbara, wdowa po Tomaszu Słodowniku anteurbana (przedmieszczanina) sprzedała mały domek na przedmieściu w Zamościu Janowi i Katarzynie Kołtanik. Sąsiedztwo: Jan Kołtanik i Szymon Polesczyk.
W październiku 1634 r. Nabłonna i Mateusz Nabłonny, jej syn sprzedał za 158 złp. dom w Zamościu Mikołajowi Zwierkowicowi. Sąsiedztwo: Gabriel Lecurionis i Andrzej Snopek.
W lutym 1635 r. Jan Gąsiorek pileator (czapnik) przedmieszczanin sprzedał dom na przedmieściu Zamościa za 280 złp. Mateuszowi Sokalskiemu satellus. Sąsiedztwo: sukcesorzy Grabowieckiego seu (lub) Mołodeiowica i Janowa solarka.
W lipcu 1635 r. Stefan Adamowicz przeprowadził wizję swojego domu w Zamościu.
Opis: „sklep dolny dobry, tylko w zpodnom murowanym, szczerbina u węgła. Daley z sklepu co przy sklepie na całe piwnice wąsko a długo idzie stoie wszytka, pokład zły, zawalina znaczy y niebezpieczno, z ty dziury widać wzdłusz wszytko. Sklep gorny wszystek y we wnątri y powierzchu porysowany y podstemplowany, tylko że potynkowano y pozasmarowywano. W sklepie y piecza i okien nie masz. W sieni przed sklepem podstemplowanie ledaiakie.”
W sierpniu 1635 r. Stanisław Żołędzki przedmieszczanin sprzedał dom in Anteurbis a tergo domus (na przedmieściu na tyłach domu) Wojciecha Łukawica – za 330 złp. Teodorowi Łobay’owi. Sąsiedztwo: Paweł piekarz i Alexy Garbari.
We wrześniu 1635 r. Jakub Marco organarius (organista) przedmieszczanin wycenił na 350 złp dom na przedmieściu Zamościa. Sąsiedztwo: Joachim Suszkowic (kuśnierz) i Jadwiga Banachowa.
W grudniu 1635 r. Wojciech Kankowic przedmieszczanin zapisał na domu sumę 50 złp. na rzecz Provisor Montis Dresneroviana (Prowizor Banku Pobożnego). Sąsiedztwo: wdowa Gruszecka.
W styczniu 1636 r. Sebastian Śliwa i Anna Śliwina jego żona przekazali prawa do części domu w Zamościu w kwocie 100 złp. na rzecz Jana Niedoborskiego i żony Agnieszki. Sąsiedztwo: Honoriusz Marcin Szkopowski i Anna Lewoszowa.
W marcu 1636 r. sukcesorzy zmarłego Jana Wrotnego, Bartłomiej i Regina zapisali na domu w Zamościu sumę 80 złp. na rzecz Jana Blecharza. Sąsiedztwo: Krzysztof Bieszczuk i Andrzej młynarz.
W marcu 1636 r. Felicja Świątkowa, po zmarłym Laurentym Świątku sprzedała dom za 300 złp. na przedmieściu Zamościa Janowi Kameckiemu kredencerzowi i Annie Kameckiej, jego żonie. Sąsiedztwo: Marek Zareba.
W marcu 1636 r. Andrzej Czernicki sprzedał za 90 złp. dom in platea a tergo (na ulicy z tyłu) w Zamościu Christianusowi (chrześcijaninowi) Welsz. Sąsiedztwo: Dominik Złotnicki i Albert Rutowski rajca.
W maju 1636 r. Katarzyna Walancikowa, wdowa po zmarłym Walentym Ostrowskim Walanciku darowała domus cum horto (dom z ogrodem) na przedmieściu Zamościa Jakubowi i Krzysztofowi Walancikom i Annie, córce Katarzyny. Sąsiedztwo: Famatorum luca Jawor (Słynny Luca Jawor) i Mateusz Wojciechowicz.
W lipcu 1636 r. Helena Tartimowa krawcowa i Andrzej jej syn sprzedali dom na przedmieściu Zamościa za 150 złp. Janowi Kniaziowi Lubickiemu. Usytuowanie in anteurbio Zamoscensis (przedmieście Zamościa). Sąsiedztwo: Simonis (Szymon) Pawłowski.
We wrześniu 1636 r. Piotr Rudawski piekarz wycenił dom na przedmieściu na 200 złp. Sąsiedztwo: Leopoliensi i Mateusz Kularski.
W listopadzie 1636 r. Walenty Dąbrowski sprzedał za 350 złp. narożny dom na przedmieściu Albertowi Żuręmskiemu. Sąsiad: Andrzej Tursycki.
W listopadzie 1636 r. Albert Żuręmski i jego żona Anna sprzedali za 350 złp. dom na przedmieściu Janowi Szpaczkowi. Sąsiedztwo: Leopiliensi acialiter i AndrzejTursycki.
W styczniu 1637 r. Gabriel Rzeczkowski i Katarzyna jego żona sprzedali dom in anteurbio Zamosc Pałaszce, wdowie po Hrycko Młynarczyku. Sąsiedztwo: Mikołaj Żwiorek.
W lutym 1637 r. Grzegorz Pietrzyk Lignifaber (kołodziej) sprzedał dom w Zamościu za 75 złp. Janowi i Zofii Maiowic. Sąsiedztwo: a tergo (od tyłu) Waskowej i Andreas (Andrzej) Devidson.
W lutym 1637 r. Jan i Helena Złotko sprzedali za 200 złp. dom z ogrodem w Zamościu Laurentemu Jachowicowi. Sąsiedztwo: Phedorius Samier i Waśko Złotko.
W lutym 1637 r. Katarzyna Wawrzencowa vulgo Sczepanowa objęła na podstawie testamentu dwie części domu, który leżał na Podwalu w Zamościu. Połowa domu – cech szewski, druga połowa: Łucja, córka Jakuba Królika. Dom sąsiadował z ulicą i domem Żyda Moszko.
W marcu 1637 r. Michał Restiarii przeprowadził inwentarz dóbr i wycenę (300 złp.) domu w Zamościu. Opis: Naprzód w sieni od Garczaria ścianek nie masz trzech wszystko także z drugiej strony. Komina także ani kuchenki nie masz. Piwniczka niewielka, w której w jednej stronie od zadełku ściana wali się porżęta. Pokładu na górze nie masz – tylko ogrodzony….Izba sama w sobie wszystkim dobra.
W marcu 1637 r. Anna Rafsicka żona zmarłego Jana Rafsickiego sprzedała dom i ogród za 290 złp. Mateuszowi Balickiemu Lancioni Percinus i jego żonie Katarzynie. Dom znajdował się hic in Anteurbio Zamoscensi (na przedmieściu). Sąsiedztwo: Jakub Margol i Tomasz Braxatricis (piwowar).
W kwietniu 1637 r. Anna Tarnogrodzka żona zmarłego Jana Tarnogrodzkiego sprzedała za 160 złp. mały domek z ogrodem in anteurbio Zamoscensi Janowi Horianiwic’owi. Sąsiedztwo: Luca Rusin i Krzysztof ze Żdanowa.
W maju 1637 r. Jan Wyrwik dictum Chylicki z żoną Katarzyną sprzedali za 90 złp. dom in Anteurbio Zamoscensis Janowi Dobczykowi. Sąsiedztwo: Stanisław Brascatoris i Piotr.
W czerwcu 1637 r. Jan Saynog piekarz wycenił dom in Anteurbio Zamoscensi na 200 złp. Sąsiedztwo: na tyłach domu Rychwalskiej.
W lipcu 1647 r. Infidelis (niewierny) Moyses (Mojżesz) Abramowic Żyd i jego żona Samsonowa sprzedali za 600 złp. dom hic Zamosc ad vallum (w Zamościu przy wałach) Bachdasaro Liu(n)arowic’owi Ormianinowi, kupcowi zamojskiemu. Sąsiedztwo: Albert Smerd i dom Armenica Ecclesiastica (ormiański kościelny). Acta Adv. Sygn. 9 pagin. 232-232 v.
