Plany miasta Biłgoraja

Biłgoraj leży w kotlinie nad rzeką Ładą dopływem Tanwi; w pobliżu są wzgórza; miasto założone w 1578 roku przez Gorajskiego na prawie magdeburskim na mocy przywileju Stefana Batorego. Na herbie Korczak-Gorajskich i na pieczęci miejskiej był napis: Sigil. Civitatis Bilgoraiensis, dawniej zapisywano Bielgoray, ale od XVII wieku ustaliła się dzisiejsza nazwa Biłgoray (Bilgoray oppidium 1676 r.). Pierwszym członem tej złożonej nazwy jest prasłowiański bel=błoto, teren nizinny (bił- pod wpływem chachłackiego biłyj), zaś drugi człon goraj oznacza miejsce górzyste, pofałdowane. Była to zatem nazwa topograficzna, gdyż sposobem kompozycyjnym określa teren nizinny, moczarowaty i też – w pobliżu – pagórkowaty.[1]
Biłgoraj nazwa pamiątkowa od stoczonej w tym miejscu zwycięskiej potyczki założyciela miasta – Gorajskiego z zagonem tatarskim: Bił Goraj Tatarów. [2]
Na obu planach Biłgoraj znajdował się na wysoczyźnie na zachodnim brzegu rzeki Łady [3]. Otoczony polami, pastwiskami i ogrodami miejskimi. Bagnista dolina rzeki decydowała o pasmowym układzie miasta rozciągniętym w kierunku północ-południe. Podstawą założenia miasta były krzyżujące się w rynku trakty handlowe, co uwidacznia plan: Goraj-Tarnogród i Zamość-Tarnogród. Z obu planów wynika, że układ przestrzenny miasta nie zmienił się na przestrzeni półwiecza.

APL, sygn. 73, wycinek Mapy dóbr dziedzicznych Biłgoraja sporządzona w 1849 roku, wykopiowana przez jeometrę przysięgłego Jacentego Dąbrowskiego.
      Podstawą założenia miasta był kwadratowy rynek, z ulokowanymi na nim trzema murowanymi pasażami handlowymi. Od północy i południa parterowe mieściły po 15 sklepów, trzeci od wschodu dwukondygnacyjny z 13 sklepami na parterze. Rynek otoczony umiejscowionymi szczytowo w większości drewnianymi domami podcieniowymi, z tylu znajdowała się zabudowa gospodarcza. Na planie widoczne są murowane budynki w rynku, w pierzei północnej od wschodu trzy narożne budynki oraz w pierzei południowej od zachodu jeden narożny.
Z naroża północno-wschodniego wychodzi ul. Zamojska, z naroża północno-zachodniego ul. Radziecka, za zabudową rynkową łączy je ul. Szewska. Za nią od północy pomiędzy ulicami Zamojską i Radziecką na granicy pól przebiegała ulica z ulokowanymi przy niej stodołami (późniejsza ul. Stodolna). Również za zabudowaniami przy ul Szewskiej i Zamojskiej (od północy) ulokowane są stodoły.
Z naroża południowo-wschodniego ul. Tarnogrodzka biegnąca do granicy miasta, z naroża południowo-zachodniego ul. Nadstawna, która łączyła się przed granicą miasta z ul. Tarnogrodzką.
Od południa na tyłach zabudowy rynkowej znajdowała się ul. Lubelska przebiegająca od ul. Tarnogrodzkiej w kierunku mostu na Ładzie. Na południe od niej przebiegała pomiędzy ul. Tarnogrodzką a Nastawną przecznica, nazwana ul. Krzyżową (tworzyła z przecinającą ją ul. Cerkiewną znak krzyża).
