Ulica Brukowana w Zamościu, mieszkańcy w latach 1630-1876
Ulica została wytyczona w 1580 r. Była jednym z najważniejszych ciągów komunikacyjnych miasta. Na przestrzeni wieków nosiła różne nazwy: Zamkowej, Brukowanej, Wielkiej, Imperatora Piotra I, Pietrowskiej, 3 Maja, Lenina, Grodzkiej. Obecny jej odcinek, wliczając długość ulicy ciągnącej się przez Rynek Wielki, wynosi 386 m.
Acta Armenica
We wrześniu 1630 r. Asłanowicz Balei Lentwoit i Milusia (żona) oraz córka Olusia – Ormianie sprzedali dom za 210 złp. na rogu ulicy Szewskiej Torosowiczowi Bachdazar Ormianinowi. Sąsiadem był Jan Głowacki ławnik.
Advocatalia
W lutym 1632 r. przeprowadzono inwentarz dóbr po zmarłym Andrzeju Orliku rajcy. Dom stał na brukowanej ulicy narożnej. Sąsiadem był Szymon Rzepecki – kantor.
Opis: „W tym domu izba wielka w ktorey cztery okna całe, z łatkami y listewkami roboty stolarskiej. Piec zielony niedobry z kominkiem, drzwi na zawiasach do izby z antabą y zassowką. Łoze zielone zwierzchem odrzwi roboty stolarskiej, ławy wkoło, y listwy nad łozkiem od komnaty. Z tey izby Alkierzyk po schodach, okno złe, piecik zielony, drzwi na zawiasach, w sieni izdebka, dwie oknie dobre, pokład tarcicowy, piec wybyty, drzwi na zawiasach z zamkiem z odrzwiami. Komora w sieni ciemna, kuchnia zamczysta, drzwiczki na tył, drzwi zchodami na gore. Sklep ziemny murowany ze drzwiami na zawiasach dobremi, skoble poodbijane.”
W marcu 1632 r. Mateusz Rucinski rotifex (kołodziej) był wymieniany w aktach przy okazji innej sprawy. Na Brukowanej ulicy miał dom, który sąsiadował z domami kowala i Szulmierskiego. Rucinski był kiedyś właścicielem domu (po pierwszej żonie) na Rynku Solnym, który się spalił, wybudowawszy na tym miejscu drugi dom, sprzedał go.
W marcu 1632 r. Ewa, wdowa po Adamie Zegarcie rajcy sprzedała za 700 złp. dom narożny przy ulicy wyłożonej kamieniami, zwanej potocznie Brukowaną Wilhelmowi Udny’emu negocjator. Sąsiadem był dom Pawła Połka ławnika.
W październiku 1632 r. Adam Lasson kupiec sprzedał dom za 1137 złp. In Platea Castrensi acialiter (narpożny na ul. Zamkowej) Jakubowi Blekieterowi. Sąsiedztwo: ex opposito domus – naprzeciw domu Jakuba Sernutowskiego a tergo domus – za domem Jana Olesznickiego oraz dom Jana Jaroszewicza.
W lutym 1633 r. Mateusz Rucinski (małoletni) sprzedał za 600 złp. dom przy ul. Brukowanej Izaakowi Skenalerowiczowi Ormianinowi. Sąsiedztwo: Wojciech Szulmierski ławnik i Jan Obrocki fabriferarii – producent.
W marcu 1635 r. Walenty Kordelowski, syn zmarłego Krzysztofa Kordelowskiego gladiatoris (rzemieślnik wytwarzający klingi mieczy/szabel) sprzedał środkową część kamienicy za 150 złp. sukcesorom Andrzeja Ciatały szewca i Jadwigi, jego żony. Sąsiedztwo: Wawrzyniec frenifex (rymarz) i Michał Swiecki ślusarz.
W listopadzie 1635 r. Regina Baranowna, wdowa po Adamie Baranie, żona Wojciecha Waśniewskiego złotnika sprzedała część domu za 220 złp. Wawrzyńcowi Dudkowiczowi Frenifex (rymarz). Sąsiedztwo: Anastaszewicz Józef Graecus-Grek i szewc Ciętała (Ciatała).
W grudniu 1635 r. Zofia, córka zmarłego Stanisława Carpentarii dicta Baczmaga i Magdalena, jej matka, teraz żona Łukasza Zielopolskiego Pileatoris sprzedała dom za 700 złp. Grzegorzowi Gębzickiemu Stannifusor (konwisarz). Sąsiedztwo: Wojciech Piszkowic szewc i sukcesorzy Mikołaja ephippiarii siodlarza.
W marcu 1636 r. Jadwiga Cedrowska, wdowa po Stanisławie Cedrowskim Podobienszczyku zapisała na domu 150 złp. na szpital w Zamościu. Sąsiedztwo: Anna Lewesowa.
