W dniach 15-20 lipca, na przepięknym Rynku Wielkim w Zamościu, odbył się XIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Eurofolk Zamość 2014. Celem festiwalu jest zbliżenie różnych kultur oraz lepsze poznanie dorobku kulturalnego poszczególnych narodów, a w szczególności piękna sztuki ludowej i folkloru.
Organizatorem Eurofolku było Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego „Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz Zamojski Dom Kultury. W tegorocznej edycji wystąpiły zespoły folklorystyczne z Polski („Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”), Białorusi („Krupickije Muzyki” z Krupicy), Macedonii (Ansambl Toska ze Sztipu), Rumunii („SZARKALÁB” Hungarian Folkdance Group z Kluż-Napoki), a także z Chile (TALLER CALAHUALA z Santiago), Ghany (Freespirit Art Group z Moree), Meksyku (Ballet Folklórico TLALOLINI tierra in movimento z Buenavista de Cuellar), Tajwanu (TAIWAN FOLK MUSIC ENSEMBLE z Tajpej), a więc nieco przekornie i wbrew nazwie EURO festiwalu, także z innych kontynentów.
W południe 15 lipca w Zamojskim Ratuszu, w Sali Ślubów odbyło się spotkanie
z zespołami biorącymi udział w „Eurofolku”. W imieniu władz Miasta powitał gości Prezydent Marcin Zamojski. Gości powitali również założyciel, kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” Jolanta Kalinowska-Obst, Dyrektor Zamojskiego Domu Kultury Janusz Nowosad i Anna Polska – Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego ZPiT „Zamojszczyzna”. Podczas spotkania odbyło się przekazanie prezentów i skromny poczęstunek.
Pierwszym punktem programu festiwalu był koncert dziecięcego zespołu Freespirit Art Group z Moree z Ghany w restauracji Piwnica „Pod Rektorską” na zaproszenie właściciela Grzegorza Obsta. Zebrani goście i turyści mogli zobaczyć tradycyjne tańce z Ghany oraz posłuchać afrykańskich rytmów, granych na prostych instrumentach muzycznych.
Święto zamojskiego folkloru na dobre rozpoczęło się koncertem „Gospodarze Gościom”, w którym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” wraz z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego pod batutą Bogusława Kręgielewskiego. Koncert rozpoczął się powitaniem wszystkich uczestników i zebranych widzów przez Dyrektora Zamojskiego Domu Kultury Janusza Nowosada i Annę Polską – Przewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego ZPiT „Zamojszczyzna”. Zaproszonym ze świata zespołom gospodarze pokazali to, co jest najpiękniejsze w naszej kulturze – polskie pieśni i tańce oraz melodie ludowe. Grany i tańczony był Polonez Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” oraz Mazur Stanisława Moniuszki z opery „Straszny dwór”. Koncert ten poprzedził oficjalne otwarcie imprezy, którego dokonał 16 lipca prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. Wcześniej – zgodnie z tradycją – odbył się przemarsz zespołów spod Zamojskiego Domu Kultury na Rynek Wielki, który w jednej chwili zapełnił się egzotyczną mieszanką barw, języków i pieśni. Ten roztańczony i barwny korowód przyprowadził na miejsce koncertowania Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Po prezentacji zespołów ich przedstawiciele wykonali wspólnie poloneza, dając w ten sposób początek śpiewom i tańcom. ZPiT „Zamojszczyzna” przygotował ponadto wiązankę piosenek ludowych pochodzących z kraju każdego z zespołów uczestniczących w Eurofolku.
Przez kolejne dni, aż do niedzieli, turyści, mieszkańcy Zamościa i goście uczestniczyli w prawdziwej folklorystycznej uczcie. Festiwalowi nie przeszkodziła na szczęście pogoda, choć w deszczowy czwartek z powodu ulewy koncert rozpoczął się z półtoragodzinnym opóźnieniem, a występy zespołów zostały skrócone. W piątek i w sobotę po koncertach na Rynku Wielkim odbyły się zabawy folkowe z udziałem gości festiwalu, w czasie których publiczność mogła zatańczyć razem z członkami zespołów i dzięki temu poczuć atmosferę danego kraju. W niedzielę po południu odbyła się natomiast zabawa folkowa dla dzieci.
