Koszary  w Zamościu

     Koszary[1], budynek lub zespół budynków przeznaczony na kwaterowanie żołnierzy. Stosowane były już w wojsku rzymskim, w średniowieczu zanikły ponieważ nie było stałych wojsk zawodowych. W Polsce w XVII wieku na królewszczyznach i dobrach kościelnych ciążył obowiązek hiberny tj. dostarczania żołnierzom w okresie zimowym kwater i żywności. Koszary pojawiły się ponownie dopiero w XVIII wieku, gdy powstała potrzeba zgrupowania żołnierzy w jednym miejscu. W tym czasie rozpowszechniły się w Europie koszary projektu Sebastiana Vaubana, duży czworokątny budynek z dziedzińcem pośrodku o charakterze pół obronnym. Na parterze pomieszczenia gospodarcze i magazynowe, wyżej mieszkalne (w Zamościu był to  przebudowany na koszary budynek akademii). W drugiej połowie XIX wieku pojawił się nowy typ koszar, z oddzielnymi pomieszczeniami dla ludzi, stajnie, kuchnie, szpitale. Obecnie w budowie koszar przeważa system pawilonowy. [2]
       W okresie Księstwa Warszawskiego w Zamościu brakowało koszar, co powodowało, że żołnierze stacjonowali w prywatnych kwaterach (wynajętych izbach w domach mieszczańskich).
      W latach 1815-31 Twierdza Zamość była stale modernizowana i rozbudowywana, część budynków w mieście przebudowano na koszary Garnizonu Twierdzy Zamość.
       W 1841 roku, w zależności od wojennego znaczenia i wielkości, dokonano w Cesarstwie Rosyjskim nowego podziału twierdz na trzy klasy. Istniejące w nich komendy inżynieryjne otrzymały taką samą klasyfikację. Twierdza zamojska została zaliczona po wojnie krymskiej do 3 klasy, ponieważ straciła swoje wojskowe znaczenie. Na utrzymanie twierdzy klasy III nie przewidywano żadnych środków finansowych, z upływem czasu niekonserwowane fortyfikacje ulegały samolikwidacji. Twierdza zamojska pełniła rolę magazynu składowego sprzętu wojennego oraz więzienia warownego.
      Ukazem carskim z dnia 7 grudnia 1866 roku twierdza zamojska została zlikwidowana,  ponieważ „nie odpowiadała obronnym celom cesarstwa”. Likwidacja twierdzy zamojskiej przeciągnęła się do 1868 roku, zarówno niszczenie fortyfikacji jak i rozformowywanie jednostek garnizonowych. Ponieważ w Zamościu nadal miało stacjonować wojsko, pozostawiono niektóre obiekty twierdzy, które nadawały się od razu lub po pracach modernizacyjnych na zakwaterowanie żołnierzy lub magazyny. Były to budynki murowane: nadszańce, bramy, podwalnie, kazamaty barkowe, rotunda, arsenał i prochownia. Adaptacją tych obiektów na cele koszarowe i magazynowe zajmowali się wyznaczeni inżynierowie wojskowi.
      Zamojski Forteczny Inżynieryjny Zarząd klasy 3 został 7 grudnia 1866 roku zlikwidowany. Utworzono Zamojską Inżynieryjną Komendę, która istniała do czasu fizycznej likwidacji twierdzy w końcu 1867 roku. Po jej rozwiązaniu na miejscu pozostał ppłk Robert von Nolte, który prowadził prace przy obiektach wojskowych w Zamościu i Szczebrzeszynie (podlegał bezpośrednio pod Warszawski Okręg Wojenny). W Zamościu prowadził prace przy adaptacji pozostawionych obiektów twierdzy na potrzeby Garnizonu Zamość, w Szczebrzeszynie przebudowywał budynki gimnazjum na koszary.
      Garnizon Miasta Zamościa został utworzony w 1866 roku po likwidacji twierdzy, ponieważ stacjonowały w Zamościu stale różne jednostki oraz były składy wojskowe.
      Wszystkie miejscowości w których stacjonowały jednostki wojskowe stawały się garnizonami. W zależności od wielkości garnizony w Rosji podzielono na pięć kategorii, Zamość zaliczono do III kategorii. Komendantem garnizonu był zawsze najstarszy stopniem  oficer, zajmujący najwyższe stanowisko dowódcze.