W styczniu 1636 r. Jadwiga Mamczarzyk i Laurenty szewc dokonali zapisu na domu 50 złp. na rzecz Jakuba Świderskiego. Sąsiedztwo: Laurenty Frenifex (rymarz).
We wrześniu 1636 r. Grzegorz Gęślicki i Agata Komisarska (żona) sprzedali za 600 złp. dom Janowi Hadziejowiczowi Ormianinowi. Sąsiedztwo: Albert Pipkowic szewc i Jan Zawadzki Ephippiarii (siodlarz).
W grudniu 1636 r. Laurenty Dudkowic dokonał zapisu 50 złp. na domu na rzecz Montio Pietatio Drezneriviani (Bank Pobożny). Sąsiedztwo: Michał Sonifabri (zły odczyt z akt, możliwe że muzyk) i Józef Anastaszowic .
7 października 1636 r. Sahak Ormianin sprzedał plac na ul. Horodelskiej za 50 złp. Chydryr Sislikowi. Sąsiedztwo: Szkoła Żydowska i Chydryr Sislik.
W lutym 1637 r. Albert actuarius (pisarz) dokonał zapisu 100 złp. na domu na rzecz szpitala w Zamościu. Sąsiedztwo: Albert Kostrzewa i Michał.
W lutym 1637 r. niewierny Moyses (Mojżesz) Jushouit Żyd arendarz przekazał prawa do domu narożnego o wartości 750 złp. na rzecz Dawida Wolszena i Heleny żony. Sąsiedztwo: Paweł Glorek i ławnik zamojski.
W lutym 1637 r. Albert Szulmierski przeprowadził zapis hipoteczny (140 złp.) na rzecz Piotra Chylickiego dictum Wyrwika. Nie podano sąsiedztwa.
W marcu 1637 r. Jan Zawadzki ławnik zamojski i Aleksander Radoszkowic (Radaszkiewicz) syn zmarłego Alberta Radoszkowica (Radaszkiewicza) dokonali zapisu na domu 50 złp. na rzecz Doroty kowalki. Sąsiedztwo: existenti na rogu i Józef Anastaszowic.
W kwietniu 1637 r. Albert Szulmierski wykonał zastaw na domu na sumę 200 złp. na rzecz Piotra Mihitarowica. Sąsiedztwo: Simonis (Szymon) Rzepecki i Saal Ormianin.
W lipcu 1637 r. Dawid Wolszen (Wolson) zastawił dom (750 złp.) na rzecz Moysesa (Mojżesza) Jushowica Żyda zamojskiego. Sąsiedztwo: na rogu i Paweł Glorek.
W lutym 1637 r. Albert Pipkowic szewc i Lucia (Łucja) Pawełkowna sprzedali dom za 500 złp. Jacobo (Jakubowi) Chachulskiemu. Sąsiedztwo: dom zmarłego Krzysztofa Chechelskiego i Nicolai Armeni (Mikołaj Ormianin) Susi Atsuna.
W styczniu 1637 r. Albert Krępski i Zofia Credrowiczanka (żona) sprzedali za 720 złp. dom In Platea Castrensi – przy ul. Zamkowej Jakubowi Boyt’owi. Sąsiedztwo: Anna Bergemarowa Danielowa Lewesowa.
W kwietniu 1638 r. Stanisław Wioteski (Wieteski) stolnik bełski sprzedał dom Canonicus Ecclesiae Collegiatae Zamoscensi Kanonikowi Kolegiaty Zamojskiej za 1600 złp. Sąsiedztwo: serata Arcem verso acialiter (zły odczyt z akt) i kamienica Stanisława Żurkowskiego.
W lipcu 1638 r. Religiosus Pater Ojciec zakonny Ludovicus (Ludwik) Monsurkowic, syn zmarłego Valentini (Walentego) Monsurkowic Ferrifabri ślusarza sprzedał dom za 700 złp. Mateuszowi Twardzikowi ślusarzowi. Sąsiedztwo: Józef Anastaszowic i dom narożny.
W kwietniu 1639 r. dokonano wyceny domu (300 złp.) zmarłego Alberta Kulki ślusarza.
W listopadzie 1639 r. Albert Gawłowicz sporządził zapis 100 złp. na rzecz kolegiaty zamojskiej.
W listopadzie 1639 r. Mateusz i Elżbieta Twardzik sprzedali za 620 zł dom Markowi Janiszewicowi i jego żonie Zofii. Sąsiad: Elżbieta Janianka.
W czerwcu 1639 r. Jakub i Jadwiga Serwatowska sprzedali za 150 złp. dom na rzecz Akademii Zamojskiej. Sąsiedztwo: na rogu i kamienica akademii.