Inną atrakcją, wpisaną w scenariusz imprezy, były wybory Miss i Mistera Eurofolku. Można było głosować na najpiękniejszą, najsympatyczniejszą oraz najsympatyczniejszego, najmilszego tancerza lub muzyka. Nie był to konkurs piękności, tylko konkurs właśnie na najsympatyczniejszych. W tegorocznym plebiscycie na Miss MFF Eurofolk Zamość 2014 wybrano Gosię Wnuk z ZPiT „Zamojszczyzna”, a tytuł Mistera zdobył Armando Ayala Elizalde – gitarzysta z Meksyku. Salomay Effum (Ghana) zdobyła tytuł Wicemiss, a skrzypaczka Nidia Magali Uribe Velázquez (Meksyk) tytuł II Wicemiss. Emmanuel Akonsten (Ghana) uzyskał tytuł Wicemistera, a Juan Carlos (Chile) II Wicemistera. Tradycją festiwalu stał się już kiermasz sztuki ludowej. Na piątek, sobotę i niedzielę zjechało wielu twórców ludowych, którzy rozstawili swoje stoiska i przez trzy dni Rynek Wielki w Zamościu tętnił muzyką, tańcem i śpiewem, a przy okazji można było zakupić przepiękne wyroby twórców ludowych. W ramach Eurofolku zorganizowano również koncerty w Szczebrzeszynie i Kawęczynku. Program festiwalu zapewnił więc wspaniałą zabawę i wiele wrażeń.
Nim wybrzmiał koncert finałowy uczestnicy Eurofolku, organizatorzy i artyści spotkali się w Katedrze na uroczystej Mszy Świętej, którą sprawowano m.in. jako dziękczynienie za otrzymane łaski, z prośbą o dalszą opiekę i Boże błogosławieństwo dla wszystkich tancerzy i muzyków ze wszystkich krajów oraz organizatorów festiwalu. W czasie Mszy usłyszeć można było pieśni religijne w wykonaniu poszczególnych zespołów, w tym „Barkę” w oryginalnej hiszpańskiej wersji językowej w wykonaniu kapeli z Meksyku. Przedstawiciele wszystkich zespołów wzięli udział w modlitwie wiernych, wypowiadając intencje w swoich ojczystych językach oraz w procesji z darami, składając kwiaty – znak radości, owoce – znak dobrobytu, chleb i hostię, wodę i wino oraz skośniak zamojski – symbol folkloru, który łączy wszystkich uczestników we wspólnej idei kultywowania swoich tradycji narodowych poprzez muzykę i taniec.
W niedzielę odbył się wielki finał festiwalu Eurofolk – Zamość 2014, na którym to wystąpiły wszystkie zespoły. Zostały wręczone podziękowania i upominki dla zespołów, w tym dla Miss i Mistera festiwalu. Na zakończenie przedstawiciele zespołów zagranicznych razem z „Zamojszczyzną” zatańczyli oberka, a Prezydent Miasta Zamość Marcin Zamoyski podziękował, szczególnie serdecznie dyrektor festiwalu – Jolancie Kalinowskiej-Obst za trud włożony w organizację festiwalu. Prezydent Zamoyski dokonując uroczystego zamknięcia festiwalu wyraził pozytywne przesłanie co do kontynuacji tego artystycznego wydarzenia w życiu miasta. Zatem do spotkania za rok – przy następnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Eurofolk Zamość 2015.
Relację z tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Eurofolk” 2014, przygotował i opatrzył zdjęciami nasz Kolega, przewodnik z Koła Przewodników w Zamościu – pasjonat zamojskiego festiwalu – Paweł Koman.
Poniżej fotorelacje z poprzednich festiwali Eurofolk 2009-2013 :