        W zamojskim garnizonie stacjonowały w latach 1867-75 jednostki z 8 Dywizji Piechoty
Zamość, w tle namioty wojskowe pod murami miasta, Fotopolska.eu
    –  30 Połtawski Pieszy Pułk z 1 Brygady 8 DP; dowódca pułku: płk Antoni Stankiewicz, w składzie 3 batalionów,
8 Brygada Artylerii; dowódca brygady: płk (od 1875 roku gen mjr) Iwan Łapcow.
dowódcy baterii: od 1867 roku liczyła 3 baterie – 1 ppłk Sikstel, 2 ppłk Burakow, 3 płk Ditterichs; od 1873 roku 4 baterie – 1 ppłk Sikstel, 2 ppłk Nasjakin, 3 płk Ditterichs, 4 ppłk Laskowski; od 1874 roku 6 baterii – 1 ppłk Konstanty Sikstel, 2 płk Władysław Jarmersztebt, 3 ppłk Grigori Łazariew, 4 płk Stefan Kobyliński, 5 płk Dawid Ditterichs, 6 ppłk Józef Laskowski.
       W tym czasie prace przy obiektach wojskowych w powiecie zamojskim prowadził ppłk (od 1875 roku płk) Robert von Nolte (zmarł w Zamościu w 1875 roku) oraz zajmujący się wojskowymi pracami budowlanymi w guberni lubelskiej: od 1867 roku sztabskapitan Michał Kenig; od 1872 roku kolegialny radca Wasyl Antonow.
     W tym czasie przebudowano na potrzeby artylerii: nadszaniec północny na koszary, południowy na skład sprzętu, obie dawne bramy lubelskie i lwowskie oraz kojec na magazyny, kazamaty barkowe na prochownie, zakład naprawczy sprzętu artyleryjskiego (późniejsza kuźnia kozacka).
      Na potrzeby garnizonu: pałac Zamoyskich na siedzibę komendy (komendantem garnizonu był dowódca 8 Brygady Artylerii), kwatery oficerskie w bocznych skrzydłach i na zapleczu oraz cerkiew garnizonowa pod wezwaniem Spasa [Zbawiciela]; w dawnej bramie szczebrzeszyńskiej odwach, obok w części arsenału areszt garnizonowy.
      Na garnizonowe magazyny żywnościowe przejęto wozownie i masztalarnię, częściowo arsenał; na garnizonowy skład amunicji prochownię w dawnym bastionie 4, do czasu adaptacji na ten cel Rotundy.
      Pułk piechoty stacjonował w namiotach, w obozie od strony północnej twierdzy, widoczne to jest na zdjęciu panoramy Zamościa z przełomu XIX/XX wieku. W jednym z namiotów znajdowała się polowa cerkiew pułkowa pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Każdy pułk miał cerkiew polową, ze składanym przenośnym ikonostasem oraz sprzętem liturgicznym. W innym namiocie znajdował się polowy szpital pułkowy (komendant starszy lekarz dr Iwan Aleksiejew).
     Kwatery oficerskie były w mieście w bocznych skrzydłach dawnego pałacu Zamoyskich.
                            W zamojskim garnizonie stacjonowały w latach 1875-77
                                        Jednostki 13 Dywizji Kawalerii
  • od 27 lipca 1875 roku w Zamościu, odeszły na wojnę z Turcją w 1877 roku,
– dowództwo dywizji; dowódca dywizji: od 1875 roku gen mjr Leonel von Raden,
– dowództwo 1 Brygady; dowódca brygady: gen mjr Aleksander Dame,
– dowództwo 2 Brygady; dowódca brygady: gen mjr Aleksy Kulgaczew,
– 13 Władymirski Ułański Pułk z 1 Brygady 13 DK; w Zamościu stacjonowało dowództwo pułku, dowódca pułku: od 1870 roku płk Dymitr Dochturow; od końca 1875 roku płk Jakow Tutkiewicz; od końca 1876 roku płk Iwan Bechtiew,
    dowódcy dywizjonów: 1 ppłk Mjatkow, 2 mjr Mejer; łącznie pułk liczył 4 szwadrony,                          
– podporządkowane 13 Dywizji Kawalerii jednostki artylerii:
Dońska kozacka nr 6 bateria; dowódca baterii: od 1875 roku ppłk Piotr Sazonow,
Konna bateria nr 20; dowódca baterii: ppłk Michał Kartawcew.
