Kościół w Łabuniach.

Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie, w ramach akcji „Noc Bibliotek”, zorganizowała 12 października 2021 r. spotkanie z mieszkańcami, zamojskimi przewodnikami oraz studentami. Tematem przewodnim było zwiedzanie zabytkowego, parafialnego kościoła w Łabuniach p.w. św. Dominika i Matki Bożej Szkaplerznej, poznanie jego historii i tajemnic. Dzieje powstania miejscowej parafii, jej fundatorów i kolatorów, historię ołtarzy i obrazów, epitafiów, itp. oraz omówienie współczesnych zabiegów przywracających zabytkowi dawną świetność, przekazywała zebranym dr Agnieszka Szykuła-Żygawska. Kościół po odnowieniu elewacji zewnętrznej, ogrodzenia z zabytkowymi, kamiennymi rzeźbami świętych, otoczenia dawnego cmentarza i budynków przykościelnych, przechodzi właśnie remont zabytkowej dzwonnicy.
Cieszą te zmiany, ale jednocześnie niepokoi stan zabytkowych obrazów w ołtarzach. Zniszczone mechanizmy podnoszące tzw. zasłony obrazów, uniemożliwiają zarówno w ołtarzu głównym, jak i w kilku ołtarzach bocznych przysłonięcie obrazu tytułowego, z których wiele jest bardzo uszkodzonych. Przykładowo ołtarz św. Mikołaja (pierwszy z prawej od wejścia). W dolnej części płótna przewodnicy dojrzeli przedarcia i wręcz dziury. Na zasłonie znajduje się ponoć obraz św. Jana Nepomucena*, ale od dziesiątek lat nikt go nie widział i nieznany jest jego stan, z uwagi na zepsuty mechanizm podnoszenia przesłony. Podobnie w innych (św. Izydora + św. Walentego), nie wspominając o ołtarzu głównym, gdzie od kilkudziesięciu lat nie można podnieść trzeciego obrazu, przypuszczalnie kopii obrazu św. Antoniego. Nie jest także wiadomo na ile został uszkodzony przy miejscowym pożarze w 1896 r. obraz św. Antoniego (przeniesiony z Radecznicy). Porównując zdjęcia archiwalne i współczesne twarzy świętego i Dzieciątka Jezus pod srebrną sukienką dają się zauważyć różnice w modelunku ich twarzy. Zmiana położenia „palmy męczeństwa” na sukience to przypuszczalnie inne położenie elementu ruchomego tej ozdoby. Przewodnicy mają nadzieję zainteresować tymi uwagami służby konserwatorskie. Kościół w Łabuniach, jako jeden z niewielu już zaniedbanych zabytków, zasługuje bowiem na swoje pięć minut, nie tylko w odniesieniu do poprawy wizerunku zewnętrznego świątyni.
Uczestnicy spotkania mieli także okazję zakupić w Bibliotece w Łabuniach kalendarz przygotowany na 2022 r. przez tę placówkę. Jest to pierwszy tom z zapowiadanej serii „Dziedzictwo kulturowe Gminy Łabunie”, poświęcony właśnie kościołowi parafialnemu. Na odwrocie każdej z 12 kart kalendarza  zamieszczono archiwalne i aktualne zdjęcia świątyni i jej wyposażenia oraz  wiele ciekawych informacji nie publikowanych jak dotąd nigdzie indziej.
* ks. Marek T. Zahajkiewicz. Diecezja Lubelska. Informator historyczny i administracyjny. Wydawnictwo Kurii Biskupiej. Lublin 1985. s. 400.

 

  

 

file:///C:/Users/PC/AppData/Local/Temp/MazurekA_ProblematykaKonserwatorska.pdf

opracowanie i zdjęcia: Ewa Lisiecka