W sobotę 19 listopada 2016 r. przewodnicy z Koła Przewodników PTTK w Zamościu wzięli udział w całodniowym szkoleniu zorganizowanym w Sandomierzu. Inicjatorem i organizatorem szkolenia była Maria Puźniak. Po mieście profesjonalnie oprowadzał nas licencjonowany przewodnik po Sandomierzu, Kacper Polański. W trakcie zwiedzania była także chwila na wspomnienia z Wiesławem Wierzchowskim, który przed laty podobnie zapoznawał z Sandomierzem swoich kolegów z Zamościa.
Wzgórze Staromiejskie z jego zabytkami, kościołami św. Pawła i św. Jakuba zwiedziliśmy bardzo dokładnie. Udało się zajrzeć nie tylko do środka obu świątyń, ale także odwiedzić dominikańskie winnice oraz miejsce aktualnych prac archeologicznych, prowadzonych na terenach przyklasztornych oo. dominikanów.
Na Zamku Kazimierzowskim trwały uroczystości związane ze „Świętem Młodego Wina”, o czym dokładniej w osobnym artykule. Zwiedziliśmy niektóre wystawy dostępne tego dnia nieodpłatnie. Sporo czasu poświęciliśmy na zapoznanie się z najcenniejszym zabytkiem Sandomierza, Bazyliką Katedralną p.w. Narodzenia N.M.P.
Po krótkiej przerwie kontynuowaliśmy szkolenie na Rynku Sandomierza, gdzie zajrzeliśmy w każdy ciekawy turystycznie punkt Starego Miasta. Ulicą Żydowską obok dawnej Synagogi, zeszliśmy w obniżenie Podwala kierując się ku kolejnym obiektom, kościołom św. Michała i św. Józefa.
Mieliśmy możliwość obejrzenia krypt przy kościele św. Józefa z ich osobliwym pochówkiem Teresy Izabelli Morsztynówny. Bramą Opatowską wróciliśmy na starówkę i obejrzeliśmy jeszcze dawny Kościół Duchaków. Niezwykle sympatyczne było, zupełnie przypadkowe, spotkanie tuż obok „Domu pod Ciżemką” z ultramaratończykiem, Jackiem Łobudzkim, lekarzem z Sandomierza. Pan Jacek zaliczył, jako pierwszy Polak, najtrudniejsze trasy na świecie.
Zamojscy przewodnicy uznali szkolenie za bardzo ciekawe i pogłębiające posiadane już wiadomości o Sandomierzu. Organizatorzy zadbali także o wzbogacenie ich wiedzy na trasie dojazdowej oraz z tematyki ogólnej, w tym dotyczącej związków obu miast w przeszłości. Szczególne podziękowania za szkolenie należą się Marii Puźniak i Kacprowi Polańskiemu.
opracowanie i zdjęcia: evel