W sierpniu 1637 r. Zachariasz Possadowski dokonał zapisu na domu in Anteurbio Zamoscensi w kwocie 100 złp. na rzecz Pietatis Dresnerowiani (Banku Pobożnego). Sąsiedztwo: Suworina Jadyka.
W sierpniu 1637 r. Jan Saynog i jego żona Elżbieta sprzedali za 220 złp. dom Georgio (Jerzy) Braer’owi. Sąsiedztwo: Jeho Pitentoris i Andreas Jasistoris.
We wrześniu 1637 r. Jakub Lorek przeprowadził inwentaryzacje dóbr: domus et praedium (dom i posiadłość). Opis: ….”sklep dobry murowany…w izbie około pieca ławy, blacha w kuminie…u drzwi komornych haka nie masz….w sieni śpiżarnia…krata w sklepie żelazna już dobyta”.
W październiku 1637 r. Albert Piotrowski i Dorota jego żona sprzedali dom in Anteurbio Zamoscensi Józefowi Doleszkowicowi kowalowi i Elżbiecie jego żonie za 260 złp. Sąsiedztwo: Piotr kowal i Serafin Ahenarij.
W październiku 1637 r. Stanisław Wielącki i Anna Wielączka jego żona sprzedali za 100 złp. dom in Anteurbio Zamoscensi Teodorowi Tymaszowic Ogrysko. Sąsiedztwo: Daniełko i Albert Łukowic.
W październiku 1637 r. Stanisław Włodzin krawiec sprzedał za 200 złp. mały domek z ogrodem na przedmieściu Zamościa Pawłowi Kargołowskiemu piekarzowi. Sąsiedztwo: Popławski i altera parte in platea Szpitalna (po drugiej stronie ulicy Szpitalnej).
W grudniu 1637 r. Jan Antonik i Małgorzata Krzywuszczanka jego żona sprzedali za 250 złp. dom z ogrodem Janowi Winiarskiemu Hortulano (ogrodnikowi). Sąsiedztwo: Wnierkowski i Jakub.
W styczniu 1638 r. Stanisław Abramowic sprzedał dom w Zamościu (St. 25) za 2000 złp. Marcinowi Fołtynyczowi profesorowi Akademii Zamojskiej. Sąsiedztwo: kamienica narożna i kamienica Szczebrzeska. Acvta Adv. Sygn. 10 pagin. 3v-4v.
W marcu 1638 r. nastąpił podział majątku w tym kamienicy (lapidea et bono rum) (kamienicy i towarów) na cztery części po zmarłej Elżbiecie Morowej dicta Angielczykowej.
Prima sors: Izba dolna. Sklep sukienny przy niej. Piwnica pod tym sklepem. A te obrała sobie Panna Urszula.
Secunda sors: Izba nad dolna izbą. Komnata z niej. Izba w piwnicy która iest y zpiecem. Pan Kinasz z Panią swoją Małżonką.
Tertia sors: Izba wielka. Izdebka zniey. Piwnica mała. A te część obrał sobie P. Habrek z Małżonką swą.
Qarta sors: Sklep przedni. Sklep mniejszy tilny gdzie iest piec. Sklepik ciemny na górze. Piwnica pod sklepem eiusdem sortis. A te część obrała sobie Pani Mirosławska.
Kuchnia zwierzchnia na dwóch. Dolna na dwóch. Gmachy tylne komory łasnia staynia spólne mają bydz z strychem. Poprawa dachów, ochędóstwo kosztem spólnym ma bydz odprawowane.
W czerwcu 1638 r. Paweł Jaiko wycenił mały domek in Anteurbio Zamoscensi na 100 złp. Sąsiedztwo: Szymon Jaiko i Jan Obrocki kowal.
W lipcu 1638 r. Anna Skibikowa, wcześniej żona zmarłego Marcina Śledzia, obecna żona Tomasza Skibika sprzedała dom in Anteurbio Zamoscensi Piotrowi Chylickiemu docto Wyrwik i Małgorzacie jego żonie za 580 złp. Sąsiedztwo: Kucharska Viduae (wdowa) i Mateusz dicta zwany Wągrodny piekarz.
W lipcu 1638 r. Andrzej Nerka kuśnierz i jego żona Anna sprzedali za 50 złp. tugurium chatę in Anteurbio Zamoscensi in platea Albertowi Węgrzynkowi. Sąsiedztwo: Mikołaj Vectoris i Venditoris (woźnica i kupiec–sprzedawca) a tergo (od tyłu) Jakuba Braxatoris piwowara.
We wrześniu 1638 r. Jan Kratowicz i Marek Janiszewicz sprzedali dom w Zamościu za 330 złp. Andrzejowi Wołoszowicowi. Sąsiedztwo: Piotr Elsner.
We wrześniu 1638 r. Małgorzata Klimkowa Vidua de Villa (wdowa ze wsi) Brzeziny i Grzegorz Klimkowicz jej syn sprzedali dom in suburbio Zamoscensi (na przedmieściu Zamościa) za 240 złp. Hiacyntowi Pniewskiemu. Sąsiedztwo: Andrzej Roszczyn i Kucharzowskiego Pomarium (sad owocowy).
W styczniu1639 r. Michał Ręczynski wydzierżawił dom z ogródkiem na przedmieściu zamojskim za 30 złp. od Phedora Uchanskiego. Sąsiedztwo: Ptuhas Janov i Bursousowa.
W lutym 1639 r. Mateusz Chruscicki i Zofia jego żona zastawili dom in Anteurbio Zamoscensi za 110 złp. u Szymona Dłuskiego. Sąsiedztwo: Luca Zielopolski i Jan Carpentari (cieśla).
W lutym 1639 r. Konrad Kuc sprzedał mały domek z ogrodem In Anteurbio Zamoscensi za 200 złp. Andrzejowi Kostenis Lipskiemu. Sasiedztwo: Budczakowski (ska) I Fundus Armenicus (ormiańskie gospodarstwo).
W lutym 1639 r. Bonawentura Muldorphi przeprowadził wizję kamienicy w Zamościu in Via (na drodze). Sąsiedztwo: Turobinka.
Opis zniszczonego domu: …W izbie wielkiey naprzód okna złe zwątlałe szyb niedostałe nadgniłe. Piec dość zły ledaiaki…Łazienka beła porządna, beły kocieł teras nie masz….gdzie ta łazienka beła y tam nie masz Podłoga w tey łazience zrobiona. Zamek beł teras nie masz na górze twierdzili y że drzwi beły teras nie masz do drugiej komory ściankowania nie masz poprzecznego w izbie nade drzwiami posieczono. Na górze idąc drzwi nie masz y desk pobocznych na górze w izdebce nad izbą u szafy zamek oddarty kwatera jedna niedobra szyby nie masz stoły nie te. Piec zły. Drzwi do komnaty posieczone. W komnacie okno wybite deseczkami założone. Za tą izdebką w ganku deseczek nie masz. Przy boku teyze izdebki wzgore ściankowania nie masz. W wielkiej izbie na górze stołu nie masz ławy są. Piec dobry okna niedobre y okiennice złe Natele za izdebką zasuw nie masz y ganku y okiennic. Na ganku przy wielkiej izbie przy drzwiach ściankowania mnie masz. Natele studnia beła porządna teras nie masz zagubiona. Gdzie winiarnia beła teras stajenka spustoszona. Koryta beły u studniey teraz ich nie masz tamże natele ściany Turobinkiey nie masz. Drzwi sienne posieczone…..z otworu.
W marcu 1639 r. Grzegorz Tarabara syn zmarłego Sebastiana Tarabary sprzedał za 150 złp. dom z ogrodem in Anteurbio Zamoscensi Serafinowi Lechowicowi Ahenarius (kotlarz). Sąsiedztwo: Samuel Padowski i Mrzygłodzik.
W kwietniu 1639 r. Joachim Mirkowic i Wroszka Mirkowna jego siostra sprzedali dom z ogrodem Stanisławowi Lwowczykowi murarzowi za 210 złp. Dom był usytuowany in Anteurbio Zamoscensi a tergo domorum nova locationis …..na tyłach domu, nowy najem. Sąsiedztwo: Szymon Mitka i Grzegorz Bąk.