      Szpital dywizyjny mieścił się w budynkach przy obecnej ulicy Staszica: komendant dr Aleksander Rożnow.
    Komendantem garnizonu był dowódca 13 DK, komenda mieściła się w dawnym pałacu; szwadrony stacjonowały w okolicznych folwarkach: Zamościu, Łabuniach, Łapiguzie i Sitańcu;
artyleria zajmowała oba dawne nadszańce.
                                                            Jednostki piechoty
w Zamościu od 1876 roku, w 1877 roku odszedł na wojnę z Turcją, brał udział w szturmie Plewny 28 listopada 1877 roku,
12 Grenadierski Astrachański Pułk 2 Brygady 3 Dywizji Grenadierów; dowódca pułku: od 1872 roku płk Piotr Radziszewski; od końca 1877 roku płk Grigori Kriukow.
 W składzie 3 batalionów, stacjonował w namiotach od strony północnej Zamościa [tak zwane „kacze doły”], oficerowie kwaterowali w mieście. Cerkiew pułkowa pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Zamościu, kapelan pułku świaszczenik Jakow Wozniesieński.
     W latach 1871-1894 wymieniana jest w Zamościu jedna cerkiew miejsko-garnizonowa Świętego Mikołaja, od 1894 roku dwie cerkwie: garnizonowa pod wezwaniem Zbawiciela (Spaska), która mieściła się w pawilonie dawnego pałacu oraz miejska pod wezwaniem Świętego Mikołaja (Nikolska). Cerkiew garnizonową poddano remontowi w 1895 roku, nad częścią ołtarzową na dachu umieszczono kopułę z dzwonami, zwieńczoną krzyżem.
                                    Wojskowe magazyny
 – wojskowy magazyn prowiantowy w Zamościu; w latach 1867-1907 (znajdował się jeszcze w twierdzy zamojskiej),
nadzorcy magazynu: Afanasiej Bilim-Kołosowski; w 1881 roku vacat; od 1882 roku tytularny radca Włodzimierz Chliustow; od 1896 roku kpt Mikołaj Kapyłow; od 1902 roku sztabskapitan Michał Gładysz; od 1904 roku kolegialny radca Afanazy Makonmowicz; od 1906 roku kpt Wasyl Talwiński; w 1907 roku vacat,
zajmował budynki wozowni, masztalarni, arsenału, dawnego szpitala ordynackiego, dawnej wartowni przed bramą szczebrzeszyńską oraz wybudowanych obok niej trzech nowych budynków.
wojskowy skład amunicji (prochownia); w latach 1867-1907 (znajdował się w Rotundzie) nadzorca: od 1867 roku Andrej Trigariew.
      Ponownie Inżynierskie roboty przy umocnieniach w Zamościu prowadzono w latach 1882-97 
– nadzorcy wojskowych budów w powiecie zamojskim: od 1882 roku asesor Andrzej Głowacki; od 1886 roku asesor Wasyl Dertiew; od 1895 roku asesor Adam Najbow.
– prowadzący prace na wojskowych budowach w Guberni Lubelskiej: od 1883 roku inżynier wojskowy kpt Włodzimierz Poliański, od 1884 roku inżynier wojskowy kpt Wiktor Zamjatnin.
