Rowerem po Ziemi Lwowskiej

Ukraina 1

Zgodnie z decyzją Komitetu Wykonawczego Europejskiego Związku Turystyki Rowerowej (UECT), Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej odbył się w dniach 12-19 lipca 2015 r. na Ukrainie w Żółkwi, miasteczku położonym w połowie drogi od przejścia granicznego w Hrebennem do Lwowa, prawdziwej perle Ziemi Lwowskiej. Miasto zostało założone w 1597 r. przez Stanisława Żółkiewskiego – hetmana polnego koronnego, jednego z najwybitniejszych wodzów w dziejach Rzeczypospolitej. Miasto było wzorowane na Zamościu, a obecnie oba te miasta są miastami partnerskimi. Żółkiew była ulubioną rezydencją króla Jana III Sobieskiego, który najwięcej czasu spędzał właśnie w Żółkwi.
Ukraina gościnnie otworzyła swoje drzwi dla uczestników 11. Europejskiego Tygodnia Turystyki Rowerowej, organizowanego przez UECT. Spełniło się marzenie ukraińskich turystów kolarzy, które narodziło się jeszcze w 1991 r. w Wiśle. 22 ukraińskich turystów po raz pierwszy wzięło wtedy udział w 47. Międzynarodowym Rajdzie Kolarskim AIT (Międzynarodowe Stowarzyszenie Turystyki). To wtedy właśnie zapragnęli oni w przyszłości urządzić taki zlot na Ukrainie. W tamtych czasach nie było jeszcze UECT, nie było też niepodległej Ukrainy. W 2012 r. Ukraina została członkiem UECT i otrzymała propozycję organizacji Tygodnia w 2015 r. 3 lata przygotowań minęły bardzo szybko i w tym czasie zaistniało też wiele problemów. Istniało realne zagrożenie, że Tydzień zostanie odwołany z powodu wojny na Wschodzie Ukrainy. Na szczęście marzenie Ukraińców się spełniło i święto europejskich turystów kolarzy odbyło się.

Ukraina 2 Ukraina 3
Po raz pierwszy impreza ta odbyła się poza obszarem Unii Europejskiej i dała możliwość turystom z państw UE oraz innych części świata odkrycia dla siebie Ukrainy – największego państwa Europy, kraju o bogatej historii, na którego obszarze znajduje się geograficzny środek Europy. Mieliśmy możliwość zapoznania się z Ziemią Lwowską – jednym z najpiękniejszych regionów Ukrainy, jej barwną przyrodą, kulturą, dawnymi tradycjami, lokalnym kolorytem, życzliwymi Lwowianami. To właśnie Ziemia Lwowska – kraina średniowiecznych zamków i twierdz, dawnych cerkwi i klasztorów, teatrów, unikalnych muzeów, malowniczych krajobrazów i leczniczych źródeł jest najbardziej zachodnią i europejską częścią Ukrainy.
W programie Tygodnia przewidziano siedem aktywnych dni pobytu na Ziemi Lwowskiej. Bazą Tygodnia była Żółkiew. To właśnie tam, na rynku tej prawdziwej perły Ziemi Lwowskiej, obok zamku i renesansowych kamieniczek z XVII w., w dniu 12 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie Zlotu. Na każdy dzień zaplanowano różne warianty wycieczek rowerowych. Każdy z nas codziennie miał do wyboru 3 świetnie oznakowane trasy rowerowe o długości 30-40, 60-70 oraz 90-100 kilometrów. Trasy te przebiegały przez malownicze tereny, w pobliżu ciekawych obiektów historycznych i przyrodniczych. Organizowane były również wycieczki autokarowe do Lwowa i po Ziemi Lwowskiej oraz codzienny wieczorny program kulturalno-rozrywkowy w domu kultury.

