Zmarł Robert Kuwałek

Robert

Z wielkim żalem informujemy Koleżanki i Kolegów Przewodników, że Robert Kuwałek nie żyje. Zmarł we Lwowie 5 czerwca podczas wyjazdu studyjnego Pojechał tam jako przewodnik z grupą niemieckich turystów. Przyczyny śmierci bada ukraińska prokuratura.
Niech spoczywa w pokoju.

Wyrazy głębokiego żalu i współczucia dla Rodziny, Współpracowników, Przyjaciół przekazują Przewodnicy z Zamościa.

Przypominamy, że zamojscy przewodnicy wielokrotnie uczestniczyli w szkoleniach prowadzonych przez tego znanego, lubelskiego historyka. W przeciągu ponad 15 lat współpracy ze środowiskiem przewodnickim woj. lubelskiego, Robert Kuwałek sukcesywnie  poszerzał naszą wiedzę na temat społeczności żydowskiej.  Szkolił i nadawał uprawnienia kadrze przewodnickiej po Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie i Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu, gdzie pracował przez wiele lat na stanowisku kierownika, zanim przeniósł się służbowo do Lublina, pełniąc tam stanowisko pracownika naukowego w Państwowym Muzeum na Majdanku.

Jednym, z ostatnich szkoleń, przeprowadzonych przez śp. Roberta Kuwałka dla przewodników zamojskich, było spotkanie z dnia 16 października 2012 r. w synagodze w Zamościu, na którym zapoznaliśmy się z „Tradycją, świętami i kuchnią żydowską”. Wcześniejsze spotkania Pana Roberta z zamojskimi przewodnikami odbywały się wielokrotnie przy okazji szkoleń w Bełżcu. Kronikarz Koła Przewodników odnotował także spotkanie z p. Robertem Kuwałkiem, które odbyło się w dniu 15.02.2006 r. w pomieszczeniu przewodnickim przy ul. Zamehoffa 5-7. Kronika zawiera osobistą notatkę – wpis Pana Roberta:

.”Dziękuję bardzo za zorganizowanie spotkania : jestem zawsze zadowolony z Państwa wizyt u nas w Muzeum-samodzielnie i z grupami Mam przekonanie, że Bełżec jest zawsze ważnym miejscem dla Państwa, nie tylko w pracy, ale także prywatnie. Dziękuję bardzo.   Robert Kuwałek     Tomasz Hanejko”……

Część przewodników z naszego Koła,  uczestniczyła przed rokiem w szkoleniu, zorganizowanym w ramach warsztatów dotyczących „Historii i kultury zamojskiej społeczności żydowskiej”. Robert Kuwałek był jednym z wykładowców tego programu szkoleń, dofinansowanym przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Kurs i egzaminy przeprowadziła Fundacja Nomen Omen. Dokładnie 8 czerwca 2013 r. Robert Kuwałek miał wykład w zamojskim Ratuszu, w sali Consulatus,  na temat „Zagłady Żydów w Zamościu i okolicach”.  Uczestnikom kursu pozostawił po wykładzie interesujący materiał dydaktyczny w formie konspektu.

Dorobek naukowy ś.p.  Roberta Kuwałka jest niezwykle cenny. Prowadzone przez Niego, szeroko zakrojone badania naukowe na terenie kraju i za granicą, zaowocowały m.in. pozycją książkową „Obóz zagłady w Bełżcu”, wydaną przez Państwowe Muzeum na Majdanku w 2010 r. Wcześniejsze opracowania dotyczące tego obozu zagłady, zmieścił Robert Kuwałek w pozycji książkowej „Bełżec przez dzieje”, wydanej pod redakcją Andrzeja Urbańskiego, dyrektora Muzeum Zamojskiego (Bełżec, 2008).  Opracowanie to jest zatytułowane „Obóz zagłady w Bełżcu 1941-1943”.