    W tych latach przebudowano niektóre budowle w Zamościu na koszary:
– dawny kościół franciszkanów na koszary kozackie,
– wybudowano drewniane stajnie kozackie przy obecnej ul. Szczebrzeskiej, znajdowały się nad Łabuńką (ułatwienie pojenie koni) przed mostem; kuźnia kozacka w dawnych warsztatach artylerii, od 1908 roku stajnia,
– wybudowano po 1875 roku drewniany budynek na koszary dla sotni kozaków na Nowej Osadzie (ul. Partyzantów 92, nie istnieje), [3]
– artyleria kozacka od 1890 roku zajmowała oba nadszańce (w południowym koszary kozackie),
                 W zamojskim garnizonie stacjonowały w latach 1878-1914
                                      1 Dońska Kozacka Dywizja
dowództwo dywizji; dowódcy dywizji: od 1875 roku gen adiutant Iwan Szamszew; od 1884 roku gen por Iwan Adrianow; w 1886 roku gen mjr Piotr Leonow; od 1887 roku gen por Iwan Adrianow; od 1896 roku gen mjr Mitrofan Grekow; od 1898 roku gen por Dawid Orłow; od 1900 roku gen por Hipolit Pozdiejew; od 1908 roku gen mjr (od 1909 roku gen por) Aleksander Wierszynin; od 1914 roku gen por Agłaj Kuźmin-Karawajew,
dowództwo 1 Brygady 1DKD; stacjonowało w Zamościu w latach 1878-92, 1895-97, 1902-14,
dowódca brygady: od 1875 roku gen mjr Mikołaj Janow; w latach 1885 -1886 vacat; od 1887 roku gen mjr Piotr Leonow; od 1890 roku gen mjr Wasyl Turczaninow; od 1895 roku gen mjr Mikołaj Kalinin; od 1902 roku gen mjr Mikołaj Iłowajski; od 1905 roku gen mjr Piotr Grekow; od połowy 1906 roku gen mjr Fiodor Abramow; od 1911 roku gen mjr Iwan Kamiennow; od 1914 roku gen mjr Nikandr Łaszczylin, [4]
 – dowództwo 2 Brygady 1 DKD; stacjonowało w Zamościu w latach 1897-1900, 1913-14,
dowódca brygady: od 1890 roku gen mjr Mikołaj Jagodin; w 1900 roku vacat; od 1912 roku gen mjr Jefim Kunakow; od 1914 roku gen mjr Konstanty Poliakow, [5]
–  Doński kozacki nr 16 pułk z 1 Brygady 1 DKD; stacjonował w Zamościu w latach 1878-82,
został wyłączony ze składu 1 DKD i wysłany na odpoczynek. Ponieważ 18 sierpnia 1882 roku  zaliczono go do pułków drugorzędnych.
    Na podstawie rozporządzenia z 18 marca 1857 roku cały skład wojsk podzielono na trzy rzędy. Oprócz tego zaliczone zostały do drugorzędnych i wysłane na odpoczynek 17, 18, 19 i 20 pułki kozackie, dwa pierwsze ze składu 1 dywizji.
dowódcy 16 pułku: od 1877 roku płk Mikołaj Śliusariew; od 1882 roku płk Józef Dukmasow,
10 doński kozacki pułk z 1 Brygady 1 DKD (do 1894 roku doński kozacki nr 10 pułk); stacjonował w Zamościu w latach 1883-1914 , w jego składzie 6 sotni,
w składzie dywizji od końca 1882 roku
dowódcy pułku: od 1877 roku płk Warłam Denisow; od 1886 roku płk Wasyl Turczaninow; od 1890 roku płk Iwan Luizow; od początku 1897 roku płk Wasyl Upornikow; od końca 1903 roku płk Światosław Grekow; w 1904 roku vacat; od 1905 roku płk Światosław Grekow; od 1908 roku płk Leonid Ignatiew; od 1910 roku płk Nikandr Łaszczylin; od końca 1913 roku płk Piotr Krasnow,
stacjonował w koszarach kozackich na Starym Mieście.
 – 13 doński kozacki pułk z 2 Brygady 1 DKD; stacjonował w Zamościu w latach 1911-14, w składzie 6 sotni,
dowódcy pułku: od 1900 roku płk Aleksander Arakańcew; od 1910 roku płk Konstanty Poliakow; od końca 1913 roku płk Aleksander Kargalskow, [6]
stacjonował w koszarach piechoty na Przedmieściu Lubelskim.
1 Doński Kozacki Dywizjon Artylerii; dowództwo stacjonowało w Zamościu w latach 1901-14,
Został sformowany dla 1 DKD w 1901 roku w jego skład wchodziły dwie baterie kozackie 6 i 7.
dowódca dywizjonu: płk Wasyl Rytczenkow; od 1903 roku płk Mikołaj Kalinin; od 1907 roku płk Piotr Krasnow; od 1908 roku płk Piotr Iwankow; od 1909 roku płk Mikołaj Jewsigniejew; od końca 1912 roku płk Piotr Markow,
 – 6 dońska kozacka bateria; stacjonowała w Zamościu w latach 1910-11,
dowódca baterii: od 1910 roku wojskowy starszina (w wojskach kozackich odpowiednik ppłk w armii regularnej) Wasyl Czebotariew, [7]
7 dońska kozacka bateria (do 1894 r. dońska kozacka nr 7 konna artyleryjska  bateria);  stacjonowała w Zamościu w latach 1882-1914,
dowódcy baterii: od 1877 roku ppłk Danił Dukmasow; od 1884 roku wojskowy starszina Piotr Fomin;  od 1888 roku wojskowy starszina Iwan Luizow; od 1896 roku wojskowy starszina Anatol Sawczenkow;  od 1899 roku wojskowy starszina (od 1901 roku płk) Mikołaj Kalinin; od 1903 roku starszina wojskowy Wasyl Kaledin; od 1906 roku wojskowy starszina Michał Makarow; od 1908 roku wojskowy starszina Iwan Astachow,
        W tych latach komendantem garnizonu był każdorazowy dowódca 1 DKD, siedziba komendy w dawnym pałacu zamojskich.