Ukraina 6 Ukraina 7
Mieliśmy możliwość poznania jednej z najpiękniejszych części obwodu lwowskiego – Roztocza, przez które przebiega Wielki Europejski Dział Wodny. Trasy rowerowe przebiegały głównie przez tereny wiejskie, o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego i bez znaczących różnic wysokości. Ze względu na poważny kryzys ekonomiczny na Ukrainie tamtejsze drogi są w bardzo złym stanie i nie nadają się za bardzo do przejazdu samochodem, ale do jazdy rowerem (oprócz rowerów szosowych) są w sam raz. Kto pokonał te dziury, kamienie i piaski, mógł być z siebie dumnym. Cierpliwość do takich dróg nagrodzona została cudownymi wrażeniami ze zwiedzania dziesiątek zabytków architektury, historii i kultury, takich skarbów jak cerkwie drewniane z XVII-XVIII wieku (m.in. Potylicz i Biesiady), dostojne, murowane kościoły z XVI-XX wieku, monastyr w Krechowie, Straczańska Góra, czy jedyne w swoim rodzaju stare miasta i miasteczka: Bełz, Busk, Rawa Ruska, Magierów, Mosty Wielkie, Kamionka Strumiłowa, Kulików, Iwano-Frankowe. Wielkim przeżyciem było również obcowanie z przyrodą Jaworowskiego Parku Narodowego oraz Parku Przyrodniczego „Rezerwat Roztocze” i obserwacja pejzażu niewysokich wzgórz.

Ukraina 4 Ukraina 5
Poza piątkiem nie było upałów, a nawet gdyby były, to nie utrudniłyby nam jazdy, gdyż trasy przebiegały przez lasy i odsłonięte dla wiatru pola. Na trasach znajdowały się jeziorka, stawy i rzeki, w których można było się wykąpać. Miejscowa ludność była bardzo gościnna. Mieszkańcy szczerze witali nas na trasach, z zaangażowaniem prezentowali miejscowe zabytki, częstowali przygotowanymi przez siebie regionalnymi potrawami i napojami z domowej kuchni: barszczem, zupą rybną – uchą, pierogami, kanapkami ze słoniną, kompotami. Umilali nam czas ukraińskimi pieśniami i tańcami. Na każdym kroku okazywali nam życzliwość. Całości dopełnił zorganizowany 16 lipca piknik w sosnowym lesie w ośrodku kolonijnym „Rosynka” w Dzibułkach, gdzie częstowano uczestników kuliszem i szaszłykami oraz kolacja pożegnalna w restauracji „Żowkwa”, na zakończenie Tygodnia.
17 lipca był dniem szczególnym, który na długo utkwił w naszej pamięci. Tego dnia odwiedziliśmy Lwów – kulturalną stolicę Ukrainy, jedno z najpiękniejszych miast Europy, jedno z miast gospodarzy Euro 2012, a przede wszystkim jedno z najważniejszych miast w historii polski, miasto „Semper Fidelis”, a obecnie najbardziej polskie miasto poza granicami naszego kraju. Wycieczka objazdowa „Cudownym Pociągiem” (kolejka turystyczna na kołach) po średniowiecznym centrum miasta, wpisanym na Listę UNESCO i widok miasta z wieży Ratusza przypadły do gustu największym miłośnikom wycieczek po miastach Europy.

Ukraina 8 ukraina 9
Do Żółkwi, nie zważając na trudności, przyjechało 325 (a nie jak zwykle ok. 1500) turystów kolarzy (150 Ukraińców, 82 Polaków, 71 Francuzów i po kilku uczestników innych nacji – w sumie z 11 krajów), którzy stali się uczestnikami tego wielkiego święta. Gospodarze postarali się abyśmy czuli się bezpiecznie. Zarówno miasteczko namiotowe, jak i teren przed restauracją „Żowkwa”, gdzie spożywaliśmy posiłki, były pilnowane przez milicję. Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej utrwalił pozytywny wizerunek Ukrainy na arenie międzynarodowej, stał się również potężnym bodźcem do rozwoju w Żółkwi tak popularnej w Europie Zachodniej turystyki kolarskiej, następstwem czego będzie zdrowy tryb życia społeczności i zachowanie środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń. Do tej pory Żółkiew słynęła z osiągnięć sportowych w kolarstwie, lecz turystyka kolarska nie była w tym mieście popularna.
Opuściliśmy Ukrainę pełni wrażeń i niesamowitych wspomnień. Mamy już ochotę wrócić do tego kraju aby zwiedzić kolejne miejsca i poznać historię innych regionów. Tymczasem kolejny 12. Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej odbędzie się w przyszłym roku we francuskim Auch, mieście d’Artagnana, słynnego bohatera powieści Aleksandra Dumasa „Trzej muszkieterowie”.

Ukraina 10

tekst i zdjęcia: Paweł Koman

opracowanie: Ewa Lisiecka