Koło Przewodników Terenowych im. Róży i Jana Zamoyskich, działające przy PTTK O/Zamość prezentuje na swojej stronie internetowej kolejną drużynę harcerską. Harcerze z 69 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Pyszczydła” przygotowali film edukacyjny o Dzieciach Zamojszczyzny i legendę „Znicz Pamięci”. Pochwalamy takie działania i chętnie im patronujemy.
69 Grunwaldzka Drużyna Harcerska z Zespołu Szkół w Wysokiem działa od 2000 roku. W tym czasie m.in. sześciokrotnie zdobyła odznakę Drużyny Grunwaldzkiej, wygrała Rok Regionów w ZHP i wywalczyła miano Złotego Regionu dla Zamojszczyzny, dwukrotnie wygrała rywalizację na trasie Rajdu Grunwaldzkiego, trzykrotnie współorganizowała ogólnopolski Rajd Grunwaldzki.W bieżącym roku szkolnym przystapiła do Programowego Ruchu Odkrywców.
Film o Dzieciach Zamojszczyzny
Natomiast film o Koszarach Wojskowych w Zamościu opracowała drużyna 6 GDH „Rzarłacze”.
Przedstawiamy także kolejną legendę, napisaną tym razem przez młodzież – 69 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Pyszczydła” z Zespołu Szkół w Wysokiem:
Znicz pamięci
Był 19 czerwca. Do szkoły w Wysokiem, jak codziennie, zaczęli przybywać uczniowie. Część z nich zwróciła uwagę na znicz palący się przed frontową ścianą budynku. Nikt się jednak nie zdziwił – znicz to znicz, ktoś postawił i tyle. Sytuacja powtarzała się przez kolejne dwa lata i wtedy bardziej dociekliwi uczniowie zaczęli się zastanawiać: czemu tuż przed końcem roku szkolnego, gdy nie ma żadnej patriotycznej rocznicy, pod pamiątkową tablicą zapalano znicz? Postanowili, że w następnym roku zjawią się o świcie przed szkołą, by móc spotkać osobę zapalającą lampkę. Niestety, gdy przyszli na miejsce, jak sobie obiecali, znicz już się palił, tylko w dali widać było przygarbioną postać starszego mężczyzny. Uczniowie stanęli bezradnie. Biec za staruszkiem? Ale on już właściwie zniknął. Nie udało się! I nagle stało się coś dziwnego. Promienie słoneczne wyraźnie oświetliły jedno z nazwisk na pamiątkowej tablicy: Edward Kasprzysiak. I wszystko stało się jasne! Przecież to 19 czerwca. W tym dniu, podczas drugiej wojny światowej Niemcy wkroczyli do szkoły w Wysokiem i aresztowali dyrektora, którym był Edward Kasprzysiak. Najpierw zabrali Go do aresztu Gestapo w Zamościu, skąd przewieziono do więzienia w Lublinie, a potem do obozów w Niemczech. Tam znosił tortury i ciężką, fizyczną pracę. Zmarł skatowany przez Niemców.
Kim zatem był starszy pan, którego widzieli uczniowie? Czy to jeden z dawnych uczniów szkoły w Wysokiem, czy też sam Edward Kasprzysiak, chcący przypomnieć o tragedii, która wydarzyła się przed laty? Tego nie dowiemy się nigdy. Pewne jest tylko to, że 19 czerwca przed tablicą pamiątkową w Wysokiem znowu zapłonie znicz pamięci…
Natomiast drużyna 6 GDH „Rzarłacze”opracowała grę geocachingową Zamojskie Stare Miasto prowadzącą do skrzynki GPS. Skrzynka jest w trakcie rejestrowania na portalu Geocaching i za moment gra będzie również tam opublikowana.