Piąta już, Zamojska Noc Muzeów, obchodzona była w roku 2014 pod hasłem „Podziemia Zamościa, historia i ich tajemnice” i „PGE Obrót S.A. Rozświetla Noc Muzeów”. Cieszyła się dużym zainteresowaniem, podobnie jak poprzednie edycje tej cyklicznej imprezy. Frekwencja, mimo nie najlepszej pogody, była większa niż przed rokiem. Według szacunkowych obliczeń wzięło w niej udział około dwóch tysięcy osób.
Wśród uczestników były grupy zorganizowane ze szkół zamojskich i biur turystycznych. Uczestniczyła duża grupa osób indywidualnych, mieszkańców miasta i turystów, którzy w swoich planach już wcześniej uwzględnili atrakcje wynikające z Zamojskiej Nocy Muzeów.
Kilkudziesięcioosobowe grupy wyruszały na zwiedzanie z kustoszami Zamojskiego Muzeum oraz przewodnikami z Koła Przewodników Terenowych PTTK im Róży i Jana Zamoyskich w Zamościu. Uczestnicy mogli zwiedzać wszystkie ekspozycje muzealne bezpłatnie, jak również zapoznać się z zamojskimi podziemiami i obiektami związanymi z zamojską energetyką.
Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert na zabytkowym XIX – wiecznym fortepianie w wykonaniu Jerzego Burdy oraz referat dr Jacka Feduszki o energetyce zamojskiej, która w tym roku świętuje 95. lecie powstania.
Zwiedzanie wystawy „W okopach I wojny światowej. Historia Braci Pomarańskich”, uświetnił koncert Zespołu „Forte”, uczniów Gimnazjum Nr 1 im. A. Mickiewicza w Zamościu, oraz Zespołu Małgorzaty Kurzempy i Mateusza Bałki pt.„Pieśni o wojnie na wojnie pisane”. Repertuar koncertu nawiązywał do twórczości Zygmunta Pomarańskiego i Legionów Polskich.
Trasa V Zamojskiej Nocy Muzeów wiodła od podziemi Ratusza Zamojskiego przez Bastion VII, Nową Bramą Lwowską, obok dawnego Domu Centralnego, Rynkiem Wodnym do Starej Elektrowni, czyli tzw. „Szlakiem Energetyki Zamojskiej”. Wszyscy zainteresowani zostali oprowadzeni przez naszych przewodników, którzy w liczbie 20 stawili się wieczorem 17 maja w Muzeum Zamojskim.
Dziękujemy i zapraszamy na kolejną Noc Muzeów za rok
tekst: Maria Rzeźniak
zdjęcia: Henryk Szkutnik