Ogród Zamoyskich w Starym Zamościu

W 1602 r. Jan Sariusz Zamoyski zawarł umowę[1] z ogrodnikiem Jakubem Weysselem[2], któremu powierzył pieczę nad nowo utworzonym ogrodem w Starym Zamościu[3]. Ogrodnik miał opatrywać i rozmnażać sad: szczepić rozmaite młode drzewka owocowe. Dawniejsze odmiany miał rozkrzewiać, niepotrzebne wykorzeniać, sadząc na ich miejsce inne według własnej wiedzy i rozeznania. Ponadto ogrodnikowi powierzono sadzenie i rozmnażanie w ogrodzie rozmaitych ziół i sałat z przeznaczeniem na stół pański.

Stary Zamość, na wycinku Mapy von Miega
Przed zimą ogrodnik miał w obowiązku opatrzenie drzewek słomą i nawiezienie obornikiem. Sałaty i zioła miał przechowywać w piwnicy, która mu zostanie do tego celu przekazana. Powierzono mu także dozór tej piwnicy, żeby nic się w niej nie popsuło. Oprócz tego miał zadbać o wszystko inne w ogrodzie: drogi czystko chowaćpawigliony stawiać – robić wszystko to coby do  ochędostwa [porządków], y ozdoby ogroda tego należało.   
Umowa obwarowana była warunkiem: gdyby ogrodnik znalazł gdzie indziej zatrudnienie, miał pozostawić wszystkie drzewka i zioła, które otrzymał na założenie ogrodu-sadu. Do pracy i pomocy w ogrodzie zostali mu przeznaczeni pomocnicy – ludzie pieszy. Płacę miał otrzymywać ogrodnik raz na kwartał: gotowych pieniędzy złotych ośm. W jego uposażeniu przewidziano ponadto dwa korce żyta, połeć słoniny, krup kosz jeden, pół faski[4] masła, serów półtorej kopy, grochu pół korca, jęczmienia na dwa achteli[5] piwa oraz dwa złote na mięso i na ryby na kwartał. Ponadto przysługiwał mu wóz drew na tydzień i cztery szanki soli.
Umowę sporządzono w Zamościu 19 January (stycznia) A. D. Milessimo Sexcentesimo Secundo (1602).
Nie mamy informacji, czy ten sam ogrodnik zajmował się ogrodem przy zamojskim pałacu, ale nie jest to wykluczone. W liście z września 1602 r. oficjalista Samuel Knut, który załatwiał wiele spraw zamojskiego dworu w czasie nieobecności Jana Zamoyskiego w Zamościu, poinformował go że:[6]
Drzewka młode w ogrodzie, szczepy, zioła, włoskie orzechy, et id genus [i tego rodzaju, itp.] będą na zimę opatrzone, aby nie pomarzły. O nasiona też, aby się wczas [wcześniej] z Włoch postarano, napiszę do Krakowa; w tym roku pod tę niebytność WMci, nic się ich nie przysposobiło, a te nasze polskie niedobre się zdają.
W regestrach wydatków dworu z czasów Tomasza Zamoyskiego z 1606 i 1608 r.[7] zachowały się zapiski dotyczące ogrodu, sadu, ogrodnika i jego pomocników:
·         Trzem chłopom co w sadzie u JM. robili zapłacono 0,24 a na skobl (skobel) do wrót do sadu wydano 0,03. Czterem chłopom co w sadzie robili przez 5 dni  wypłacono 10 maja 2,20, a dwóm za podobne prace (po 18 maja) 1,18.
·         7 czerwca przez dwa dni robili w sadzie dwaj chłopi za co ich wynagrodzono kwotą 0,16. Trzem chłopom, co w sadzie robili przez 6 dni zapłacono łącznie 2,12. 28 czerwca zatrudniono do prac przy sadzie jednego chłopa i opłacono go za 5 dni sumą 0,20. 24 października zapłacono chłopu 3,18. wg kartki Hortulana (ogrodnika) za to, że przez 5 niedziel (tygodni) pracował w sadzie Zamoyskich.
·         13 kwietnia kupiono nasiona do ogrodu JM. przy Zamku za sumę 3.
Za czasów III ordynata, Jana II „Sobiepana” Zamoyskiego istniał w Starym Zamościu ogród w stylu włoskim[8]. Jan ogrodnik trzymał tam w 1639 r. półłanek roli pusty. W 1777 r. po dawnych ogrodach i sadach w Starym Zamościu nie było już śladu, odnotowano tylko, że „Sad który był za mostem na pole obrócony.”[9]
Badaczka dziejów Zamościa dr Bogumiła Sawa w swojej ostatniej książce [10] pisała o ogrodach zamojskich:
Źródło:
[1] AGAD, AZ, Seria II korespondencji. Kontrakta i umowy prywatne Jana Zamoyskiego. sygn. 641, skan 69.
[2] Spis mieszkańców miasta Zamościa notuje w późniejszym okresie niejakiego Weyszon Jana kupca (1643, ul. Szewska) vel Weyschen Jana (1644, ul. Zamkowa) o podobnie brzmiącym nazwisku. Spis kart | (przewodnicyzamosc.pl)
[3] Europe in the XVIII. century | Arcanum Maps – wycinek Mapy von Miega; Niedźwiedź Józef. Leksykon historyczny miejscowości dawnego województwa zamojskiego. s. 471-473. Wieś, d. Zamoście, obecnie Stary Zamość, należące od XV w. do przodków Jana Zamoyskiego, który zakupił dobra Stary Zamość wraz z Wierzbą i Ruskimi Piaskami w 1590 r.
[4] Faska= 4 garnce czyli ok. 15 l.
[5] Dawna miara objętości piwa, achtel krakowski stanowił ½ beczki i zawierał 62 garnce, co odpowiadało ok. 134–140 litra.
[6] AGAD, Archiwum Zamoyskich, Seria I korespondencji. Korespondencja Jana Zamoyskiego, pierwszego ordynata: listy różnych osób do Jana Zamoyskiego, lata 1600-1602. Sygn. 197
[7] Na Zamku w Zamościu cz. II. | (przewodnicyzamosc.pl)
[8] Biblioteka Narodowa w Warszawie. Polona. Opisanie Statystyczno-Historyczne Dóbr Ordynacji Zamojskiej przez Mikołaja Stworzyńskiego Archiwistę 1834 Roku. Karta 525.
[9] Ibidem
[10] Sawa Bogumiła. Noce i dnie Zamościa XVI-XX w. Tom I. Zamość 2018. s.167.
[11] APL, AOZ ze Zwierzyńca, sygn. 47 skan 6, Lata 1643-1643.
[12] Ibidem, skan 6
[13] Ibidem, skan 7 i 8.
[14] APL, AOZ ze Zwierzyńca, sygn. 48, skany 3 i 6
[15] APL, AOZ ze Zwierzyńca, sygn. 49.
[16] APL, AOZ ze Zwierzyńca, sygn. 50.
[17] Biblioteka Narodowa w Warszawie. Polona. Opisanie Statystyczno-Historyczne Dóbr Ordynacji Zamoyskiey przez Mikołaja Stworzyńskiego Archiwistę 1834 r. Rękopis. Skany 533-534.