Oblężenie Twierdzy Zamość

Zamojska Noc Muzeów obchodzona z 16 na 17 maja 2015 roku pod hasłem „Zrewitalizowana Twierdza Zamość” zainteresowała rekordową ilość mieszkańców Zamościa i okolic (5 336 osób).
Od godziny 17:00 do godziny 23:00 udostępniono wystawy w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”, czyli w obiektach dawnego arsenału, prochowni i w zrekonstruowanym wale fortecznym od bastionu III do Bramy Szczebrzeskiej. W obiektach tych zgromadzono eksponaty obrazujące rozwój sztuki wojennej od XVI do połowy XX wieku. Zwiedzających witało Zamojskie Bractwo Rycerskie i Żołnierze Wojska Polskiego w mundurach z 1939 roku. Atrakcją były regularnie oddawane salwy przez oddział Piechoty Autoramentu Cudzoziemskiego oraz pokaz musztry.

W Muzeum Zamojskim przy ulicy Ormiańskiej zwiedzający mogli podziwiać wnętrza kamienic ormiańskich z XVII wieku oraz wysłuchać koncertu Jerzego Burdy na zabytkowym odrestaurowanym fortepianie.
Po godzinie 23:00 wszyscy zainteresowani mogli wyruszyć na spacer wzdłuż kurtyn i bastionów dawnej Twierdzy Zamość. W tej części Zamojskiej Nocy Muzeów główny ciężar organizacyjny podjęli przewodnicy skupieniu w Kole Przewodników Terenowych PTTK O/Zamość im. Róży i Jana Zamoyskich. W tym wydarzeniu uczestniczyli: Barbara Bieganowska, Andrzej Bober, Beata Czuk, Tomasz Kawałko, Elżbieta Kuc, Janusz Malicki, Karol Piskorski, Maria Puźniak, Zbyszek Stankiewicz, Ryszard Stawarski, Mariusz Tłuczek.
Dziękuję wszystkim przewodnikom którzy tej nocy razem z mieszkańcami i turystami przemierzali szlak wokół murów twierdzy zamojskiej, a jeżeli kogoś pominęłam, to proszę o kontakt.
Z turystycznym pozdrowieniem Maria Rzeźniak