Zamość, Kościół Franciszkanów zaadaptowany na koszary wojskowe, Fotopolska.eu.
                                         Jednostki ze składu 18 Dywizji Piechoty
 – 72 Tulski Pieszy Pułk 2 Brygady 18 DP; przybył do Zamościu 5 kwietnia 1879 roku, stacjonował do 1890 roku, przeniesiony do Nowej Aleksandrii [Puław].
dowódcy pułku: płk Edward Szczuka; od 1884 roku płk Iwan Jakubowski; od końca 1886 roku płk Konstanty Smirnski, liczył 4 bataliony,
  – 5 bateria z 18 Brygady Artylerii 18 DP; stacjonowała w Zamościu w latach 1880-90,
dowódca baterii: ppłk Christian Gering; od 1884 roku płk Marek Worotnikow; od 1886 roku ppłk Mikołaj Makarow,
  – 3 bateria z 18 Brygady Artylerii 18 DP; stacjonowała w Zamościu w latach 1880-90
dowódca baterii: ppłk Mikołaj Sochański; od 1886 roku ppłk Iwan Andriewski,
  artyleria  zajmowała oba nadszańce (w północnym koszary), pułk piechoty stacjonował w namiotach, oficerowie w kwaterach w mieście.
    Cerkiew pułkowa (miejsko-garnizonowa) Świętego Mikołaja; kapelan: świaszczennik Mikołaj Straszkiewicz; od 1879 roku Antoni Riszetiłowicz.
    Oprócz niej była kaplica dla oficerów pod wezwaniem Spasa mieściła się w południowym pawilonie byłego pałacu Zamoyskich; w latach 1879-1892 kapelan: świaszczennik Mikołaj Straszkiewicz (dotychczasowy proboszcz cerkwi Spaskiej) otrzymał w 1872 roku tytuł  protojereja [8], w latach 1879-1892 rezydował przy kaplicy Zbawiciela.
    Szpital polowy pułku znajdował się w namiocie: komendant dr Konstanty Popow.
                           Jednostki ze składu 17 Dywizji Piechoty
– Dowództwo 2 Brygady 17 DP; stacjonowało w Zamościu 1901-04 oraz 1908-1910; w latach 1905-1907 na wojnie z Japonią,
dowódcy brygady: od 1899 roku gen mjr Iwan Arciszewski; od 1904 roku gen mjr Mikołaj Nowosiełow, dowództwo brygady stacjonowało w dawnym pałacu zamojskim,
 – 68 Lejb Pieszy Borodyński imperatora Aleksandra III Pułk z 2 Brygady 17 DP; stacjonował w Zamościu w latach 1889-1905 oraz 1908-10,
w czerwcu 1905 roku pułk zostaje wysłany na Daleki Wschód (nie brał udziału w walkach z Japończykami), wiosną 1907 roku powrócił do Zamościa, w 1910 roku przeniesiony do Włodzimierza Wołyńskiego,
dowódcy pułku: płk Konstanty Niszczenko; od 1893 roku płk Sergiej Urniżewski; od 1901 roku płk Aleksander Anikiejew; od 1907 roku płk Jakow Smirnow; od 1908 roku płk Aleksy Romanow (członek rodziny carskiej); od 1910 roku płk Jakow Smirnow; od 1911 roku płk Adrian Tumski, liczył 4 bataliony, początkowo stacjonował w koszarach na Nowej Osadzie; drewniane budynki gospodarcze adaptowane na pomieszczenia koszarowe przez Lewina były dzierżawione przez wojsko, koszary uległy spaleniu w końcu 1899 roku [9], od tej chwili pułk stacjonował w namiotach, obóz od strony północnej przy Starym Mieście (pomiędzy Nową Bramą Lubelską a Starą Lwowską). [10]
– 67 Pieszy Tarutyński wielkiego hercoga Olenburskiego Pułk 2 Brygady 17 DP; stacjonował w Zamościu w latach 1908-10 (przysłany po wojnie z Japonią),
dowódcy pułku: od 1902 roku płk Mikołaj Sobolew; od 1909 roku płk Gieorgi Popow,
liczył 4 bataliony, w 1911 roku przeniesiony do Kowla,
66 Pieszy Butyrski generała Dochturowa Pułk 1 Brygady 17 DP; stacjonował w Zamościu w latach 1911-14 (do Zamościa przeniesiony z Chełma),
dowódcy pułku: w 1910 roku płk Wasyl Dobronrawow; od 1911 roku płk Iwan Efirow; od 1912 roku płk Dawid Simonson; od połowy 1914 roku płk Antoni Listowski,
liczył 4 bataliony,
 – Zamojski prowiantowy magazyn Warszawskiego Okręgu Wojskowego; w Zamościu w latach 1908-14,
nadzorca magazynu: od 1908 roku ppłk Wiaczesław Babin.