W kwietniu 1639 r. Małgorzata Klimkowa i Grzegorz Klimkowicz jej syn sprzedali dom (brak wyceny) in Anteurbio Zamoscensi Hiacyntowi Pniowskiemu. Brak wskazania sąsiedztwa.
W maju 1639 r. Bartłomiej i Anna Mrzygłodkow aktorzy wycenili dom w Zamościu na 80 złp. Sąsiedztwo: Walenty Żydkowic i Serafin Ahenarius kotlarz.
W maju 1639 r. dokonano inwentaryzacji dóbr po zmarłym Pawle Ciotczyku.
Opis: „Dom iako sam w sobie iest z ogródkiem zatylnym….piec nadpsuwany listwa przy jednej ścienie przez wszystko…W sieni komora iedna….Piwnica ledaiaka słaba naprawy potrzebna. Nad komorami wanna…”
W maju 1639 r. Józef Doleszkowic kowal zapisał na domu in Anteurbio Zamoscensi sumę 90 złp. na rzecz Provisoribus Dresnerowianis. Sąsiedztwo: Piotr kowal i Serafin kotlarz.
W maju 1639 r. Albert Lenarcik szewc i Dorota jego żona sprzedali za 100 złp. dom z ogrodem in Anteurbio Zamoscensi Bartłomiejowi piwowarowi i Ewie, jego żonie. Sąsiedztwo: Szymon Grabowiecki i Grzegorz piscatoris rybak.
W maju 1639 r. Omelian Skorczyk sprzedał za 60 złp. dom z ogrodem hic Zamosci Andrzejowi Turskiemu. Sąsiedztwo: sukcesorzy Zegarta i Roman Skwara.
W maju 1639 r. Jakub i Elżbieta Burda zapisali na domu in Anteurbio Zamoscensi sumę 160 złp. na rzecz Pawła Horocha de Oryszow (z Horyszowa). Sąsiedzi: domus Succorum (sukcesorów?) Farbowanego i Mateusz Tibary (pończosznik?).
W maju 1639 r. Takies Owanisowicz Ormianin zapisał dług na domu (500 złp.) w Zamościu na rzecz Warterysa Kirkorowicza wójta ormiańskiego. Sąsiedztwo: dom Gabriela Skęnderowicza i dom Synana Paziumowicza.
W czerwcu 1639 r. Anna Słodowiczka żona zmarłego Mikołaja Słodownika i jej córka Zofia Słodowiczanka sprzedały dom in Anteurbino Zamoscensi Benedyktowi Tabur’owi za 320 złp. Sąsiedztwo: Anna Zarębina i Mateusz Wagrodny piekarz.
W czerwcu 1639 r. Choma Telatynski zastawił część domu z ogrodem tylnym za 100 złp. na Przedmieściu Zamojskim na rzecz Tomasza Telatynskiego cieśli. Sąsiedztwo: Wojciech Pastuszczyk i Michałkowa.
We wrześniu 1639 r. Owanis Mychytarowicz Ormianin i kupiec sprzedał połowę domu w Zamościu Sułtanowi Sahwielowiczowi Ormianinowi i kupcowi za 660 złp. Sąsiedztwo: dom potomków Murata Dzwonnika i dom potomków Buniata. Acta Armenica sygn. 1 pagin. 112-112v.
We wrześniu 1639 r. Sułtan Sachwielowicz Ormianin i kupiec sprzedał dom w Zamościu Owanisowi Mychytarowiczowi Ormianinowi i kupcowi za 300 złp. Sąsiedztwo: dom Mendla Smuyłowicza Żyda i dom Isaia Uchurłowicza.
W marcu 1640 r. Jan Figulus (garncarz) sprzedał dom in platea acialiter a vallo (na ulicy po przeciwnej stronie wału) za 182 złp. Adamowi Lenarcikowi i Annie jego żonie. Sąsiedztwo: Tarnogorska.
W marcu 1640 r. Wojciech Namysłowski pileator anteurbanus przedmiejski kapelusznik i Zuzanna jego żona sprzedali dom in Anteurbio za 150 złp. Jakubowi Piorowic’owi figulus garncarz i Katarzynie Janiszewicownej jego żonie. Sąsiedztwo: wdowa Skopkowa i area vacua (pusty plac).
W maju 1640 r. Tomasz Puzdrowski aptekarz i rajca zapisał trzecią część domu w Zamościu na rzecz wdowy po Tomaszu Puzdrowskim. Sąsiedztwo: dom Wojciecha Rutowskiego i dom Rychwalskiego.
W sierpniu 1640 r. wyceniono dom in platea po zmarłej Zofii Szepietczance wdowie, siostrze Reginy Szepietczanki na 200 złp. Sąsiedztwo: wdowa Jastrzębska i Banianka.
We wrześniu 1640 r. Wojciech Sznerd kupiec sprzedał dom w Zamościu za 150 złp. Sebastianowi lignifaber stolarz i Zofii Cieślinie, jego żonie. Sąsiedztwo: dom „Szczęśninski” Rybaczki i dom „Wieląnczynski”.
W listopadzie 1640 r. Aswadur Muratowicz i Ruza (Róża) jego żona Ormianie sprzedali część domu w Zamościu za 40 złp. Torosowi Iwaszkowicowi i Annie jego żonie Ormianom. Sąsiedztwo: Jakub Kramarz i Stanisław Włodzik krawiec.
W styczniu 1641 r. Piotr Chylicki sprzedał dom in Suburbio na przedmieściu za 470 zlp. Marcinowi Libno Niemcowi i Annie jego żonie przedmieszczanom. Sąsiedztwo: Kularski i Mateusz Wągrodny piekarz.
W marcu 1641 r. Anna Mateuszowa rzeźniczka, wdowa po Mateuszu Woyciechowiczu rzeźniku, przedmieszczanie, wyceniła dom z ogrodem in Anteurbio na 400 złp.
W marcu 1641 r. Jadwiga Stolarka wdowa po Bartłomieju kupcu Wolkanowskim i po Walentym kupcu przeprowadziła inwentaryzację domu w Zamościu. Sąsiedztwo: Krzysztof mularz (murarz).
Opis: „Studnia zawalona w domu, którą trzeba naprawić z grontu”.
„Dom w którym naprzod izba z strychukami. Ściany w ziemi osłabiałe. Podwaliny podgniłe. Dach wszytek wniwecz, sien spustoszała, scian nie masz, sczyt na ulicę pochylony, w izbie strop wszytek pogniły. Owo wszytko napsowano, pogniłe, pobutwiało. Pod iedną scianą izdebną troie drzewa wypadło, prawie wszytka sciana zgniła od domu Krzysztofa Mularza, piec w izbie na deskach zły popsowany”.
W kwietniu 1641 r. Katarzyna Szydłowicowa, wdowa po Józefie Szydłowicu kuśnierzu, przedmieszczaninie, sprzedała dom na przedmieściu za 350 złp. Tymoteuszowi Szydłowicowi, bratu zmarłego Józefa. Sąsiedztwo: Ika i Hryc kuśnierz.
W kwietniu 1641 r. Stanisław Kołacek, syn zmarłego Mateusza Siennika zwanego Kołacek i Wojciech, brat Stanisława, sprzedali dwie części domu za 90 złp. Marcinowi Węglinskiemu. Dom znajdował się ad vallum in Platea Figulina acialiter (na ulicy Garncarskiej ? w kierunku wału). Sąsiedztwo: Jerzemey a tergo (z tyłu) a latere (z boku) Mużyczyney Ambrożyny. A. Adv. syg. 11 pagin. 191v-192v.
W czerwcu 1641 r. Anna Bartoszowa Nowicka kramarka, wdowa przeprowadziła inwentarz dóbr w Zamościu.
W czerwcu 1641 r. Stanisław Lwowczyk murarz, przedmieszczanin, sprzedał za 300 złp. dom na przedmieściu Tysko Plisikowi i Lewko Raccykowi, braciom de Orysza, przedmieszczanom. Sąsiedztwo: Bąkowa i Mitkowa.