Od ul. Lubelskiej w kierunku południowym przebiegała ul. Cerkiewna, łącząca się przed bezimienną poprzecznicą z ul. Tarnogrodzką. Od wschodu za zabudową przyrynkową od ul. Zamojskiej w kierunku granic miasta przebiegała ul. Morowa, nazwę otrzymała od ulokowanego przy niej nieużytkowanego w tym czasie cmentarza morowego. Zaznaczony jest na planie, znajdował się w narożu ul. Morowej i poprzecznej, na rzucie kwadratu.
Dalej na wschód od ul. Zamojskiej, na granicy ogrodów miejskich znajdowała się ulica bezimienna, popularnie od ulokowanych tam stodół nazywana studzienną (późniejsza ul. Stajenna). Podobnie od zachodu za ul. Nadstawną, od ul. Lubelskiej na granicy pastwisk przebiegała ścieżka z ulokowanymi stodołami oraz za zabudowaniami przy ul. Radzieckiej.
Urząd miasta nie posiadał swojej siedziby, wynajmował pomieszczenia w prywatnych domach, nazywanych domami gminy, obok kancelarii mieściła się szkoła elementarna oraz koza areszt miejski. W latach 40 XIX w. budynek ten zawalił się. W II połowie XIX w. urząd przeniesiono do murowanego budynku na rynku. W tym czasie władze miejskie reprezentowali: Franciszek Modzelewski burmistrz, Antoni Makuszewicz kasjer miejski, kancelista Franciszek Klapiński.
Murowany kościół rzymskokatolicki ulokowany jest w narożu ulic Zamojskiej i Morowej, otoczony sześciokątnym parkanem, orientowany. Proboszczem był Bartłomiej Chwała, organistą Antoni Jóźwiakowski. [4] Cmentarz katolicki znajduje się na łąkach dworskich, za Ładą, przy trakcie krzeszowskim (od północy). Pomiędzy traktem a cmentarzem znajduje się kaplica.
Murowana cerkiew unicka znajduje się pomiędzy ulicami cerkiewną i Tarnogrodzką, orientowana, otoczona czworobocznym parkanem. Administratorem kościoła unickiego był Franciszek Kurkiewicz.[5] Cmentarz unicki ulokowano na wzniesieniu obok traktu tarnogrodzkiego, na Piaskach.
Drewniana synagoga na rzucie prostokąta znajdowała się po południowej stronie ul. Lubelskiej, obok był drewniany prostokątny dom kahalny. W 1867 roku spłonęła w czasie pożaru. Kirkut ulokowany na południe od miasta, wśród pastwisk majątku Rożnówka.
Zabudowa miasta była w większości drewniana parterowa, w 1857 roku było 507 wszystkich domów. W 1850 roku miasto zamieszkiwało 5435 mieszkańców. Wszystkie ulice posiadały nieutwardzone nawierzchnie. W 1849 roku w mieście stacjonowała kompania strzelców z pułku połocko jegierskiego.

APL, sygn. 74, wycinek – Plan [6]został sporządzony w Biłgoraju 20 września 1902 roku przez pełniącego obowiązki inżyniera architekta okręgu biłgorajskiego Czesława Buniewicza.
Podstawą założenia urbanistycznego miasta był kwadratowy rynek o boku 70 sążni [7] (około 125 m). W 1870 roku władze miasta zdecydowały o założeniu ogrodu miejskiego na rynku [8]. Na planie centrum rynku zajmował zadrzewiony skwer na rzucie kwadratu, o boku około 35 sążni (około 62 m). Na skraju skwerku, od strony północnej i południowej znajdowały się murowane identyczne pasaże handlowe (każdy mieścił 15 sklepów), pomiędzy nimi na wschodnim skraju znajdowała się murowana remiza do przechowywania sprzętu pożarowego  (wstawiona w 1890 roku) [9], na wschód od remizy równolegle do niej znajdował się murowany budynek magistratu (urzędu miasta na piętrze, na parterze 13 sklepów) – na, w budynku mieścił się sąd okręgowy. Burmistrzem był Julian Waśkowski, sekretarzem miasta Roman Dembicki, inspektorem podatkowym Włodzimierz Szawrel, urzędnik magistratu Jan Makarewicz, kancelista Jan Miedow [10]. Sędzia pokoju w Biłgoraju Aleksander Borodin.
