Forum

Avatar

Zapomniałeś hasła?
Szukanie zaawansowane

— Zakres szukania —
— Match —

— Opcje Forum —

Minimalna ilość znaków wyszukiwania to 3. Maksymalna to 84

sp_TopicIcon
Nadanie imienia Róży i Jana Zamoyskich dla Koła Przewodników w Zamościu
12 lutego 2014
13:34
Avatar
Stały bywalec
Members

Przewodnicy
Liczba Postów: 223
Data Rejestracji:
27 stycznia 2014
sp_UserOfflineSmall Offline

 http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/91062_Zona.jpg Image Enlarger  http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/17892_Jan Z.jpg Image Enlarger

Koło Przewodników Terenowych PTTK w Zamościu, Istniejące już od ponad 50 lat, przyjęło w dniu 3.06.2013 r. patronat Róży i Jana Zamoyskich. Uroczystość nadania imienia odbyła się w Zwierzyńcu, dokładnie w setną rocznicę urodzin Róży Marii Elżbiety z Żółtowskich Zamoyskiej.
W tym samym dniu, święto swojej Patronki – Róży Zamoyskiej - obchodziły w Zwierzyńcu szkoły: Gimnazjum Publiczne w Zwierzyńcu oraz Szkoła Podstawowa w Szczebrzeszynie.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu. Podniosły charakter nabożeństwa i pozostałych spotkań podkreślała obecność Rodziny Zamoyskich: Prezydenta Miasta Zamościa – Marcina Zamoyskiego z małżonką Aleksandrą; siostrzenicy XVI Ordynata Jana Zamoyskiego – Marii Kryzan; Marii Ponińskiej z mężem Edwardem i wnukiem Julianem; Elżbiety Daszewskiej z mężem Andrzejem; Gabrieli Bogusławskiej i Agnieszki Rożnowskiej.

W trakcie mszy, ksiądz Błażej Górski (kapelan m.in. Przewodników) wielokrotnie przywoływał wspomnieniem Anioła Dobroci – Różę Zamoyską. Mądre i ciepłe słowa, wypowiadane przez kapłana o tej bohaterskiej kobiecie oraz o XVI Ordynacie Janie Zamoyskim, który nie wahał się podjąć ryzykownych działań na rzecz ratowania dzieci z obozu, tłumaczyły, dlaczego tak wielu ludzi, pragnie dzisiaj żyć, pracować i uczyć się pod patronatem Tych Dwojga wspaniałych ludzi, przejmując od Nich z przeszłości przesłanie miłości, dobroci i poświęcenia dla drugiego człowieka.

Po nabożeństwie Przewodnicy uczcili pamięć Róży Zamoykiej kwiatami, składając w kościele kosz róż, przy makiecie obozu przesiedleńczego, z którego małżeństwo Zamoyskich uratowało w czasie II wojny światowej prawie 500 dzieci polskich.
Kościół MB Królowej Polski w Zwierzyńcu jest symbolem-pomnikiem, ponieważ został zbudowany na miejscu dawnego obozu z okresu wojny. Tutaj także znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Róży Zamojskiej.

Pamięć Róży i Jana Zamoyskich Przewodnicy postanowili także uczcić w sposób najbardziej sobie bliski – pieszym przejściem po miejscach związanych z pobytem i pracą w Zwierzyńcu Zamoyskich. Grupę oprowadził kol. Zdzisław Kotuła, przewodnik o wieloletnim stażu, który przez ponad 30 lat był dyrektorem RPN i wielkim przyjacielem zamojskiego Koła Przewodników PTTK.
Na trasie znalazły się m.in.: miejsca po dawnym folwarku ordynackim tzw. „stołowym”; willa na Rózinie, gdzie zamieszkiwali podczas wojny Róża i Jan Zamoyscy; budynki dawnego Zarządu Ordynacji, gdzie pracował Jan; miejsce dawnej ochronki dla dzieci, gdzie pracowała Róża Zamoyska. Był spacer obok stawu kościelnego, gdzie trwają aktualnie prace modernizacyjne; obok browaru ordynackiego i po zrekonstruowanym „Zwierzyńczyku”.