W lipcu 1641 r. Jerzy Devidson kupiec zapisał na kamienicy w Zamościu sumę 600 złp. na rzecz Andrzeja Devidsona kupca. Sąsiedztwo: Jakub Weir (Weymer?) kupiec.
W lipcu 1641 r. Jan Kinast ławnik i Katarzyna Morowna, jego żona wykonali zapis na części domu na sumę 600 złp. na rzecz Jakuba Weymera kupca.
W październiku 1641 r. Wawrzyniec Gorczyca i Anna jego żona zastawili część kamienicy w Zamościu na sumę 700 złp. Opis: „…Izbę wielką, sień, izdebkę w sieni, kramnicę, kuchnię, zatyłek, piwnicę, sklep, gore…Alkierz z izby wielkiey, łazienkę z Alkierza, stajenkę iedną, transyt iden, na gorze przedniey komorę trzecią dla schowania legumin, kuchnia, studnia i podworze dla drew”.
W marcu 1642 r. Daniel Bortatycki vector (woźnica) i Anna Bortatycka, jego żona sprzedali dom in Suburbio na przedmieściu Wojciechowi Sawickiemu za 250 złp. Sąsiedztwo: Stanisław vector (woźnica) i Orłowski satrapa Castrensis.
W marcu 1642 r. na mocy testamentu Jan Szaniawski i Agnieszka Modzelewska, dzieci zmarłych: Jana i Zofii Szaniawskich objęły dom w Zamościu. Sąsiedztwo: Walenty Dąbrowski i Jan Kinast.
W kwietniu (1642 r.?) Mateusz Stabrowski i Regina jego żona zapisali 50 złp. na chacie-piekarni (piekarnia w domu) na rzecz Piotra Urzędowsczyka i Agnieszki jego żony. Sąsiedztwo: Grzegorz Grabowiecki i Paweł Czubaty.
W maju 1642 r. Mateusz Szepcz pisarz zapisał na domu w Zamościu sumę 3.000 złp. na rzecz ks. Andrzeja Kłopockiego doktora świętej teologii, kanonika i prepozyta zamojskiego. Sąsiedztwo: Paweł Słotowski Tenutarius Bonorum Goray (skarbnik dóbr w Goraju) i Adam chirurg.
W lipcu 1642 r. Agnieszka Turzycka, wdowa po Andrzeju Turzyckim i Andrzej Turzycki, jej syn doktor filozofii i profesor Akademii Zamojskiej zapisali na domu na przedmieściu sume 100 złp. na rzecz prowizora Fundacji Banku Pobożnego w Zamościu. Sąsiedztwo: Jan Wilcopolski i Mathiaszka Kowalka (wdowa po kowalu Mateuszu?).
W lipcu 1642 r. Jan Matczynski i Ewa Zaykowna, jego żona zapisali na domu na przedmieściu sumę 200 złp. na rzecz Wojciecha Szulmierskiego rajcy.
W sierpniu 1642 r. Szymon Niedzielski przeprowadził wizję domu w Zamościu (brak opisu). Sąsiad: Piżymał kupiec.
W grudniu 1642 r. Jan kredencarz i Anna jego żona zapisali na domu na przedmieściu sumę 100 złp. na rzecz prowizora Fundacji Banku Pobożnego w Zamościu. Sąsiad: Zarębina i Assan.
W marcu 1643 r. Zuzanna Bienkowicowa, wdowa po Wojciechu Bienkowicu sprzedała dom na przedmieściu Jakubowi Wierzchowskiemu i Zofii jego żonie. Sąsiedztwo: Mikołaj Łucznik i Stanisław Gąszka szewc.
W marcu 1643 r. Jan Slisz i Regina Sliżowa małżonkowie sprzedali dom z ogrodem i łąką na przedmieściu za 506 złp. Iwanowi Wawryszkowicowi de villa Oberca. Sąsiedztwo: Stanisław Gruszecki i Mikołaj Zrzebiec.
W marcu 1643 r. Jan Sczerba i Ewa jego żona sprzedali za 450 złp. dom na przedmieściu Janowi Sliszowi i Reginie, jego żonie. Sąsiedztwo: pop Geraszowski i Tarabarzynscy.
W marcu 1643 r. Piotr i Marcin Kolmanowiczowie, synowie zmarłego Hanusa Kolmanowicz murarza sprzedali dom na przedmieściu za 380 złp. O.O. Franciszkanom w Zamościu. Sąsiedztwo: Teodor Żerebko.
W sierpniu 1643 r. Jan Kinast ławnik i poborca zapisał na domu w Zamościu sumę 1300 złp. na rzecz Mariny Woronowicownej, córki Hiacynta Woronowicza, żony Jana Kinasta. Sąsiedztwo: kamienica „Muldorphowska” i dom Agnieszki Kronowskiej alias Modzelowskiej.
W styczniu 1644 r. Jan Misiowski krawiec i Katarzyna jego żona sprzedali w Zamościu dom za 300 złp. Andrzejowi Łoyk’owi przedmieszczaninowi. Sąsiedztwo: Predium (nieruchomość) Hieronima Kołakowskiego Academiae Zamoscensi Rectoris (rektora Akademii Zamojskiej).
W marcu 1644 r. sprzedano dom na przedmieściu po zmarłym Pawle Walkowiczu (brak kwoty). Sąsiedztwo: Joachim kuśnierz i Siemion Polupanowic.
W marcu 1644 r. Dorota Miturkowicowna, córka zmarłego Mikołaja Miturkowica, rajcy, zapisała na domu w Zamościu sumę 1000 złp. na rzecz mężą Jana Serwatowskiego chirurga. Sąsiedztwo: Wawrzyniec Krzeczkowic ławnik i Grzegorz Gębzicki stannarus et scabinus.
W kwietniu 1644 r. Jan Winiarski Hortulanus (ogrodnik) i Agnieszka jego żona sprzedali za 350 złp. dom in Surbio Plateae a Fundo „Fołtynowskie” – Tymoteuszowi Ihnatowiczowi. Sąsiedztwo: Koszc i Jakub.
W maju 1644 r. po zmarłej Reinie Walkowicowej dokonano wyceny dom hic Zamosci na 600 z złp. Sąsiedztwo: Joachim Suszkiewicz kuśnierz i Symeon Połupanowic.
W maju 1644 r. dokonano opisu domu Stanisława Goworskiego. Sąsiedztwo: Stunikowski i Sulmierski.