dawny garnizonowy magazyn został podporządkowany pod WOW, zajmował te same budynki, w dawnym arsenale mieścił się magazyn alkoholu,
 – Zamojski prowiantowy magazyn WOW; w Zamościu w latach 1908-1914
nadzorca magazynu: kpt Fiodor Poletajew.
Nowo utworzony magazyn, znajdował się w dawnych koszarach kozackich nad Łabuńką (obecnie baza ZGL przy ul. Szczbrzeskiej), składał się z 3 drewnianych magazynów słomy, 6 murowanych magazynów żywności oraz murowanej wartowni,
 – Garnizonowy skład amunicji i materiałów wybuchowych; w Zamościu w latach 1908-14,
nadzorca składu: sztabskapitan (od 1910 roku kpt) Włodzimierz Iwanow; mieścił się w Rotundzie,
Garnizonowy magazyn mundurowy, mieścił się w dawnym kościele reformatów,
Garnizonowa łaźnia i pralnia (obecnie Manufaktura słodyczy i księgarnia,
Garnizonowa piekarnia, w dawnej prochowni północnej (budynek nie istnieje).
      Zamojska wojskowa budowlana komisja; stacjonowała w Zamościu w latach 1906-08,
skład komisji: przewodniczący płk Mikołaj Surażewski, cywilny inżynier Konstanty Selens, członek por Timofiej Waśkow, prowadzący sprawy sztabskapitan  Aleksander Światowiec-Walewicz.
     Zajmowała się nadzorowaniem budowy koszar w Zamościu, prace budowlane wykonywane były przez prywatnych przedsiębiorców.
Zamość, nadszaniec północny zaadaptowany na koszary wojskowe, Fotopolska.eu
     Bezpośrednio kierował budową pomocnik inżyniera budowniczego powiatu zamojskiego Józef Brache.
     Do budowy wykorzystano czas kiedy zamojskie jednostki piechoty zostały wysłane z Zamościa na wojnę z Japonią. Według wytycznych cara koszary miały być budowane na uboczu, poza miastem, w miejscach, gdzie nie zakłócałyby życia mieszkańcom.
     Od 1905 roku cegielnie w Zamościu: Józefa Czernickiego, Samuela Dichtera, Andrzeja Dziuby, Pawła Jabłońskiego, Zajndwela Kahana oraz Ordynacji Zamojskiej w Płoskim, zapewniały materiał na budowę koszar w Zamościu.
     Drewno budowlane dostarczały tartaki: Stanisława Grabowskiego w Łabuniach, ordynacki w Zwierzyńcu, Kazimierza Fudakowskiego w Kaczórkach. Wyroby żelazne na budowę dostarczały składy w Zamościu: Icka Finka, Zysa Fintena, Wolfa Wagnera.[11]
     W 1875 roku zostały opracowane i wydane: Projekty koszar dla kawaleryjskiego pułku oraz Projekt koszar dla pułku piechoty. Gotowe plany obiektów koszarowych zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Wojny 7 sierpnia 1875 roku. Ministrem Wojny był Dymitr Milutin, który zapoczątkował budowę koszar w Rosji, wcześniej wojsko stacjonowało w szałasach, namiotach lub wynajętych prywatnych kwaterach.
