Forum

Avatar

Zapomniałeś hasła?
Szukanie zaawansowane

— Zakres szukania —
— Match —

— Opcje Forum —

Minimalna ilość znaków wyszukiwania to 3. Maksymalna to 84

sp_TopicIcon
Gospodarowanie krajobrazem w historycznym centrum Zamościa
19 maja 2014
18:12
Avatar
Stały bywalec
Members

Przewodnicy
Liczba Postów: 223
Data Rejestracji:
27 stycznia 2014
sp_UserOfflineSmall Offline

Nazwa tematu, proponowanego pod dyskusję na Forum, to jednocześnie tytuł artykułu Wojciecha Przegona, zamieszczonego w "Czasopiśmie technicznym" (wydawnictwa Politechniki Krakowskiej). Poszukując pewnych informacji w internecie, trafiłam na ten artykuł i po przeczytaniu, uznałam, że warto temu zagadnieniu poświęcić trochę miejsca na forum.

W. Przegon opisuje w swoim artykule obiekty, z obszaru Starego Miasta, które nie "mieszczą się" ani skalą, ani architekturą w miejskiej przestrzeni, chociaż koegzystują z nią od lat 70-tych XX w. Po prostu nie pasują do otaczającej je przestrzeni. Ostatnio w Zamościu dzieje się wiele dobrego. Pozostaje nam mieć nadzieję, że w przyszłości doczekają się swego miejsca na liście tych zmian.

Przyjrzyjmy się zatem na nowo, tym udanym i (nie)udanym budynkom Starego Miasta w Zamościu. Powstały w dwóch okresach, w latach 1949-1956 oraz w przedziale 1967-1973. Dwie realizacje z pierwszego okresu, które wymienię poniżej, należą do udanych inwestycji. We właściwy sposób dostosowano i wkomponowano je do otaczającej zabudowy. Nie zeszpeciły Starówki swoją nowoczesną architekturą.

1. Kamienica na rogu zachodniej pierzei Rynku Wielkiego i ulicy Grodzkiej (d. Lenina).
2. Dom podcieniowy przy Rynku Solnym (róg ul. Zamenhofa).

W drugim z wymienionych okresów, powstało pięć budynków, wprowadzających (nawet dla osób nie obeznanych z architekturą) wyraźny dysonans z zabudową historyczną Zamościa. Należą do nich:

1. Biurowiec na rogu ulicy Kościuszki i Placu Wolności
Wybudowany w 1967 roku. Czterokondygnacyjna - "modernistyczna plomba"- należąca do Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej. W późniejszym okresie mieścił się tutaj Komitet Wojewódzki PZPR, a obecnie Urząd Pracy w Zamościu.

 http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/17549_biurowiec.jpg Image Enlarger  http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/23614_biurowiec 3.jpg Image Enlarger  http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/89175_Dichter.jpg Image Enlarger

2. Kamienica jednopiętrowa na rogu ulic Greckiej i Staszica.
Wybudowano ją w roku 1970. Stanęła na miejscu bardzo ciekawej, starej kamienicy, tzw. Zajazdu Dichtera. W nowej kamienicy znalazł lokum Zakład Doskonalenia Zawodowego.

3. Hotel "Renesans" przy ulicy Greckiej.
Zbudowany w 1971 r. Stanął na miejscu dawnego kościoła ormiańskiego. Niejako "wepchnięto" go w harmonijny układ dawnego zespołu staromiejskiego.

4. Budynek PAXu przy zbiegu ul. Grodzkiej (d. Lenina) i Kolegiackiej (d. Przybyszewskiego).
Wybudowano go w 1972 r., jako budynek administracyjno handlowy. Jego kurtynowa, przeszklona licznymi oknami elewacja burzy rytm, sprzężonych z nim kamieniczek Starego Miasta.

5. Dom Rzemiosł Różnych - narożnik ulic Greckiej i Ormiańskiej.
Wybudowano go w 1973 r., naprzeciw jednego ze skrzydeł hotelu "Renesans". Odstaje od zabudowy ciągu ulicy Ormiańskiej. Burzy perspektywę wypracowaną ponad 400 lat temu, przez architekta miasta, Bernardo Morando.

 http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/40869_hotel.jpg Image Enlarger  http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/42730_PAX.jpg Image Enlarger  http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/46923_Cech.jpg Image Enlarger

Krajobrazu nie da się zafałszować! Człowiek, swoimi często nieodwracalnymi błędami, oszpeca go, niekiedy na zawsze. W przypadku naszego miasta jest jednak szansa naprawienia tych nie trafionych inwestycji.
Czy od tamtego czasu, ucząc się na błędach innych, miasto ustrzegło się podobnych błędów w kształtowaniu krajobrazu tego zabytkowego zespołu staromiejskiego?

Strefa czasowa forum: Europe/Warsaw

Najwięcej użytkowników online: 22

Obecnie online:
1 Gość(i)

Obecnie przeglądają tę stronę:
1 Gość(i)

Najaktywniejsi na forum:

Ewa: 223

EwaMaria: 23

Zbyszek: 4

Michał: 2

Statystyki użytkowników:

Posty gości: 0

Użytkownicy: 19

Moderatorzy: 0

Administratorzy: 1

Statystyki forum:

Grupy: 4

Fora: 10

Tematy:36

Posty: 247

Najnowsi użytkownicy:

Administratorzy: admin: 4