Opis: „Naprzód widzieli, że teraz zamek swieżo przybity, który był zapsowany y kluc do niego nowy. Z tychze drzwi do klamki skobla nie masz. Do drzwi izdebnych także zamek zepsowany do naprawy odięty y klucz złamany. Sluszak z muru wyruszony, trzeba go osadzić, fuzowanie we drzwiach obruszone troche y cegła około opadła y wapno wykruszyło się. Blaszki gdzie klucz wchodzi do zamku we drzwi nie masz, ławy u muru za drzwiami nie masz, a znać ze była. Ławki kole pieca nadwątlone. U ławy od kownacianych drzwi, w ktorey są dwie szafie spodniey deseczki nie masz. Nad tą ławą listwy nie masz, a znać ze była. U lichtarza u siestrzona wisącego rogi ieden z głowy wyszedł. W iednym oknie syb trzynaście spadanych, niektóre wedwoieym we troie, malowanych syb spadanych cztery, w drugim oknie syb spadanych także 4. Tablice w oknach porosbiiane. Listewki koło filarka miejscami podłupane, trzy sztuczki tylko są u dwoch stołow, cztery skrzynki do żadney klucza nie masz, złe były y zadrzewiałe, dał Goworski klucze naprawić, y zamkow poprawić. U szafy do zamkow klucza nie masz, ieno ieden, zamki ledaiakie pozardzewiałe. U pieca fundament miejscami podleniowany. Przypiecek się od sciany odwaleł y dziura nie mała. Cegły na rogach u niego podłupano. Posadzka kamienna iako w izbie tak w kownacie rzadko która cała, popadana. Z izby do kownaty idąc u fosowania od pieca listewki na rogu nie masz, y samo fuzowanie wyruszone, srodze obruszone. Zamek zaspeczony twardo chodzi, drzwi u iedney zawiasy wypadły; w kownacie komin nadpsuwany, tamze okno złe, syb dwadzieścia i dwie spadanych, iedna kwatera z ramy wypadła, to iest skło z ołowiem. Listew dwu nie masz a znać ze były. Tablica u okna rozkliniona, w framugach mieyscami wapno postrącane, także y w oknie. Wszytka kownata miejscami pozakopcona, sklepienie się porysowało. Z kownaty do kuchni idąc u drzwi zawiasa złamana, y fuzowanie trochę wyruchane. U drzwi żelaznych zasczepkow nie masz, klucza do zamku nie masz. Okienka iako do izby tak do kuchni nade drzwiami potłuczone szyby, złe. Drzwi z siąnki małey ku piwnicznym wschodow upadły u których zawiasa złamana. W sieni wiekszey doły, co drzewo pogniło, że ciecze z dachu y leda czym pozakładanu w kilku miejsc. Szyia piwniczna zła zschodow nie masz y wali się wszędzie iak zwierzchu tak pobokach, wschody od kuchni do izdebki nadpsuwane, drzwi na ziemi lezą, stopnia y słupka nie masz. Wschody z sieni do izdebki także nadpsuwane, w izdebce cegłe wyłupiono. W iednym okienku w izdebce syb spadanych ośm, w drugim też, nad okny y podle okien y pod okny glina opadła co zacieka z dachu. W okienku małym z izdebki do spiklerzyka szyba spadana. W spiklerzu od Sulmierskiego błony nie masz całey albo okna z ramami, a było iako znać. Z sieni do tegosz szpiklerzyka kwatery całey nie masz. W sieni kratka do piwnice zelazna, połamana, pręt średni. Piec kuchenny popadany y podblemowany, miejscami poprawy potrzeba. Do komorki potrzebney drzwiczki opadły, zawiasa złamana, stolec zepsowany y sciankowania nie masz, a znać ze było y drzwicki. Do wschodow u drzwi na gorę skobla nie masz, także y do drzwiczek do komorki w sieni od spiklerzyka siestrząn opadł y ieden rog spiklerzyka. Na gorze słupek y balaszy popsowane y wybrane. Dach zły od miedze P. Stunikowskiego y wszędy ciecze co gonty miejscami powypadały. Scianki od tegosz Pana Stunikowksiego niedobre obwarowania potrzebują. Zaczym niebezpieczno by było ieno ze dobry sąsiad. Przy tey stronie schody do piwnice, zaczym ciecze nie kapie na nie, y ona się wali, tak niebezpieczno nią chodzić, pozapadało się miejscami, y ledaiakim łabusiem dziury pozatykane. Do sklepu wielkiego zacknienia nie masz, drzwi opadły, y nie mogą się zawrzeć. Skobel z muru wyłamany, rusza się, z muru cegła wypadła. Kładzi nie masz, spełna wesrzodku. Drąga nie masz a bywał. W sklepiku małym hak na drąg ułamany przy samym murze, iako tego znaki są, a drugi iest w piwnicy drzwianey. Sciany po bokach y w gore złe drzewiane sciany. Owo zgoła od ziemnych piwnic y sklepu zadnego zawarcia y zacknienia nie masz, ani wrzeciądzow. Dach miejscami poprawy potrzebuie.”
W maju 1644 r. Oleszko Wroblik i Katarzyna jego żona sprzedali w Zamościu za 170 złp. dom Mikołajowi Misiak’owi (Misko) de Wieprze (z Wieprzca). Sąsiedztwo: Maćkowa i Bartłomiej Auriga (woźnica).
W czerwcu 1644 r. Tomasz i Jakub studiosus Okuniowscy, synowie zmarłego Mikołaja Okuna szewca, sprzedali dom hic Zamosci ad vallum (w Zamościu przy wałach) za 260 złp. Andrzejowi Krasnickiemu Musicus (muzykowi). Sąsiedztwo: Tomasz Konował i od tyłu domu Jastrzębskiej.
We wrześniu 1644 r. Adam Krasnicki sprzedał dom w Zamościu przy wałach za 400 złp. małżonkom Sebastianowi Nowosielskiemu i Annie Nowosielskiej. Sąsiedztwo: domus et fundum (dom i gospodarstwo) Pieniąszka i dom Tomasza Konowała.
W listopadzie 1644 r. Katarzyna Przybyłowicowa, wdowa po Mateuszu Przybyłowicu przeprowadziła lustrację domu w Zamościu.
Opis: „Izba cała, piec dobry, komin murowany. Okna dobre, wiednym oknie trzech szyb nie masz, popadałych iest pietnaście. Ganek, szafa, listwy, szafa niska przes zawarcia. Kołdryny przy scienie zobudwu stron, drugą strone co przy loszku, do loszku Kołdryna, stoł z dwiema szufladami, zedel przy stole, ławy w koło nie barzo dobre. Kuchnia, w niey komin, w kominie komor dwie. Pokładu w sieni nie masz nie na podsieniu, dylow szesnaście. Nad podsieniem zosobna dylow 24. Żłob w sienie, przy wrotach w sciankach kilku dylow nie masz, ale y po przesłach dylow nie dostaie z dziesięciu. Zatyłku nie masz ieno pusto od sąsiada Szymona Piekarza, scianek nie masz nic. Dach dobry, piwnica nadbutwiała miejscami się sypie.”
W lutym 1645 r. Jakub Okrzeyski i Magdalena jego żona sprzedali za 35 złp. mały domek na przedmieściu Tymoteuszowi Jarenkowicowi i Jadwidze jego żonie. Sąsiad: Łaszka.
W maju 1645 r. Jan Molodeż Oryszewski i Katarzyna Oryszewska żona sprzedali za 270 złp. dom w Zamościu Stefanowi Mądremu i Chwięunie Mądrowej. Sąsiedztwo: Wierzbicka i Katarzyna Prochownikowa Janeczkowa.
W maju 1645 r. Krystyna Lipnicka, wdowa po Piotrze Lipnickim przeprowadziła inwentarz dóbr (domu w Zamościu).
Opis: „Naprzod dom nowy budowany iako w sobie iest ze wszystkiem. W sieni komor dwie od podsienia, wschody od podsienia na gore. A dom ma wyjazd. Piwnica. W izbie szafa. Alkierz, szyby.”
W listopadzie 1645 r. Jan Floryanowic kupiec i Agnieszka Sznopkowna, jego żona zapisali na domu „Wołosowiczowski” sumę 100 złp. na rzecz Jana Getnera rajcy.
W kwietniu 1646 r. Ewa Zachariaszowa sprzedała dom na przedmieściu (brak kwoty i nabywcy). Sąsiedztwo: Szuskiewicz piekarz i droga publiczna.
W kwietniu 1646 r. Mateusz Chrościcki sprzedał dom (brak kwoty i nabywcy). Sąsiedztwo: Luca Zielopolski i Szaiowicz piekarz.
We wrześniu 1646 r. Jan Mniszek zapisał na domu 40 złp. na rzecz Jana Carpentarius (stolarz). Sąsiedztwo: Krzysztof Stonikowski i Jan Serrifaber (ślusarz).
W lutym 1648 r. Stanisław Grzegorzowicz krawiec i Regina Kołtusianka, jego żona sprzedali za 160 złp. dom na przedmieściu Mateuszowi Lazarowiczowi rymarzowi i Marinie jego żonie. Sąsiedztwo: Harsan i Kniaź Lubicki. Acta. Adv. Syg. 15 pagin. 18 v-19.
W marcu 1648 r. Cechmagister Lanionum (Starszy cechmistrz Cechu Rzeźników) zapisał na domu sumę złp. 120 na rzecz Adama Magrowicza. Sąsiedztwo: Kularski i Wągrodny.
W marcu 1648 r. Starszy cechmistrz Cechu Rzeźników dokonał zapisu (brak kwoty) na domu na rzecz Mateusza Serwatki i Elżbiety cum uxore. Sąsiedztwo: Simonis piekarz i Luca Zielopolski.