Południowa, wschodnia i północna drewniana podcieniowa zabudowa pierzei rynkowych od końca XIX wieku została zastąpiona domami murowanymi. Według planu regulacyjnego miasta Biłgoraja z 1888 roku, przy rynku oraz wzdłuż ulic Lubelskiej i Tarnogrodzkiej nowo wznoszone domy miały być murowane i kryte blachą. Drewniana zabudowa podcieniowa w tym czasie pozostała w pierzei zachodniej, w niej znalazła się umiejscowiona szczytowo murowana apteka, zarządzającym apteką w tym czasie był Ludwik Borucki. Na osi tej pierzei znajdował się szeroki na około 12 sążni (około 21 m) bez nazwy pasaż, na nim były murowane mięsne jatki. Pasaż wychodził na nieregularny, wieloboczny plac, otoczony od strony północnej i zachodniej łąkami i polami. Plac połączony bezimiennymi przecznicami z wybiegającą z naroża północno-zachodniego rynku oraz od centrum ul. Lubelskiej.
Z naroży rynku wybiegały ulice stanowiące dawne trakty handlowe: w narożu północno-wschodnim ul. Zamojska, poza miastem przechodząca w szosę do Zwierzyńca; w narożu południowo-wschodnim ul. Tarnogrodzka, poza miastem przechodząca w drogę do Tarnogrodu. Warunki fizjograficzne pozwalały na rozbudowę miasta w kierunku południowym wzdłuż traktu do Tarnogrodu. Od zachodu w narożu północnym-zachodnim ul. Radziecka, od północy poza miastem droga do Bojar (w 1918 roku, wioska Bojary włączona została do Biłgoraja); w narożu południowo-zachodnim ul. Nadstawna, przy granicy miasta łączyła się z ul. Tarnogrodzką. Ponadto z naroża południowo-wschodniego rynku wychodził bezimienny łącznik do ul. Morowej.
Zabudowa pierzei północnej i południowej: na osi przecięte były wąskimi uliczkami, od północy  bezimienny łącznik wychodził na zatylną ul. Szewską, od południa na zatylną ul. Lubelską. Od tej ulicy odchodziła ul. Cerkiewna, która za cmentarzem prawosławnym łączyła się z ul. Tarnogrodzką.
Na tyłach zabudowy przyrynkowej znajdowały się ulice: od południa ul. Lubelska biegnąca od ul. Morowej, do mostu na rzece Ładzie, za nim droga do Krzeszowa; od wschodu ul. Morowa biegnąca od ul. Zamojską – dochodziła na południu do granic miasta (wychodziła w pola); od północy ul. Szewska łącząca ulice Zamojską z Radziecką.
Dalej od północy pomiędzy polami (bez zabudowy mieszkalnej) pomiędzy ulicami Radziecką i Zamojską przebiegała ul. Stodolna. Na południe od ul. Lubelskiej, była ul. Krzyżowa pomiędzy ulicami Nadstawną i Tarnogrodzką. Od wschodu pomiędzy polami (bez zabudowy) od ul. Zamojskiej do granic miasta (wychodziła w pola) przebiegała ul. Stajenna. Przy tej ulicy Stajennej znajdowały się koszary i stajnie sotni 13 pułku kozaków dońskich, dowódcą pułku był płk Mikołaj Dubowski; dowódcami sotni: sotnik Aleksy Diakonow, sotnik Włodzimierz Maksymowicz, sotnik Paweł Semilutow, sotnik Piotr Boguczarski, sotnik Mikołaj Guriew, sotnik Mikolaj Surżyn; chorążym pułku była Jan Machonin. [11]
W narożu pomiędzy ulicami Lubelską i Nadstawną znajdował się plac, na nim była murowana synagoga (wybudowana w 1875 roku) oraz bezpośrednio przy ul. Tarnogrodzkiej murowany żydowski dom modlitwy. Nie ma zaznaczonych na planie dwóch cmentarzy żydowskich ponieważ znajdowały się poza granicami miasta na tak zwanych Piaskach.