Następnie, w Ośrodku Edukacji Muzealnej RPN w Zwierzyńcu, odbyła się uroczystość nadania imienia dla Koła Przewodników. Rodzinę Zamoyskich, przybyłych Gości i Przewodników, także z innych rejonów Polski, przywitał zastępca dyrektora RPN Tadeusz Grabowski i Prezes Koła Maria Puźniak.

Pod dokumentem nadania imienia Róży i Jana Zamoyskich dla Koła Przewodników przy Oddziale PTTK w Zamościu podpisy złożyli: Prezydent Miasta Zamościa Marcin Zamoyski i Córki Róży i Jana Zamoyskich – Maria Ponińska; Elżbieta Daszewska; Gabriela Bogusławska i Agnieszka Rożnowska oraz Maria Puźniak.
Prezydent Zamoyski przekazał uroczyście dokument na ręce Prezesa Koła – Marii Puźniak.

Muzeum Zamojskie w Zamościu, którego dyrektorem jest także wieloletni przewodnik, Andrzej Urbański, przygotowało na uroczystość pokaz multimedialny, prezentujący materiał wspomnieniowy i dokumentalny na temat Róży i Jana Zamoyskich. Całość pokazu prowadziła Maria Rzeźniak, przewodnik i starszy kustosz Muzeum Zamojskiego. Wspomagali ją, wzruszającą recytacją wierszy autorstwa Jana Zamoyskiego - Bożena Dudzińska ze „Stowarzyszenia Teatru Performer” i Marek Rzeźniak, artysta, malarz.

Po tych oficjalnych, nastąpiły także cieplejsze wspomnienia o Róży i Janie Zamoyskich, ponieważ Ich Córki uległy prośbom przewodników i opowiadały ciepło i serdecznie o swoich Rodzicach oraz własnym życiu, pracy, rodzinie.
Spotkanie w gościnnym OEM RPN w Zwierzyńcu Przewodnicy zakończyli ogniskiem, w którym uczestnictwa nie odmówiła także Rodzina Zamoyskich.

„Dzień Róży” zakończyła projekcja filmu Hanny Zofii Etemadi pt. „ Róża i Jan”. Premiera odbyła się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Film opowiada, słowami świadków zdarzeń z II wojny światowej, o losach Dzieci Zamojszczyzny. Narratorem filmu jest Jan Zamoyski, który podczas wywiadu z 2000 r., opowiadał o działaniach swoich i żony Róży Zamoyskiej, podejmowanych wówczas na rzecz uwolnienia z obozu setek dzieci.
Po projekcji dyrektor CKF „Stylowy” – Andrzej Bubeła zaprosił do panelu dyskusyjnego autorów i twórców filmu. Padła zapowiedź trzeciej części filmu -tryptyku o Dzieciach Zamojszczyzny. Podziękowania i kwiaty w stronę twórców filmu zakończyły część oficjalną spotkania w CKF, po czym dyrektor Bubeła zaprosił wszystkich gości na poczęstunek i lampkę wina.

 http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/13627_R.jpg Image Enlarger  http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/70196_Zwierzyniec.jpg Image Enlarger  http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/08243_patronat.jpg Image Enlarger

tekst: Ewa Lisiecka
zdjęcia: Ewa Lisiecka i Zbigniew Pietrynko

Strefa czasowa forum: Europe/Warsaw

Najwięcej użytkowników online: 22

Obecnie online:
1 Gość(i)

Obecnie przeglądają tę stronę:
1 Gość(i)

Najaktywniejsi na forum:

Ewa: 223

EwaMaria: 23

Zbyszek: 4

Michał: 2

Statystyki użytkowników:

Posty gości: 0

Użytkownicy: 19

Moderatorzy: 0

Administratorzy: 1

Statystyki forum:

Grupy: 4

Fora: 10

Tematy:36

Posty: 247

Najnowsi użytkownicy:

Administratorzy: admin: 4