W lutym 1649 r. przeprowadzono inwentarz dóbr w Zamościu po zmarłych Jakubie i Reginie Margolach. Sąsiad: Żyd.
Opis: „Naprzod izba sama w sobie, piec stary, komin w izbie przy piecu,…okna trzy w izbie całe, dobre. Izdebka na przedzie przy scienie murowaney od Żyda, piec stary z kominkiem, okien dwie, w nich szyb wybitych pięć….W sieni komor dwie starych, trzecia nowo zbudowana, bez zamkow wrzeciądzami…Na nowey komorze tok bez przykrycia, kuchnia z kominem od Izdebki. Trzeba przypustnice naprawić y od izby wielkiey w kominie dziura. Nade drzwiami w kuchni niezapierzona. Dach niezły, miejscami potrzeba naprawy. Piwnica niezła z dębiny, wschody do niey niedobre, drzwi do piwnice dobre…przysionek na gorze…Zatyłek pusty, dach potrzebuie poprawy. Wrota na tyle opadły…Na podsieniu pokład ladaiaki.”
W lipcu 1649 r. Justyna Osinska, wdowa po Adamie Osinskim wyceniła dom narożny w Zamościu na 400 złp. Sąsiedztwo: sukcesorzy Morawickiego.
W sierpniu 1649 r. Pani Sinanowa dokonała wyceny dom.
Opis: Naprzod w tym Domu Izba z Alkierzem dobra nowa. Izdebka z komnatą z kuchnią, Piwnica, Dach porządny, muru dwia sztuka. Tyli plac tak długi, iako y insze Grunty. Izba z Piwnicą y z pułsienią y sztuką muru, co na dole w Piwnicy, y z puł kuchnią złotych 600. Izdebka z komorą od Podsienia y Pułsieni z murem na Górze złotych 300. Alkierz z tyłem y Pułkuchni złotych 300 przez które miejsce wolno przechodzić.
Mieszkańcy w układzie alfabetycznym
Abramowic Mojżesz i żona Samsonowa Żydzi 1637 ul. przy wałach Zamość
Abramowic Stanisław 1638 (St. 25) Zamość
Adam chirurg 1642 Zamość
Adamowicz Stefan 1635 Zamość
Ahenarij Serafin 1637 przedmieście zamojskie
Andrzej młynarz 1636 Zamość
Antonik Jan i Małgorzata (Krzywuszanka) 1637 przedmieście zamojskie
Apurcipura Kirkor nie żył w 1633 i w. Zuzanna Ormianie Zamość
Assan 1642 przedmieście zamojskie
Balant Walenty nie żył 1632 i w. Elżbieta Zamość
Balicki Mateusz i Katarzyna 1637 przedmieście zamojskie
Banach Jadwiga 1635 przedmieście zamojskie
Banianka 1640 Zamość
Baranowicz Sebastian 1634 Zamość
Bartłomiej piwowar i Ewa 1639 przedmieście zamojskie
Bartłomiej woźnica 1644
Bąk Grzegorz 1639, Bąkowa 1641 przedmieście zamojskie
Bienkowic Wojciech nie żył 1643, w. Zuzanna przedmieście zamojskie
Bieszczuk Krzysztof 1636 Zamość
Blecharz Jan 1636 Zamość
Bortatycki Daniel i Anna 1642 przedmieście zamojskie
Braer Jerzy 1637 przedmieście zamojskie
Budczakowski (ska) 1639 przedmieście zamojskie
Buniat sukcesorzy 1639 Zamość
Burda Jakub 1639 Zamość
Bursousowa 1639 przedmieście zamojskie
Cech szewski 1637 Podwale
Cechmistrz rzeźników 1648 Zamość
Chruścicki (Chrościcki) Mateusz i Zofia 1639, 1646 przedmieście zamojskie
Chylicki Piotr Wyrwik i Małgorzata 1638, 1641 przedmieście zamojskie
Chylicki Wyrwik Jan i Katarzyna 1637 przedmieście zamojskie
Chylinski Piotr 1633 Zamość
Ciotczyk Paweł nie żył w 1639 Zamość
Czarnecki Jakub nie żył w 1632, s. Stanisław i siostra Jakuba-Felicyta (brak ulicy) Zamość
Czernicki Andrzej 1636 przedmieście zamojskie
Czubaty Paweł 1642 przedmieście zamojskie
Daniełko 1637 przedmieście zamojskie
Dąbrowski Walenty 1636, 1642 przedmieście zamojskie
Devidson Andrzej i Jerzy 1637, 1641, Zamość
Dłuski Szymon 1639 przedmieście zamojskie
Dobczyk Jan 1637 przedmieście zamojskie
Doleszkowic Józef i Elżbieta 1637, 1639 przedmieście zamojskie
Duracz Mikołaj 1634 Zamość
Dzwonnik Murat sukcesorzy 1639 Zamość
Elsner Piotr 1638 przedmieście zamojskie
Farbowany sukcesorzy 1639 przedmieście zamojskie
Floryanowic Jan i Agnieszka 1645 Zamość
Foltynowic Marcin 1638 (St. 25) Zamość
Fundus Armenicus 1639 przedmieście zamojskie
Garbari Aleksy 1635 przedmieście zamojskie
Gąsiorek Jan 1635 przedmieście zamojskie
Gąszka Stanisław 1643 przedmieście zamojskie
Geraszowski pop 1643 przedmieście zamojskie
Getner Jan 1645 Zamość
Gębzicki Grzegorz 1644 Zamość
Gietner (browar) 1633 Zamość
Głowienka Jakub 1632 sukcesorzy Zamość
Gorczyca Wawrzyniec i Anna 1641 Zamość
Goworecki Stanisław 1644 Zamość
Grabowiecki Grzegorz 1642 przedmieście zamojskie
Grabowiecki Szymon 1639 przedmieście zamojskie
Gruszecka wdowa 1635 przedmieście zamojskie
Gruszecki Stanisław 1643 przedmieście zamojskie
Grzegorz piekarz 1639 przedmieście zamojskie
Grzegorzowic Stanisław i Regina (Kołtusianka) 1648 przedmieście zamojskie
Habrkowa (Abrekowa) Honorata Dorota 1638 Zamość
Hadziewicz Mikołaj Ormianin 1633 Zamość
Harsan 1648 przedmieście zamojskie
Horianiwic Jan 1637 przedmieście zamojskie
Horoch Paweł 1639 przedmieście zamojskie
Hryc kuśnierz 1641 przedmieście zamojskie
Hrycko Młynarczyk i w. Pałaszka 1637 przedmieście zamojskie
Ihnatowicz Tymoteusz 1644 przedmieście zamojskie
Ika 1641 przedmieście zamojskie
Iwaszkowic Toros i Anna Ormianie 1640 Zamość
Jachowic Laurenty 1637 Zamość
Jadyka Suworina 1637 przedmieście zamojskie
Jaiko Paweł i Szymon 1638 Zamość przedmieście zamojskie
Jakub 1637, 1644 przedmieście zamojskie
Jakub piwowar 1638 przedmieście zamojskie
Jan (stelmach) 1632, nie żył 1633, w. Ewa przedmieście zamojskie
Jan cieśla 1639 przedmieście zamojskie
Jan garncarz 1640 ul. przy wałach
Jan kredensarz i ż. Anna 1642 przedmieście zamojskie
Jan ślusarz 1646 Zamość
Jan woźnica 1646 Zamość
Janiszewicz Marek 1638 przedmieście zamojskie
Janowa solarka 1635 przedmieście zamojskie
Jaremkowic Tymoteusz i Jadwiga 1645 przedmieście zamojskie
Jaroszewicz Jan 1633 Zamość
Jasistoris Andrzej 1637 przedmieście zamojskie
Jastrzębska, wdowa 1640, 1644 ul. przy wałach Zamość
Jawor Luca 1636 przedmieście zamojskie
Joachim kuśnierz 1644 przedmieście zamojskie
Józef kowal i Anna 1633 przy wałach
