Echa Powstania Styczniowego na Zamojszczyźnie

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprasza na spotkanie z Sylwią i Krzysztofem Wojciechowskimi na temat: ,,Co zostało po Powstaniu Styczniowym na Zamojszczyźnie”.

Mołozów Potok Górny

Spotkanie odbędzie się 24.02.2016 r. (środa) o godzinie 17:00 w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” przy ul. Ormiańskiej 1 w Zamościu (wejście od podwórza).

Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja wydawnictw dotyczących Powstania Styczniowego w regionie i nie tylko.

Zapraszam

Łukasz Kot
Przewodniczący
Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Zamościu

Sylwia i Krzysztof Wojciechowscy od 2013 roku zajmują się inwentaryzacją miejsc pamięci Powstania Styczniowego w woj. lubelskim (zinwentaryzowali ich już znacznie ponad 500). Robią to społecznie. Przygotowują bazę takich miejsc oraz przewodnik turystyczny. Przy okazji w miarę możliwości starają się je uprzątnąć, zapalić znicz, zostawić flagę narodową, poinformować władze gminne o takich obiektach. Zbierają też literaturę w temacie Powstania Styczniowego. Piszą artykuły i prezentują te zagadnienia w różnych miejscach. Jak twierdzą: ,,Obchody rocznicowe Powstania Styczniowego odbywają się zwykle w tych samych znanych miejscach, przy pomnikach czy krzyżach, a tymczasem wiele jest zapomnianych pamiątek po Powstaniu Styczniowym, starych kapliczek, kurhanów, czy mogił powstańców i weteranów na cmentarzach, o które prawie nikt nie dba. Nie brak też miejsc, na których nie został żaden widoczny ślad, a jedynie w przekazie ustnym zachowała się ich powstańcza przeszłość. Chcemy pokazać te znane obiekty, ale zwłaszcza przypomnieć o tych, o których mało kto dziś pamięta.”

Krzysztof Wojciechowski jest przyrodnikiem, publicystą i krajoznawcą, pracuje w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych na stanowisku starszego specjalisty ds. ochrony przyrody, krajobrazu, wartości historycznych i kulturowych, ochrony środowiska, edukacji oraz turystyki i rekreacji.

zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski