
15:38

13 kwietnia 2015

16:24

Przewodnicy
27 stycznia 2014

Ponieważ ja już (dzięki Ewie) wiem jaki to obszar Zamościa, nie odzywam się i daję szansę innym zainteresowanym tą zagadką.
Mogę tylko tutaj dodać, że dzięki Adminowi - Michałowi mamy już oddzielny dział na zagadki, jeden dla zagadek o Zamościu i osobno z Roztocza. Admin usiłuje także przenieść zaistniałe dotychczas zagadki do tego działu, ale póki co nie mamy pewności, czy nasze Forum ma takie możliwości.
08:22

Przewodnicy
24 kwietnia 2014

Patrząc na zdjęcia widzę rzekę Łabuńkę, elektrownię, mostek na Łabuńce. Ten budynek z dwuspadowym dachem to młyn Erlicha wybudowany w 1902 a spłonął 16 listopada 1917 roku. No i teraz mi tu nie pasuje elektrownia, która powstała w latach1924 - 28 a więc dobrych 7 lat po spaleniu młyna. A na obrazie widzimy i młyn i elektrownie.......
08:29

Przewodnicy
24 kwietnia 2014

12:30

Przewodnicy
27 stycznia 2014

To bardzo ciekawe zdjęcie tej części Zamościa. Prostopadle do rzeki widzimy obsadzoną m.in. topolami starą XVI w groblę żdanowską (pod nazwą - ul. Lipska od l. 20-tych XIX w. ). Nie ma jeszcze Osiedla Wiśniowa (pomiędzy dzisiejszymi ulicami: Żdanowską, Lipską i rz. Łabuńką), ani Osiedla Promyk za rzeką (pomiędzy dzisiejszymi Sienkiewicza i Lipską). Nazwa ulicy Wiśniowa jest notowana dopiero w 1933 r.
Jest natomiast dobrze widoczny budynek elektrowni, budowanej w latach 1924-1928 przy ulicy Sienkiewicza, której nazwa istnieje od 1927 r., ale sama droga była wcześniej (jako relikt drogi obwodowej twierdzy). Na rzece widzimy most (moim zdaniem przy ul. Sienkiewicza) i śluzę (moim zdaniem tę samą, która dzisiaj jest w tm miejscu nadal).
Zdjęcie (moim zdaniem) można datować w przedziale 1924-1928. Może ktoś z Was dostrzeże jeszcze coś istotnego dla rozpoznania topografii terenu uwidocznionego na tym zdjęciu? Czy Zbyszek dobrze odpowiedział na zagadkę pozostawiam do rozstrzygnięcia Autorce. W powyższej datacji posiłkowałam się Zamościopedią Andrzeja Kędziory.
19:14

13 kwietnia 2015

19:38

Przewodnicy
27 stycznia 2014

Mnie nadal nurtują pewne pytania w związku z tą zagadką?
Czy macie może jakieś hipotezy na temat tych obiektów, które znajdują się po lewej stronie elektrowni?
Ponadto interesuje mnie od kiedy młyn nazywany był ww. mianem, czyli młynem Erlicha?
Pani Bogumiła Sroczyńska pisze w: Zamość w XIX stuleciu. Konserwatorska Teka Zamojska. Warszawa Zamość 1986 - Rozwój przestrzenny przedmieść Zamościa 1580-1939 s. 81
"1902 - Budowa miejskiego młyna wodnego, w pobliżu cerkwi św, Mikołaja"
00:45

13 kwietnia 2015

Nazwisko Erlich kojarzy mi się z klasztorem Bonifratrów. Jeden z nich Jakub nabył na licytacji opuszczony klasztor pod koniec XVIII wieku. Natomiast tym od młyna mógłby być Lejb, występujący w Zamościopedii http://zamosciopedia.pl/index......52611s7764 , a działający w spółce "Ziarno-Światło"
11:01

Przewodnicy
27 stycznia 2014

cyt. "Łabuńka wraz z Topornicą płynęły w granicach miasta na przestrzeni 8 kilometrów. Magistart szukający nowych dochodów wykorzystywał siłę wodną obu rzek w możliwie wszechstronny sposób. W 1902 r. na stusążniowej parceli miejskiej przy rzece w pobliżu cerkwi św. Mikołaja zbudowano śluzę, natomiast starozakonny Wigdor Kornblit postawił piętrowy drewniany młyn, który po 25 latach miał przejść na własność miasta."
s. 97 Konserwatorska Teka Zamojska. Zamość w XIX wieku. ...i dalej...
"Niedługi był jednak jego żywot. Podczas wojny Austriacy budowali w pobliżu linię kolejową. Szyny pięły się w tym miejscu w górę i pociągi szły całą siłą pary, wyrzucając snopy iskier, od których zapalił się młyn i którego już nigdy nie odbudowano."
W Zamościopedii czytamy pod hasłem -Młyny wodne-, że...."Za bastionem I powstał w 1902 młyn Erlicha, później Wigdora Kornblita"....
14:04