Kankowic Wojciech 1635 przedmieście zamojskie
Kargołowski Paweł 1637 przedmieście zamojskie
Kinast Jan i ż. Kinastowa Katarzyna (Morowna) 1638, 1641, 1642, 1643 Zamość
Kirkorowicz Warterys Ormianin 1639 Zamość
Klimkowicz Grzegorz i matka Małgorzata 1638, 1639 przedmieście zamojskie
Kłopocki Andrzej ks. 1642 Zamość
Kolmanowicz Piotr i Marcin s. zm. Hanusa 1643 przedmieście zamojskie
Kolszyk Teodor 1633 Zamość
Kołakowski Hieronim 1644 Zamość
Kołtanik Jan i Katarzyna 634 przedmieście zamojskie
Komorowski 1632 Zamość
Konował Tomasz 1644 ul. przy wałach Zamość
Koral Paweł 1634 ul. przy wałach
Koszc 1644 przedmieście zamojskie
Kościół ormiański 1637 przy wałach Zamość
Kotuchniccy 1634 ul. przy wałach
Kramarz Jakub 1640 Zamość
Krasnicki Andrzej 1644 ul. przy wałach Zamość
Kratowicz Jan 1638 przedmieście zamojskie
Kronowska – Modzelowska Agnieszka 1643 Zamość
Królik Jakub i c. Łucja 1637 Podwale
Kruszyna Jakub i Anna (z Czarneckich) c. Jakuba 1632 Zamość
Krzeczkowic Wawrzyniec 1644 Zamość
Krzeminski Walenty nie żył 1632 sukcesorzy: Barłomiej i Jan Zamość
Krzysztof mularz 1641 Zamość
Krzysztof ze Żdanowa 1637 przedmieście zamojskie
Kuc Konrad 1639 przedmieście zamojskie
Kucharska 1638 przedmieście zamojskie
Kucharzowski 1638 przedmieście zamojskie
Kularski Mateusz 1636, 1641, 1648 przedmieście zamojskie
Lazarowicz Mateusz i Marina 1648 przedmieście zamojskie
Lechowic Serafin 1639 przedmieście zamojskie
Lecurionis Gabriel 1634 Zamość
Lenarcik Adam i Anna 1633, 1640 ul. przy wałach
Lenarcik Albert i Dorota 1639 przedmieście zamojskie
Lewoszowa Anna 1636 Zamość
Libno Marcin i Anna Niemcy przedmieście zamojskie
Linarowic Bachdasro Ormianin 1637 przy wałach Zamość
Lipnicki Piotr nie żył w 1645 i w. Krystyna Zamość
Lipski Andrzej Kostenis 1639 przedmieście zamojskie
Lorek Jakub 1637 Zamość
Lubicki Jan kniaź 1636, 1648 przedmieście zamojskie
Luca Rusin 1637 przedmieście zamojskie
Lwowczyk Jan 1633 przy wałach
Lwowczyk Stanisław 1639, 1641 przedmieście zamojskie
Łaszka 1645 przedmieście zamojskie
Łobay Teodor 1635 przedmieście zamojskie
Łoyk Andrzej 1644 Zamość
Łucznik Mikołaj 1643 przedmieście zamojskie
Łukawic Wojciech 1635 przedmieście zamojskie
Łukowic Albert 1637 przedmieście zamojskie
Maćkowa 1644 Zamość
Magrowicz Adam 1648 przedmieście zamojskie
Maiowic Jan i Zofia 1637 Zamość
Marco Jakub 1635 przedmieście zamojskie
Mardyrosowicz Szymon wzmiankowany 1633 Zamość
Margol Jakub i Regina 1637, nie żyli 1649 przedmieście zamojskie
Matczynski Jan i Ewa (Zaykowna) ż. 1642 przedmieście zamojskie
Mateusz pończosznik 1639 przedmieście zamojskie
Mateusz Sczyłowski 1632 przedmieście zamojskie
Mathiaszka kowalka 1642 przedmieście zamojskie
Mądry Stefan i Chięuna żona 1645 Zamość
Michał Restarii 1637 Zamość
Michałkowa 1639 przedmieście zamojskie
Mikołaj piekarz 1632 przedmieście zamojskie
Mikołaj woźnica i kupiec 1638 przedmieście zamojskie
Mirkowic Joachim i siostra Wroszka 1639 przedmieście zamojskie
Mirosławska Anna, c. Elżbiety Morowej 1638 Zamość
Misiak (Misko) Mikołaj 1644 Zamość
Misiowski Jan i Katarzyna 1644 Zamość
Mitka Szymon 1639, Mitkowa 1641 przedmieście zamojskie
Miturkowic Mikołaj nie żył 1644 i c. Dorota Zamość
Mniszek Jan 1646 Zamość
Mołodejowic sukc. Grabowieckiego 1635 przedmieście zamojskie
Morawicki sukcesorzy 1649 Zamość
Morowa Elżbieta Angielczykowa nie żyła w 1638 Zamość
Morowa panna Urszula c. Elżbiety 1638 Zamość
Moszko Żyd 1637 Podwale
Moysic Żyd 1633 Zamość
Mroczkowicz Wojciech i Katarzyna 1633 przy wałach
Mrzygłodkow Bartłomiej i Anna 1639 Zamość
Mrzygłodzik 1639 przedmieście zamojskie
Mudrik Andrzej 1633 Zamość
Muldorphi Bonawentura 1639 przedmieście zamojskie
Muratowicz Aswadur i Róża Ormianie 1640 Zamość
Muratowski 1633 Zamość
Muszka sukcesorzy 1632 Zamość
Mużyczyna Ambrożyna 1640 przy wałach ul. Garncarska
Mychytarowicz Owanis Ormianin 1639 Zamość
Nabłonna i s. Mateusz Nabłonny 1634 Zamość
Namysłowski Wojciech i Zuzanna 1640 przedmieście zamojskie
Nerka Andrzej i Anna 1638 przedmieście zamojskie
Niedoborski Jan i Anna 1636 Zamość
Niedzielski Szymon 1642 Zamość
Niedźwiadek nie żył 1633 Zamość
Nowicka Anna (Bartoszowa) 1641 Zamość
Nowosielski Sebastian i Anna 1644 ul. przy wałach Zamość
Obrocki Jan 1638 przedmieście zamojskie
Okrzeyski Jakub i Magdalena 1645 przedmieście zamojskie
Okuniowscy bracia Tomasz i Jakub, s. zm Mikołaja Okuna 1644 ul. przy wałach Zamość
Orłowski zarządca 1642 przedmieście zamojskie
Oryszewski (Molodeż) Jan i Katarzyna 1645 Zamość
Osinska Justyna w. po Adamie 1649 Zamość
Ostrowski Walencik Walenty nie żył 1636, wdowa Katarzyna przedmieście zamojskie
Owanisowicz Takies Ormianin 1639 Zamość
Padowski Samuel 1639 przedmieście zamojskie
Pastuszczyk Wojciech 1639 przedmieście zamojskie
Paweł piekarz 1635 przedmieście zamojskie
Pawłowski Szymon 1636 przedmieście zamojskie
Paziumowicz Synan 1639 Zamość
Pieniąszek 1644 ul. przy wałach Zamość
Pietrzyk Grzegorz 1637 Zamość
Piorowic Jakub i ż. Katarzyna Janiszewicowna 1640 przedmieście zamojskie
Piotr kowal 1637 przedmieście zamojskie
Piotrowski Albert i Dorota 1637 przedmieście zamojskie
Piscina 1644 Zamość
Pitentoris Jeho 1637 przedmieście zamojskie
Piżymał kupiec 1642 Zamość
Plisik Tysko, brat Raccyka 1641 przedmieście zamojskie
Pniewski (Pniowski) Hiacynt 1638, 1639 przedmieście zamojskie
Polesczyk Szymon 1634 przedmieście zamojskie
Polupanowic (Połupanowic) Siemion (Symeon) 1644 przedmieście zamojskie i Zamość
Popławski 1637 przedmieście zamojskie
Possadowski Zachariasz 1637 przedmieście zamojskie
Prochownikowa Janeczkowa Katarzyna 1645 Zamość
