Zaproszenie na wystawę.

Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprasza na otwarcie wystawy „Kres Polskich Aten” 30 listopada, godzina 16.00.

Pod jednym tytułem kryją się aż trzy wystawy, które są zakończeniem obchodów Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej:

„Powstanie listopadowe”, to   prywatna kolekcja Pana Marcina Zdrojewskiego, na którą składają się pamiątki i obiekty związane z powstaniem listopadowym – świadkowie wydarzeń, których bieg pogrzebał ostatnią nadzieję na wymarzoną wolność. Wystawa  ta przybliży nam ostatnie chwile Izabeli Czartoryskiej  i jej najbliższych w Puławach. Po klęsce powstania Czartoryscy byli zmuszeni opuścić Puławy, by już do nich nigdy nie powrócić.

„Wieńce pogrzebowe z krypty XX. Czartoryskich w Sieniawie” – to kolekcja dziewiętnastowiecznych, misternie wykonanych wieńców wykonywanych przez uczennice Hotel Lambert,  które na co dzień przechowywane są w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
„Współczesna florystyka funeralna” – czyli najwięksi mistrzowie florystyki w hołdzie księżnej Czartoryskiej.  Zgromadzone w jednym miejscu współczesne i dziewiętnastowieczne wieńce zobrazują zwiedzającym, jak zmieniało się wyobrażenie o upamiętnieniu naszych bliskich.
Kolekcja współczesnych wieńców stanowi doskonałe uzupełnienie wystawy „Kres Polskich Aten” i jest łącznikiem pomiędzy przeszłością a przyszłością.
Muzeum Czartoryskich w Puławach pragnie również oddać hołd Księżnej Izabeli. Wyrazem wdzięczności jest przygotowany przez pracownice muzeum koralikowy wieniec. Jego konstrukcję stanowi  owalna obręcz z napisem „W hołdzie wdzięczności Muzeum Czartoryskich w Puławach”. W dolnej części wieńca znajdzie się, podarowana przez pana Tadeusza Pałkę z Pożoga, zatopiona w żywicy zwycięska róża XXII konkursu Święta Róży w Końskowoli.
Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Czartoryskich w Puławach od 30 listopada 2019 r.
Z końcem 2019 r. dla upamiętnienia Roku księżnej Izabeli Czartoryskiej współczesne wieńce zostaną przewiezione z Puław do Sieniawy.

Pozdrawiam
Grażyna Bartnik
adiunkt
Muzeum Czartoryskich w Puławach
tel. 81 8884411

Wieniec wykonany przez pracowników Muzeum Czartoryskich w Puławach.JPG