Zwiedzamy Sandomierz

Program wyjazdu szkoleniowego do Sandomierza
w dniu 19 listopada 2016 r. z okazji Święta Młodego Wina.
7.00   Wyjazd zebranych z parkingu przy Lunecie.
Przejazd do Sandomierza (136 km.). Prowadzenie kol. Maria Puźniak.
9.15-9.30     Spotkanie z przewodnikiem na Starym Mieście,
9.30-ok.12.00 Spacer po Starym Mieście – zapoznanie się z wybranymi szlakami miejskimi-min. św. Jakuba i filmowego Ojca Mateusza. W trakcie: zwiedzanie romańskiego klasztoru oo. Dominikanów i kościoła św. Jakuba; zapoznanie się z nowymi odkryciami w klasztorze i powstałą na nowo winnicą klasztorną.
–  zwiedzanie gotycko-renesansowego kościoła Nawrócenia św. Pawła Apostoła – wewnątrz interesujące malowidła barokowe Karola de Prevot.
– zwiedzanie gotyckiej bazyliki katedralnej Narodzenia NMP-tam min. wspaniałe polichromie w stylu bizantyjsko-ruskim z XV wieku fundacji króla Jagiełły, wielkie obrazy barokowe Karola de Prevot i inne cenne zabytki.
– zwiedzanie barokowego klasztoru reformatów i kościoła św. Józefa. Zbudowany z materiału po zamku. W podziemiach zachowana mumia słynnej wojewodzianki sandomierskiej Teresy Izabeli Morsztynówny z XVII w.
– zwiedzanie XIX w. dworku Skorupskich-tzw. dworku Ojca Mateusza.
ok.12.00-ok.13.00 Przerwa regeneracyjna.
ok.13.00-ok.16.00 Dalsze zwiedzanie miasta.
    Poza ww. obiektami oczywiście w miarę możliwości czasowych i pogodowych Zamek królewski z XIV w.: rynek staromiejski; gotycko-renesansowy ratusz; XIV w. gotycko-renesansowa Brama Opatowska: furta Dominikańska-Ucho Igielne; klasztorne kościoły św. Ducha i św. Michała: Collegium Gostomianum: Mansjonaria-Dom Długosza-muzeum Diecezjalne; synagoga; park staromiejski Piszczele; słynny wąwóz św. Królowej Jadwigi; podziemna trasa turystyczna- średniowieczne piwnice kupieckie; przystań żeglugi pasażerskiej; spichlerz…i wiele innych do wyboru.
ok.16.00-ok.18.00 Czas na gorący posiłek, degustacje win, grzańców i innych przysmaków sandomierskich-we własnym zakresie.
ok.18.00-18.15 Wyjazd grupy z Sandomierza
ok.20.30-20.45 Powrót do Zamościa.
W dniach 19-20 listopada Sandomierz jest gospodarzem IV edycji Święta Młodego Wina. Wiąże się to z konferencją naukową, orszakiem winnym z zamku na rynek, pokazami, wystawami i prezentacjami okolicznych winiarzy. Na spragnionych zacnych trunków czekają degustacje i próby białego, różowego oraz czerwonego wina w licznych restauracjach, barach i straganach. Docelowo ma zaprezentować się 5 okolicznych winnic i 6 kolejnych z całego województwa świętokrzyskiego. Wszystko w ramach powrotu do dawnych tradycji winiarskich ziemi sandomierskiej, jak też wzbogacenia oferty turystycznej miasta i regionu.
        Zapraszamy chętnych do pogłębienia i odświeżenia swojej wiedzy o królewskim mieście Sandomierz z Kołem Przewodników PTTK w Zamościu.
Na ewentualne wstępy należy przygotować 10 zł. Czynimy starania by było jak najmniej…
Opracował Robert Kowalski
koszt wyjazdu 55 zł i 60 zł.

UWAGA – uczestnicy wyjazdu ubezpieczają się we własnym zakresie.

Wiesia Poździk  693 124 585
Jadzia Kozłowska    516 134 855 lub kasa Muzeum
______________________________________________________________________________________
W sobotę 19 listopada 2016 r. organizowany jest wyjazd szkoleniowo integracyjny do Sandomierza. W PROGRAMIE ZWIEDZANIE NOWO POWSTAŁYCH WINNIC W MIEJSCACH WRĘCZ ZASKAKUJĄCYCH, ZWIEDZANIE SANDOMIERZA Z PROFESJONALNYM PRZEWODNIKIEM, UDZIAŁ W IMPREZIE I DEGUSTACJI MŁODEGO WINA.

Wyjazd autokarowy będzie organizowany przy uczestnictwie minimum 20 osób. Zgłoszenie proszę tradycyjnie do Jadzi lub Wiesi do 16 listopada.

koszt wyjazdu 55 zł i 60 zł. UWAGA – uczestnicy wyjazdu ubezpieczają się we własnym zakresie. Szczegóły wkrótce.

z turystycznym pozdrowieniem Maria Rzeźniak – Prezes Koła Przewodników