Przybyłowic Mateusz nie żył 1644, w. Katarzyna Zamość
Ptuhas Janov 1639 przedmieście zamojskie
Puzdrowski Tomasz nie żył w 1640, wdowa, Zamość
Raccyk Lewko, brat Plisika 1641 przedmieście zamojskie
Rafsicki Jan nie żył w 1637, w. Anna przedmieście zamojskie
Ręczynski Michał 1639 przedmieście zamojskie
Rhode Franciszek i Katarzyna 1641 Zamość
Roszczyn Andrzej 1638 przedmieście zamojskie
Rudawski Piotr 1636 przedmieście zamojskie
Rutowski Albert 1636, Wojciech 1640 Zamość
Rybaczka 1640 Zamość
Rychwalski i Rychwalska 1637, 1640 przedmieście zamojskie
Rzeczkowski Gabriel i Katarzyna 1637 przedmieście zamojskie
Sachwielowicz Sułtan Ormianin 1639 Zamość
Samier Teodor 1637 Zamość
Sawicki Wojciech 1642 przedmieście zamojskie
Saynog Jan i Elżbieta 1637 przedmieście zamojskie
Sczerba Jan i Ewa 1643 przedmieście zamojskie
Sebastian stolarz i ż. Zofia Cieślina 1640 Zamość
Serafin kotlarz 1639 Zamość
Serafin kowal 1639 przedmieście zamojskie
Serafinowicz Stanisław 1632, nie żył – sukcesorzy 1633 przy wałach
Serwatka Mateusz i Elżbieta 1648 Zamość
Serwatowski Jan i Dorota (Miturkowicowna) 1644 Zamość
Siennik Mateusz – Kołacek nie żył 1641, s. Stanisław i Wojciech przy wałach ul. Garncarska
Sinanowa Ormianka 1649 Zamość
Skęnderowicz Gabriel 1639 Zamość
Skibik Tomasz i Anna (1-v. Śledziowa) 1638 przedmieście zamojskie
Skopkowa wdowa 1640 przedmieście zamojskie
Skorczyk Omelian 1639 Zamość
Skwara Roman 1639 Zamość
Slisz Jan i Regina 1643 przedmieście zamojskie
Słodownik Mikołaj nie żył 1639, ż. Anna, c. Zofia przedmieście zamojskie
Słodownik Tomasz i w. Barbara 1634 przedmieście zamojskie
Słotowski Paweł 1642 Zamość
Smerd Albert 1637 przy wałach Zamość
Smuyłowicz Mendel Żyd 1639 Zamość
Snopek Andrzej 1634 Zamość
Stabrowski Mateusz i Regina 1642 przedmieście zamojskie
Stanisław piwowar 1637 przedmieście zamojskie
Stanisław woźnica 1642 przedmieście zamojskie
Stonikowski Krzysztof 1646 Zamość
Stunikowski 1644 Zamość
Sulmierski 1644 Zamość
Surmik Daniel 1633 Zamość
Suszkiewicz (Suszkowic) Joachim 1635, 1644 Zamość przedmieście
Szaiowicz piekarz 1646 Zamość
Szaniawski Jan i Zofia nie żyli 1642, dzieci: Jan Szaniawski i Agnieszka Modzelewska Zamość
Szepcz Mateusz 1642 Zamość
Szepietczanka Zofia nie żyła w 1640, siostra Zofii, Zamość
Szkopowski Honoriusz Marcin 1636 Zamość
Sznerd Wojciech 1640 Zamość
Sznikowski Krzysztof 1632 Zamość
Szpaczek Jan 1636 przedmieście zamojskie
Szpitalna ulica 1637 przedmieście zamojskie
Szulmierski Wojciech 1642 przedmieście zamojskie
Szuskiewicz piekarz 1646 przedmieście zamojskie
Szydłowic Józef nie żył w 1641, w. Katarzyna, brat zm. Tymoteusz Szydłowic przedmieście zamojskie
Szymon piekarz 1644, 1648 Zamość
Śledź Marcin nie żył w 1638 i Anna przedmieście zamojskie
Śliwa Sebastian i Anna 1636 Zamość
Świątek Laurenty nie żył 1636, w. Felicja 1636 przedmieście zamojskie
Tabur Benedykt 1639 przedmieście zamojskie
Tarabara Grzegorz s. zm. Sebastiana 1639 przedmieście zamojskie
Tarabarzynscy 1643 przedmieście zamojskie
Tarnogora Wojciech i Katarzyna 1634, 1640 ul. przy wałach
Tarnogrodzka Anna i Jan nie żył w 1637 przedmieście zamojskie
Tartimowa Helena i s. Andrzej 1636 przedmieście zamojskie
Telatynski Choma i Tomasz 1639 przedmieście zamojskie
Tomasz piwowar 1637 przedmieście zamojskie
Turobinka 1639 przedmieście zamojskie
Turski Andrzej 1639 Zamość
Tursycki Andrzej 1636 przedmieście zamojskie
Turzycka Agnieszka w. po Andrzeju Turzyckim i s. Andrzej 1642 przedmieście zamojskie
Uchanski Phedor 1639 przedmieście zamojskie
Uchurłowicz Isaia 1639 Zamość
Wągrodny Mateusz 1638, 1639, 1640, 1648 przemieście zamojskie
Walencik Jakób, Krzysztof i Anna, dzieci W. Ostrowskiego 1636 przedmieście zamojskie
Walkowicowa Reina nie żyła w 1644 Zamość
Walkowicz Paweł nie żył 1644 przedmieście zamojskie
Waskowa 1637 Zamość
Wawrzencowa Szczepanowa Katarzyna 1637 Podwale
Weir Jakub 1641 Zamość
Wejmer Jakub 1641 Zamość
Welsz Krzysztof 1636 przedmieście zamojskie
Weresczak Iwan 1634 ul. przy wałach
Węgliński Matcin 1641 przy wałach ul. Garncarska
Węgrzynek Albert 1638 przedmieście zamojskie
Wielącki Stanisław i Anna 1637 przedmieście zamojskie
Wierzbicka 1645 Zamość
Wierzchowski Jakub i Zofia 1643 przedmieście zamojskie
Więckowic Jan 1634 Zamość
Wilcopolski Jan 1642 przedmieście zamojskie
Winiarski Jan 1637, i ż. Agnieszka 1644 przedmieście zamojskie
Włodzik Stanisław 1640 Zamość
Włodzin Stanisław 1637 przemieście zamojskie
Wnierkowski 1637 przedmieście zamojskie
Wojciechowicz Mateusz 1636, nie żył 1641, w. Anna Matiaszowa Rzeźniczka przedmieście zamojskie
Wolkanowski Bartłomiej nie żył w 1641 i w. Jadwiga Stolarka, wdowa po Walentym, Zamość
Wołoszowic Andrzej 1638 przedmieście zamojskie
Worowicowna Marina, c. Hiacynta Woronowica, ż. Jana Kinasta 1643 Zamość
Wroblik Oleszko i Katarzyna 1644 Zamość
Wrotny Jan nie żył w 1636, sukc. Bartłomiej i Regina Zamość
Zachariaszowa Ewa 1646 przedmieście zamojskie
Zareba (Zaręba) Marek 1636, Zerębina Anna 1639, 1642 przedmieście zamojskie
Zegart sukcesorzy 1639 Zamość
Zeranski Jan 1632, 1633 przy wałach
Zielopolski Luca 1639, 1646, 1648 przedmieście zamojskie
Złotko Jan i Helena, Waśko 1637 Zamość
Złotnicki Dominik nie żył 1636 Zamość
Zrzebiec Mikołaj 1643 przedmieście zamojskie
Zwierkowic Mikołaj 1634 Zamość
Żerebko Teodor 1643 przedmieście zamojskie
Żołędzki Stanisław 1635 przedmieście zamojskie
Żuremski Albert i Anna 1636 przedmieście zamojskie
Żwiorek Mikołaj 1637 przedmieście zamojskie
Żydkowic Walenty 1639 Zamość
___________________________________________________________________________________________________