Amicus Museum 2016

W Muzeum Zamojskim w Zamościu 26 lutego 2017 roku odbyła się uroczystość wręczenia dyplomu „Amicus Museum 2016”. Dyrektor Andrzej Urbański podziękował wszystkim, którzy w sposób szczególny przyczynili się do promocji i rozwoju Muzeum. Tym razem wyróżnił biura turystyczne, które w swoich programach edukacyjno – poznawczych konsekwentnie promują Muzeum Zamojskie, jako ważne i wyjątkowe miejsce w w procesie poznawczym: „Zamość jako miasto idealne, wpisane na listę UNESCO”.

Laureatami „Amicus Museum 2016” został Łukasz Miazek – Fabryka Turystyki, Lublin oraz Małgorzata i Krzysztof Styła – Biuro Turystyki Przyrodniczej „Perkoz”, Lublin. Na dyplomie tradycyjnie umieszczono wybrany eksponat pozyskany do zbiorów w 2016 roku. Tym razem jest to paszport dyplomatyczny mecenasa Henryka Rosińskiego z 1919 roku. Henryk Rosiński, współtwórca Muzeum, czynnie uczestniczył w życiu kulturalnym międzywojennego Zamościa a także w zamojskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Szczególne podziękowanie zostało złożone na ręce kol. Bożeny Smutniak, która w 2016 roku do Muzeum Zamojskiego i Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał zawitała z 77 grupami turystycznymi, bijąc rekordy wśród przewodników. Serdecznie dziękuję wszystkim przewodnikom oprowadzającym po ekspozycjach muzealnych, a szczególnie koleżankom i kolegom z Koła Przewodników Terenowych PTTK/ O Zamość im. Róży i Jana Zamoyskich

Kilka danych statystycznych:

Muzeum Zamojskie

Bożena Smutniak – 53 grup

Janusz Malicki – 52 gr.

Jadwiga Kozłowska – 34 gr.

Zofia Kapecka – 13 gr.

Maria Puźniak – 13 gr.

Wiesia Poździk – Zborowska – 12 gr.

Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał

Bożena Smutniak – 24 gr.

Maria Puźniak – 20 gr.

Grzegorz Łapiński – 12 gr.

Kazimierz Dziok – 12 gr.

Dominika Lipska – 11 gr.

Zofia Kapecka – 11 gr.

Zdjęcia: Henryk Szkutnik

Z turystycznym pozdrowieniem – Prezes Koła Przewodników – Maria Rzeźniak