Forum

Avatar

Zapomniałeś hasła?
Szukanie zaawansowane

— Zakres szukania —
— Match —

— Opcje Forum —

Minimalna ilość znaków wyszukiwania to 3. Maksymalna to 84

sp_TopicIcon
Związki historycznie Zamościa - Krasnegostawu - Ziemi Krasnostawskiej
10 lutego 2014
13:04
Avatar
Stały bywalec
Members

Przewodnicy
Liczba Postów: 223
Data Rejestracji:
27 stycznia 2014
sp_UserOfflineSmall Offline

Zapraszamy do dyskusji w temacie.
Będzie ona kontynuacją poszerzania wiedzy, zdobytej na temat Ziemi Krasnostawskiej podczas szkolenia terenowego w zeszłym roku ("Kraszczady").
Zaczniemy może od pokłosia sobotniej wizyty w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie. Wśród eksponatów są znaleziska archeologiczne z Zamku w Krupem. Jest ich tam ponad 1,5 tysiąca. Niektóre z nich są w archeologicznej ekspozycji stałej "Zamek i dwór w Krupem"- przykładowo:

1. Fragment nadproża z piaskowca, dekorowanego płasko rzeźbionym medalionem z herbem Rogala - Pawła Orzechowskiego, właściciela zamku i wsi Krupe.
2. Fragment bloku z piaskowca dekorowanego płycinami z rozetami
3. Fragment kamiennego nadproża dekorowanego kimationem jońskim i rozetami
4. Ceramiczne nadproże w formie rozwartego trójkąta, dekorowane motywami rocaille
5. Fragmenty renesansowych kafli gzymsowych o pasowo-symetrycznym układzie ornamentów, złożonych z wici roślinnych
6. Fragmenty kafla renesansowego (wieńczącego) oraz innych kafli
7. Głowica i fragmenty kolumienki
8. Kamienna rura kanalizacyjna itd.

Najbardziej intrygującym wydał mi się blok piaskowca z rozetami, niezwykle podobnymi do zastosowanych przez warsztat Bernardo Morando np. w Zamojskiej Katedrze. Zaznaczam, że to moje subiektywne i nieprofesjonalne spostrzeżenie. Liczyć się tu bowiem będzie zdanie znawców tematu. To największe w regionie zamczysko, nie ma chyba jak dotąd, jednoznacznie zbadanej i opisanej przeszłości. Ba, zdarzają się nawet przypadki pomieszania rzeczywistej historii zamku z literacką fikcją, nawet w publikacjach naukowych.

Hipoteza na temat, czy oba miejsca łączy ten sam budowniczy być może znajdzie kiedyś naukowe potwierdzenie. Ponoć kamienne obramienia drzwi i okien, Paweł Orzechowski sprowadzał dla swojego zamku od kamieniarzy z odległego o 30 km Zamościa.

Warto jednak znać "związki" już potwierdzone.
Jednym z nich jest bliska, wręcz przyjacielska znajomość, Pawła Orzechowskiego - budowniczego i właściciela Zamku w Krupem i Jana Zamoyskiego - fundatora Zamościa. Spowinowaceni przez Annę Orzechowską (starszą siostrę Pawła, a macochę Jana) obaj stanowili wybitne osobistości swojej epoki. Starannie wykształceni i zamożni robili karierę polityczną. Jan Zamoyski patronował w tym Orzechowskiemu. Początkowo obaj gorliwi kalwini. Potem ich drogi w tym względzie się rozeszły. Orzechowski, będąc członkiem zboru Braci Polskich (Arianie), odrzucał wszelką przemoc w życiu. Odmawiał zatem uczestnictwa w królewskich wyprawach wojennych inicjowanych przez Jana Zamoyskiego.

Ciekawe, czy ktoś z Przewodników wie do kogo należał herb Jelita prezentowany poniżej. Nadmieniam, że nie stanowił on wyposażenia Zamku w Krupem.
 http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/31570_blok piaskowca.jpg Image Enlarger
 http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/19374_Jelita.jpg Image Enlarger
 http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/64320_Rogala.jpg Image Enlarger

3 sierpnia 2014
08:57
Avatar
Stały bywalec
Members

Przewodnicy
Liczba Postów: 223
Data Rejestracji:
27 stycznia 2014
sp_UserOfflineSmall Offline

Ewa powiedział
Hipoteza na temat, czy oba miejsca łączy ten sam budowniczy być może znajdzie kiedyś naukowe potwierdzenie. Ponoć kamienne obramienia drzwi i okien, Paweł Orzechowski sprowadzał dla swojego zamku od kamieniarzy z odległego o 30 km Zamościa.

Natrafiłam właśnie na list Pawła Orzechowskiego do Jana Zamoyskiego, z którego wynika, że Bernardo Morando był w Krupem. Chodziło co prawda o spisanie umowy na budowę Bramy Janowickiej, ale warto przytoczyć fragment jako ciekawostkę związaną z zamkiem Krupe (pisownia w oryginale):

....."Nie mogąc się przeszłego czasu dłużej w Zamościu bawić dla spisania tej roboty P. Bernarthowej około bramy Nowego Zamościa i pałacu w Starym Zamościu, użyłem był P-a Bernarda aby do mnie w dom przyjechał. Przes którego posyłam WM memu Miłościwemu Panu spisek ręką moją podpisany wedle którego miałby on robotę oddawać i robota miała by mu być płacona.".....

Słowa "aby do mnie w dom przyjechał" i datowanie listu "Krupe, 8 października 1597r" - tylko tyle zaświadcza, że Morando był w Krupem, w gościnie Pawła Orzechowskiego, wówczas podkomorzego chełmskiego.
źródło: Konserwatorska Teka Zamojska. wyd.1983. aneksy s. 61.

Strefa czasowa forum: Europe/Warsaw

Najwięcej użytkowników online: 22

Obecnie online:
2 Gość(i)

Obecnie przeglądają tę stronę:
1 Gość(i)

Najaktywniejsi na forum:

Ewa: 223

EwaMaria: 23

Zbyszek: 4

Michał: 2

Statystyki użytkowników:

Posty gości: 0

Użytkownicy: 19

Moderatorzy: 0

Administratorzy: 1

Statystyki forum:

Grupy: 4

Fora: 10

Tematy:36

Posty: 247

Najnowsi użytkownicy:

Administratorzy: admin: 4