Program XXXVI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodników Turystycznych na Jasną Górę w dniach 13.03 – 15.03.2020 roku.
Pielgrzymka Zamojska:
1 dzień – 13.03.2020 roku (piątek).
Godz.6,00- zbiórka uczestników pielgrzymki na parkingu przy „Lunecie”. Wyjazd na trasę Zamość – Olkusz. Przyjazd do Olkusza (woj. małopolskie) „Srebrnego Miasta” około godz. 11-tej.
-
Spotkanie z przewodnikiem olkuskim, zwiedzanie Rynku i XIII wiecznej bazyliki rzymskokatolickiej (ul. Szpitalna 1) pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, zbudowanej z cegły i czerwonego piaskowca. Wielokrotnie przebudowywana, są tam ciekawe malowidła ścienne i renesansowe organy, które zachowały oryginalny mechanizm i większość piszczałek. Najstarsza część kościoła to prezbiterium. Kościół rozbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego. W XV w. dobudowano kaplicę św. Anny. W XVI w. kaplica Loretańska została sfinansowana przez bogatego gwarka olkuskiego Stanisława Amedę (wzorowana na kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu). Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest gotycki poliptyk z końca XV w. (jeden z 4 takich ołtarzy w Polsce). Są to malowidła – 16 obrazów z życia Matki Boskiej, św. Anny i Zbawiciela.
Autorem obrazów był Jan Wielki – malarz krakowski, współpracownik Wita Stwosza i Stanisław Stary. W prezbiterium oryginalne drewniane stalle. Chrzcielnica wykonana z olkuskiego ołowiu i duży 1,5 m. Krzyż Gwarków z XVII w. Nagrobki mieszczan z charakterystycznymi gmerkami.
2.
– zwiedzanie ekspozycji muzealnych Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu ul. Szpitalna 32 (dworek Machnickich) – afrykanistycznego im. dr Bogdana i Bożeny Szczygłów. Jest to kolekcja sztuki i malarstwa Czarnej Afryki. Trzon zbiorów to darowizna p. Szczygłów z 1971 r. Są też inne darowizny m. in. państwa Kubarskich (w 2005 r. – 745 przedmiotów z Afryki Środkowej). Sztuka plemion Dogonów i Tuaregów. Dogonowie sporządzają malowidła naskalne (wypracowali pismo obrazkowe składające się z 16.000 znaków. Porozumiewają się w kilku dialektach, mają własny język, który rozumieją tylko wtajemniczeni. Mają figury zmarłych i maski (stworzyli 80 rodzajów masek, z czego najbardziej znana jest Kanaga, która jest w muzeum). Tuaregowie – błękitni rycerze Sahary (stroje barwione indygo), dumni koczownicy. Mają własny język, jako jedyni w Afryce nie używają pisma arabskiego. Zdobią pięknie przedmioty użytku codziennego – ze skóry osłów i wielbłądów (siodła, poduszki, portfele, ozdoby). Jest nawet namiot mieszkalny ze skór wielbłąda, broń, amulety, instrumenty muzyczne.
– zwiedzanie muzeum Twórczości Wikliniarstwa im. Władysława Wołkowskiego ul. Szpitalna 34 (120 dzieł z wikliny, wykonanych przez artystę, sceny z historii Polski.) W osobnej sali strojeńce polskie sznurkowe. Twórca nazywany „Aniołem od Wikliny”, studiował na Akademii sztuk Pięknych w W-wie. Wykonywał prace z wikliny, sznurka, pręta metalowego, lnu, trzciny. Stworzył koncepcję mieszkania poetyckiego, dom gdzie panuje harmonia, meble z naturalnych surowców. Jego kolekcje były pokazywane na licznych wystawach w kraju i zagranicą (medale i nagrody). Muzeum jego prac otwarto w 1970 r., zm. w 1986r. w W-wie.
– ekspozycja „minerały ziemi olkuskiej i skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej”. Pochodzą z kopalni olkuskich (rudy cynku, ołowiu itd.).
3.
Wyjazd z Olkusza na Pustynię Błędowską.
Jest to największy obszar lotnych piasków (ok. 33 km kwadratowych) leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Przez Pustynię przebiega Biała Przemsza. Podczas epoki lodowcowej nanoszone były kolejne porcje piasków i żwirów, były poddawane warunkom atmosferycznym. Następnie był gęsty las w XIII w. intensywnie eksploatowany . Do powstałych na terenie Olkusza kopalni srebra i ołowiu potrzebne były duże ilości drewna do wzmacniania szybów, potrzebny był intensywny pobór wód gruntowych. Powstała pustynia. Był na niej poligon. Podczas I wojny światowej ćwiczył na niej batalion pomocniczy piechoty legionowej. W czasie II wojny – poligon niemieckich lotników. Obecnie w części półn. poligon (wojska spadochronowe). W 2000 r. przywrócono pustynny charakter krajobrazu (karczowanie drzew). Oczyszczono z niewybuchów.
4.
Wyjazd do Hostelu Jurajskiego – Domaniewice 54 a., zakwaterowanie.
– obiadokolacja
– biesiada pod zadaszonym grillem przy kiełbaskach i…