Od około dziesięciu lat powstają na terenach polskich wsi, tzw. wioski tematyczne. Pomysł na temat wiodący w danej społeczności wiejskiej, podejmują zazwyczaj miejscowi społecznicy, zaangażowani w rozwój swojej małej ojczyzny lokalnej. Takie wioski tematyczne o wiele szybciej przechodzą z formy stagnacji w aktywny i ukierunkowany rozwój. Oferta nowego produktu turystycznego poszczególnych wiosek tematycznych jest ściśle związana m.in. z posiadanymi zasobami naturalnymi, które są potencjalnymi źródłami zarobku dla aktywizującej się społeczności wiejskiej.
W ciągu minionych lat popularyzacji wiosek tematycznych w Polsce, na Lubelszczyźnie powstało ich już kilkanaście, gdzie prym wiedzie Gmina Hrubieszów (ok 10). Przykładowo „Wieś Gotów” w Masłomęczu. Do grona lubelskich liderów zaliczyć można także: „Wieś Garncarską” w Łążku Garncarskim; „Wieś Tatarską” w Studziance; „Krainę Rumianku” w Hołownie; „Wieś Kowalską” w Wojciechowie; „Wieś Dyniową” w Zaliszczu, czy też „Wieś Pszczelarską” w Pszczelej Woli.
Jedną z ostatnio uruchomionych, lubelskich wiosek tematycznych jest „Jagodowa Wioska” w Długim Kącie, która powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Zakątek Roztocze”. Twórcy postawili na bogactwo przyrodnicze tego jagodowego zagłębia Roztocza. Od lat mieszkańcy, w tym także i dzieci, zbierają w okolicznych lasach jagody, borówki, maliny, jeżyny, żurawiny i grzyby. W sezonie, lasy corocznie obdarowują obficie mieszkańców i wspomagają ich budżet domowy. W czym więc nowatorstwo obecnego pomysłu? W przedsiębiorczości! Nie bogaci się bowiem tylko ten, kto sprzedaje po niskiej cenie swoje zasoby naturalne, po to tylko, aby inni wytworzyli z niego produkt, który sprzedadzą z dużym zyskiem. Przejmując bowiem w swoje ręce proces przetworzenia „od zasobu do produktu” przejmujemy jednocześnie zyski, eliminując kolejnych pośredników. Wszystkich „jagodowych pomysłów” Jagodzianie nie ujawniają od razu, z uśmiechem kwitując, że konkurencja nie śpi.
Pierwszym, wymiernym przejawem działalności „Jagodowej Wioski” było opracowanie, wydanie i wdrożenie w życie Questu „Tajemnice Magicznego Lasu w Długim Kącie”. Przejście wyznaczonej, leśnej trasy spacerowej (poza oznaczonymi szlakami turystycznymi) zajmuje około dwóch godzin na odcinku około pięciu kilometrów. Na taką wędrówkę skusi się każdy, kto kiedykolwiek zasmakował w harcerskich podchodach. Wartość poznawcza proponowanego questu to nie tylko bogactwo przyrodnicze tego roztoczańskiego zakątka, to także odkrywanie dziedzictwa kulturowego i historycznego długokąckiej ziemi.
W minioną, „walentynkową” niedzielę, 14 lutego 2016 r. organizatorzy „Jagodowej Wioski” testowali wraz z mieszkańcami i przyjezdnymi gośćmi trasę questu. Rozwiązywanie zagadek terenowych, włączone w przemarsz, umilało przejście szczególnie najmłodszym. Punktem kulminacyjnym trasy spacerowej był krzyż z okresu powstania styczniowego i przepiękna opowieść o „Figurze Lasowego” związana z jego fundacją. Uczestnicy questu mogli także poznać historię mieszkańców tych terenów m.in. z okresu ostatniej wojny światowej. Zachwycało jednak przede wszystkim bogactwo przyrodnicze ustalonej trasy, które pomimo lutowej aury nie straciło zupełnie nic ze swojego uroku. Dzień był prawie wiosenny. Żywiczny zapach sosnowego lasu, urokliwe oczko wodne, bagienne stanowiska chronionej roślinności, nieoceniony balsam jodłowych zagajników, to tylko niektóre z tych drogocennych dla człowieka dobrodziejstw. Zwielokrotnienie tych darów przynosi wiosna, lato i jesień.
Po odnalezieniu „skarbu” uczestnicy questu ogrzali się przy ognisku, rozpalonym nieopodal gościnnej wiaty, usytuowanej na polanie zwanej przez miejscowych „Wygonem”. Potem mieli przyjemność w świetlicy zakosztować przysmaków „Jagodowej Wioski” wśród których prym wiodły: „sezonowa zupa”; jagodzianki i dobroczynny jagodowy napój.
Zamojscy przewodnicy też tam byli i jagody w płynie pili! Polecamy wszystkim ten nowy, turystyczny produkt jagodowy. Więcej o „Jagodowej Wiosce” w Długim Kącie znajdziecie Państwo po linkiem: http://jagodowawioska.pl/wioska.html
tekst i zdjęcia: Ewa Lisiecka
Wieś Tatarska w Studziance
Kraina Rumianku w Hołownie
Wieś Garncarska w Łążku Garncarskim