     Przy budowie koszar w Zamościu korzystano z gotowych planów budynków, zarówno mieszkalnych jak i zaplecza. W latach 1906-08 zostały wybudowane koszary „kozackie” w otoczeniu starego miasta oraz koszary „piechoty” na przedmieściu lubelskim.
                                         Koszary dla pułku kozackiego
– koszary pułkowe znajdowały się nadal w przebudowanym dawnym kościele franciszkańskim,
– szpital kozacki w budynkach (obecnie róg ul. Bazyliańskiej i Kościuszki),
– stajnie kozackie w trzech murowanych budynkach (przy obecnej ul. Peowiaków – dawna baza MZK, nie istnieją), na przeciwko po drugiej stronie ulicy trzy drewniane szopy na skład siana,
– murowany budynek kuźni z metalowymi uchwytami do wiązania koni (obecnie muzeum rzeźby),
– szpital dla koni z kancelarią, w murowanym budynku (obecnie restauracja Luneta),
– drewniany maneż na dwa wolta; figura ujeżdżeniowa, w której jeździec wraz z koniem porusza się po kole (obecnie restauracja Gościniec Kanclerz),
– główna wartownia z kancelarią (obecnie Przedszkole miejskie nr 1).
                                           Koszary pułku piechoty
      Dzieliły się na dwie części: północna na katery pułku pieszego, wejście przez obecną bramę główną; południowa na kwatery pułku kawalerii, wejście przez bramę (nie istnieje) w narożu południowo-zachodnim.
– znajdowały się cztery budynki dla batalionów (w składzie czterech kompanii),
– budynek dla kompanii niestrojowych (żołnierze pełniący funkcje pomocnicze),
– budynek sztabu,
– kwatery oficerskie,
– kasyno oficerskie,
– stołówka żołnierska,
– lazaret wojskowy z apteką,
– zbrojownia oraz koszarowy skład amunicji,
– magazyny żywnościowe oraz wyposażenia,
– stajnie, składy furażu.
     Wraz z koszarami piechoty została wzniesiona cerkiew pułkowa. W 1900 roku minister wojny Aleksiej Kuropatkin przedstawił carowi projekt cerkwi inż. Fiodora Wierzbickiego. Zgodnie z carskim zarządzeniem z 1 grudnia 1901 roku cerkwie pułkowe były budowane według tego wzorca. Były to cerkwie murowane, wolnostojące, jednonawowe (orientowane), z umiejscowioną dzwonnicą nad głównym wejściem od zachodu, a nad ołtarzem kopuły otoczonej mniejszymi. Musiały pomieścić około 1000 żołnierzy, umożliwiając uczestniczenie w liturgii oddziałowi ustawionemu w szyku. [12]
     Po zakończeniu budowy w 1908 roku, do nowej cerkwi pułkowej została przeniesiona wojskowa parafia garnizonowa pod wezwaniem Zbawiciela [Spasa], wraz z cudowną ikoną. Nosiła nazwy tak jak koszary od kolejnych stacjonujących w Zamościu pułków piechoty: borodińska, tarutyńska, butyrska.
   Kapelani: świaszczennik Antoni Gackiewicz; od 1903 roku Włodzimierz Gordasewicz; od 1907 roku Emilian Bekarewicz.
     Kancelaria garnizonowa oraz mieszkanie kapelana mieściły się w dwóch murowanych parterowych budynkach wraz z niewielką drewnianą stajenką na południe od cerkwi, całość ogrodzone oddzielnym parkanem.
Stankiewicz Zbigniew
    
[1] W języku rosyjskim kazarmy
[2] Mala Encyklopedia Wojskowa Tom 2. Warszawa 1970
[3]  Kędziora Andrzej. Zamościopedia
[4] Podano tylko tych stacjonujących w Zamościu
[5] Podano tylko tych stacjonujących w Zamościu
[6] Podano tylko tych stacjonujących w Zamościu
[7] Podano tylko tych stacjonujących w Zamościu
[8]. z greckiego pierwszy kapłan, zwierzchnik większej parafii
[9]   Zamościopedia
[10]  Zdjęcie panoramy Zamościa z reduty, widoczne rozbite namioty
[11]  Księga adresowa Królestwa Polskiego 1904 rok
[12]  Agnieszka Januszkiewicz. Dawne cerkwie garnizonowe wojsk rosyjskich nad Bugiem. II Międzynarodowa naukowa konferencja 2010.