13 kwietnia 2015

Ewa zasiała wątpliwość, czy o młynie należy mówić "młyn Erlicha" czy "młyn Kornblita". Najprawdopodobniej utrwaliło się nazwisko ostatniego właściciela.
Natomiast wg A.Kędziora i J. Żygawski "Leksykon ulic i placów Zamościa" str 106 ulica Radziecka "stanowi fragment XIX-wiecznej drogi gruntowej prowadzącej po granicy fortecznego III obwodu strategicznego od Lwowskiego Wyjazdu (ul. Partyzantów) do budynków łaźni w pobliżu Łabuńki. Przy zachodnim załamaniu ulicy istniały od lat 30. XIX w. do pocz. XX w. dwa małe stawy zasilane lokalnym źródłem."
Na zdjęciu z Archiwum Zamojskiego z lat 30 XX w. most przez Łabuńkę:
Dalej w ww. źródle na str 114 ulica Sienkiewicza "Stanowiła kontynuację ul. Obwodowej (ul. Peowiaków) na południe od nowego traktu lwowskiego (ul. Partyzantów) i kończyła się na podmokłych łąkach przed słoniczołem bastionu I. Przy obu pierzejach znajdowały się ogrody garnizonowe (III obwód strategiczny twierdzy), w tym Ogród Komendancki. Po roku 1831 jej północny ciąg rozpoczynał trakt do Żdanowa łącząc się ze starym traktem lwowskim (ul. Żdanowska) w rejonie cmentarza unickiego (Szkoła Podstawowa nr 7). Południowy odcinek funkcjonował jako ścieżka między ogrodami (jego rolę przejęła ukośna droga do łaźni miejskiej j.w.), pod koniec XIX w. ponownie jako droga gruntowa urywająca się prostopadle do Łabuńki. ... W związku z realizacją od 1958 r. Osiedla Promyk, wybudowano wąski most nad Łabuńką i przedłużono ulicę w kierunku południowo-zachodnim."
17:13

Przewodnicy
27 stycznia 2014

hihihi, nie tyle ja zasiałam ową wątpliwość, co cytowane powyżej źródła. Mniejsza o nazwę, młyn był i basta!
To zdjęcie z mostkiem wiodącym od ul. Radzieckiej to była dla mnie nowość. Most z ul. Sienkiewicza będzie w przyszłości poprowadzony w linii tych drzew chyba. Skoro ten "Sienkiewiczowski" powstał dopiero w latach 50. XX w. (Zamościopedia - w 1952 r.) to może oznaczać, że na pierwszym zdjęciu też widnieje kładka prowadząca z Radzieckiej, a ja się myliłam. "Leksykonu ulic....." nie mam (jeszcze) i dlatego cenne są wskazówki z tego źródła (dzięki Ewuniu). Muszę dokładniej przeanalizować ten układ ulic z jakąś mapką.
Pozwolę sobie jeszcze zacytować p. B. Sroczyńską z ww. źródła s. 102.
cyt."W lutym 1932 roku Rada Miejska upoważniła magistrat do sprzedaży kolejnych 44 działek (2 ha 9618 m kw.) obok elektrowni miejskiej. Sprzedano wówczas trzydzieści cztery place o łącznej powierzchni 39 700 m kw. Siedem z nich nabył "Polski Przemysł Drzewny, Czerski i Jakimowicz" Pozostali indywidualni nabywcy mogli budować domy piętrowe z mansardami."
Pytanie, gdzie były te działki Czerskiego i czy na moim przybliżeniu tego pierwszego zdjęcia to jakieś baraki, czy może pociąg na bocznicy, która prowadziła do elektrowni?
Najwięcej użytkowników online: 22
Obecnie online:
1 Gość(i)
Obecnie przeglądają tę stronę:
1 Gość(i)
Statystyki użytkowników:
Posty gości: 0
Użytkownicy: 19
Moderatorzy: 0
Administratorzy: 1
Statystyki forum:
Grupy: 4
Fora: 10
Tematy:36
Posty: 247
Najnowsi użytkownicy:
Administratorzy: admin: 4