Basen w Zamościu

       Na stronie internetowej „Zamość drewniany i zamojskie archiwalia” zauważyłem dwa zdjęcia opisane jako basen w koszarach zamojskich.

      Jeszcze w latach 60 XX wieku, przy ul. Lubelskiej (obecnie Piłsudskiego) znajdował się młyn gospodarczy. Był zlokalizowany obok dawnej alarmowej bramy koszarowej (obecnie nie istnieje), znajdującej się w narożu południowo-zachodniej ogrodzenia.

     Zabudowania młyna dzieliły płot razem z koszarami od strony północnej. Przy bramie prowadzącej do młyna, od południowej strony był drewniany budynek, w którym mieszkał kierownik z rodziną. Kierownikiem był Józef Albingier, były zawodowy starszy sierżant 9 pułku piechoty legionów.

      W głębi znajdował się młyn usytuowany równolegle do ulicy. Za młynem znajdował się murowany duży budynek magazynowy. Pomiędzy obydwoma budynkami znajdował się duży basen przeciwpożarowy. Na tym drewnianym płocie, otaczającym basen, znajdowała się tabliczka z odpowiednią informacją.

      Na zdjęciach przedstawiony jest murowany magazyn oraz basen przeciwpożarowy. Widoczny na jednym ze zdjęć budynek, w głębi kadru po lewej stronie, to już jest budynek koszarowy.

     Jeżeli jest to zdjęcie z czasów okupacji, to kąpiący się są żołnierzami niemieckimi, którzy przeszli przez płot w celach rekreacyjnych. Na drugim zdjęciu, stojący przy płocie mężczyzna ma na sobie typowe, białe długie kalesony wojskowe.

     Po wojnie, kierownik młyna miał ten sam problem z żołnierzami polskimi pomimo, że był zakaz kąpieli w basenie przeciwpożarowym. Jednego będącego pod wpływem alkoholu, kiedy zaczął się topić musiał sam ratować z opresji.

       Faktycznie, w tym czasie był to jedyny basen w Zamościu, ale nie kąpielowy. Młyn uległ znacznemu uszkodzeniu podczas pożaru w latach 60 XX wieku. Nieuszkodzone urządzenia przeniesiono do innych młynów, a budynek został rozebrany, likwidacji uległ także basen. Pozostał budynek magazynowy, który został rozebrany, podczas budowy bloku przy ul. Kamiennej 20.

       Obecnie w tym miejscu znajduje się ul. Kamienna prowadząca na osiedle od ul. Piłsudskiego oraz skwerek zielony przy pawilonie Stokrotka.

Stankiewicz Zbigniew

Zdjęcia z kolekcji W. Smyka – portal internetowy „Zamość drewniany i zamojskie archiwalia”