Grób św. Józefa z Kupertynu, https://www.swietyjozef.kalisz.pl/Aktualnosci/1284.html
Nie każdemu nauka idzie gładko. Najlepszym tego przykładem jest życie św. Józefa z Kupertynu. Patronuje tym którzy zdają egzaminy, a w szczególności tym którzy mają spore problemy z nauką. Świętego Józefa z Kupertynu także cechował brak zdolności do nauki. Przychodziła mu z wielkim trudem. Ponoć sam siebie nazywał Bratem Osłem. Nie poddawał się jednak i w końcu zaliczył wszystkie egzaminy, które go dzieliły od przyjęcia święceń kapłańskich. Obecnie uznawany jest za jednego z najbardziej zjawiskowych świętych w całej historii chrześcijaństwa, otrzymał dar lewitacji. Był czczony także w Zamościu. W kościele Franciszkanów Konwentualnych w Zamościu znajdował się jego obraz malowany na płótnie, umieszczony w ołtarzu kaplicy południowej. Zajmował miejsce centralne, natomiast w zwieńczeniu ołtarza był obraz św. Franciszka. Potocznie przyjęło się nazywać wezwanie tej dawnej kaplicy – Kaplicą św. Franciszka. (1)
Giuseppe urodził się 17.06.1603 r. we Włoszech, w miejscowości Copertino w prowincji Lecce. Ojciec Feliks Desa był stolarzem, a matka zajmowała się domem i wychowywaniem syna. Kiedy Józef dorósł starano się o jego przyjęcie do zakonu franciszkanów konwentualnych. Jego prośby odrzucano, gdyż nie mógł podołać zdaniu egzaminów. Ostatecznie świecenia jednak otrzymał w 1628 r. i rozpoczął pracę duszpasterską. Józef często doznawał lewitacji (zdolność unoszenia się i utrzymywania w powietrzu) w chwilach religijnego uniesienia, np. podczas sprawowania mszy. Aby nie wzbudzać sensacji wśród wiernych urządzono mu niewielką kaplicę w celi klasztornej, w pewnym stopniu izolowano od wiernych. Zabroniono mu udziału w procesjach i innych uroczystościach kościelnych.
W teologii chrześcijańskiej lewitacja uznawana jest za jeden z darów charyzmatycznych. Jest poniekąd zapowiedzią zmartwychwstania ciał wiernych. Lewitacje w postaci chodzenia po wodzie opisują Ewangelie (Jezus Chrystus, Piotr Apostoł, św. Jacek Odrowąż). Świętego Józefa z Kopertynu przenoszono często do innych klasztorów (Sacro Convento w Asyżu 1639-1653), do Petrarubbi (1657), czy do klasztorów kapucynów. Jego kult wzrastał. Odwiedzali go księża, biskupi, głowy koronowane, w tym król Polski Jan II Kazimierz Waza (1646). Zakonnik zmarł 18 września 1663 r. w Osimo. Spoczywa w krypcie tamtejszej bazyliki (obecnie jego imienia). Beatyfikacji dokonał papież Benedykt XIV 24 lutego 1753 r., a kanonizacji papież Klemens XIII 16 lipca 1767 r. Święty jest patronem uczącej się młodzieży i studentów, lotników, astronautów, podróżujących droga powietrzną. W ikonografii jest przedstawiany w habicie franciszkańskim w pozycji lewitującej.
W zasobach archiwalnych w Warszawie (2) przechowywany jest dokument wskazujący na to, że do Zamościa mogły być sprowadzone relikwie św. Józefa z Kopertynu. Dokument został wystawiony w Rzymie 21 grudnia 1767 r. w czasie pontyfikatu papieża Klemensa XIII, a podpisany przez Kardynała Negronusa datą 1768 r. Na odwrocie dokumentu jest adnotacja biskupa Melchiora Jana Kochnowskiego (1720-1788). Był biskupem pomocniczym chełmskim od 1781 r., biskupem tutularnym Dionysias, archidiakonem katedralnym i oficjałem generalnym chełmskim (1762) oraz kanonikiem kapituły zamojskiej w 1745 r. Od 1739 r. wykładał na Akademii Zamojskiej, w 1741 r. uzyskał doktorat z filozofii.
Urbe nostra existentium consilio beatum Josephum a Copertino Consestorem, ac Ordinis Fratrum Minorum Sancti Francisci Conventualium nuncupat Professorem anftoritate Nobis Domino….
Nasze miasto, za radą istniejących, wzywa błogosławionego Józefa z Copertino, Consestore i Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych św. Franciszka, nazywając go chętnie profesorem Pana. (fragment wg tłumacza google)
Opracowanie: Ewa Lisiecka
-
Lorentz Ewa. Dziedzictwo Franciszkanów Konwentualnych w Zamościu. Architektura, sztuka, historia. Zamość 2016. s. 121.
-
AGAD, Zbiór dokumentów pergaminowych i papierowych dla franciszkanów zawierający nadania odpustów, potwierdzenia autentyczności relikwii i zezwolenia na korzystanie z przenośnego ołtarza dla franciszkańskiego Kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu, za lata 1627-1768. sygn. 822 skany 65 i 66.