Przy bezimiennej poprzecznicy łączącej ulice Nadstawną z Tarnogrodzką i dalej Morową, w narożach ulic znajdowały się dwie państwowe szkoły podstawowe: męska dwuklasowa w murowanym budynku w narożu przy ulicy Tarnogrodzkiej oraz żeńska jednoklasowa w murowanym budynku w narożu przy ul. Nadstawnej. Dalej na południe przy ul. Tarnogrodzkiej znajdował się murowany budynek biłgorajskiego okręgowego zarządu. Naczelnikiem okręgu był Walerian Kuzniecow, księgowym okręgowym Bazyli Animinow, urzędnikiem okręgowym był Bazyli Nadaszkiewicz [12]. Nadzorcą lasów państwowych był Bazyli Teszczenko.
Na planie widać, że wszystkie place oraz ulice miejskie nie nie posiadały nawierzchni utwardzonej. Jedna z głównych ul. Lubelska tonęła w błocie i gnoju, a wiosną i jesienią była nie do przebycia [13]. Jedynie szosa do Zwierzyńca poza granicami miasta posiadała utwardzoną nawierzchnię.
Oprócz synagogi nie ma na planie zaznaczonej żadnej innej świątyni. Jedynie pomiędzy ulicami Zamojską, Morową i Stajenną zaznaczony jest cmentarz rzymskokatolicki. Na jego terenie przy ul. Zamojskiej jest znak krzyża, można się domyśleć, że tam znajdował się kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Pomiędzy ulicami cerkiewną i Tarnogrodzką zaznaczony jest teren cmentarza prawosławnego, na jego terenie przy drodze bezimiennej łączącej te dwie ulice, będącej południową granicą cmentarza zaznaczona jest krzyżem prawosławnym cerkiew. Cerkiew dla prawosławia przejęta została w 1875 roku z dawnego kościoła unickiego p.w. Świętego Jerzego Męczennika.
W tym czasie zabudowa miasta za wyjątkiem obiektów sakralnych, administracyjnych oraz przyrynkowej była drewniana, najczęściej jednokondygnacyjna: w 1899 roku było ogółem 427 domów, zamieszkałych przez 8951 mieszkańców.
Skwery zieleni ustanowione w 1870 roku przez władze miasta: na rynku miasta oraz ten naprzeciw cmentarza prawosławnego pomiędzy ulicami Tarnogrodzką i Morową, który nazywany był ogrodem saskim.
Ponadto były skwery: dalej na południe w narożu ul. Morowej i bezimiennej poprzecznicy łączącej tą ulicę z ul. Stajenną, teren dawnego cmentarza morowego; w północnej części miasta był niewielki skwer – przy zbiegu ulic Szewskiej i Zamojskiej.
Stankiewicz Zbigniew
[1] Stanisław Rospond Słownik etymologiczny miast i gmin PRL. Ossolineum 1984
[2] Według miejscowej legendy
[3] Obecnie Biała Łada
[4]  W czasie sporządzenia planu
[5]  W czasie sporządzania planu
[6]   Archiwum Państwowe w Lublinie
[7]  Skala mapy
[8] Marian Kurzyna Walory krajoznawcze Biłgoraja i okolicy. Łódź 1991
[9] Nie było straży pożarnej, mieszkańcy mieli obowiązek uczestniczenia w akcji
[10] Wszyscy w czasie sporządzenia planu
[11] W czasie sporządzenia planu
[12] W czasie sporządzania planu
[13] Jerzy Markiewicz, Ryszard Szczygieł, Wiesław Śladowski Dzieje Biłgoraja. Lublin 1985