W listopadzie 1639 r. Reinhaldus Innes kupiec wycenił dom na 600 złp. Sąsiad: Jan Jaroszowic (Jaroszewicz) architekt i dom na rogu.
W kwietniu 1641 r. Jan Widawski dicta Marcinkowic, kupiec był wymieniany w aktach przy innej okazji.
W marcu 1641 r. Jan Teschner złotnik i żona Ewa sprzedali dom za 1100 złp. Jakubowi Waymerowi kupcowi. Sąsiedztwo: kamienica sukcesorów Wojciecha Muldorpha notarii (notariusza) i Agnieszka Modzelowska wcześniej Krosnowska.
W lipcu 1642 r. Wojciech Gawłowic zrealizował zapis na domu 300 złp. na rzecz Sebastiana Głobickiego de Districtu Sandomiriensis – powiatu sandomierskiego. Opis: „In Hypocausto posteriori” – „W tylnym hipokauście”.
W maju 1643 r. Wojciech Gawłowic actuarius pisarz zapisał na domu 50 złp. na rzecz Warterisiusa (Warterysa) Kirkerowica (Kirkorowicza) Ormianina, kupca. Sąsiedztwo: Wojciech kowal i Michał ślusarz.
W październiku 1644 r. Kacper i Regina Bergmanowie sprzedali dom za 1500 złp. Janowi Weyschen’owi, Janowi Napson’owi, Samuelowi Neland’owi, kupcom i Katarzynie Blekieterownej, żonie Nelanda. Dom stał In platea Castrensi (na ul. Zamkowej) i sąsiadował z domem Pawła Słotowskiego i Adama Jackowica chirurga. W uwagach: cum area.
W maju 1644 r. Elżbieta Janianka, matka Jana Jozwowica, obywatela i rajcy krakowskiego, żona Józefa Anastaszewica, dokonała zapisu na domu 500 złp. na rzecz Hieronima Kołakowskiego doktora filozofii i medycyny, profesora i rektora Akademii Zamojskiej. Sąsiedztwo: Marek Janiszowic kuśnierz i Wawrzyniec Dudkowic.
W lutym 1644 r. Mateusz Seps pisarz i Marina Bergemanowna, jego żona sprzedali za 1000 złp. dom na ul. Zamkowej In platea Castrensi Janowi Naps’owi kupcowi. Sąsiedztwo: Paweł Słotowski i Adam Jaczkowic chirurg.
24 kwietnia 1645 r. Mikołaj Hadziejowicz Ormianin, ławnik, mieszczanin i kupiec zamojski sprzedał za 1000 złp. dom Dawidowi Skin’owi Szkotowi, kupcowi i jego żonie Margarecie. Sąsiedztwo: Jan Zawadzki siodlarz i ławnik oraz Wojciech Mierzwowic ławnik.
W marcu 1645 r. Samuel Neland kupiec sprzedał za 1500 złp. dom Reinhodowi Innes kupcowi. Sąsiedztwo: Paweł Słotowski i Adam Jurkowic chirurg.
W listopadzie 1645 r. Stanisław Jagiełowic de Szopoty zapisał na domu 1000 złp. na rzecz Jana Widawskiego Negociator i jego żony Reginy Orlikownej. Sąsiedztwo: Szymon Rzepecki rajca.
W lipcu 1646 r. Ormianin Szeferowic zapisał na domu 800 złp. na rzecz Mikołaja Hadziejowica Ormianina.
W lutym 1648 r. Jadwiga Mamczarka alias Ciątalina, wdowa po Andrzeju Ciątale szewcu, żona Wawrzyńca Dubinskiego szewca, sprzedała dom za 350 złp. Ferensowi Demkowiczowi krawcowi i Marinie Demkowicowej Zięnkownej, jego żonie. Sąsiedztwo: Michał ślusarz i Wawrzyniec Frenifex (rymarz).
W lutym 1648 r. Paweł carpentarius (cieśla), dokonał zapisu na domu 50 złp. na rzecz Jana Getnera rajcy. Sąsiad: Wojciech kowal.
W maju 1649 r. nastąpiło przekazanie domu za spłatą na mocy testamentu zmarłego Józefa Anastaszewica na rzecz Elżbiety Anastaszewicowej. Sąsiedztwo: dom Marka Janiszewica i dom Wawrzyńca Dudkowica.
W czerwcu 1650 r. Agnieszka iglarka wdowa po Macieju Gawłowiczu Actuarii (pisarzu) i Adam Gawłowicz syn sprzedali dom za 1100 złp. Pawłowi i Zofii Zającom. Sąsiedztwo: Michał ślusarz i Wojciech kowal.
W marcu 1651 r. wyceniono dom na 600 złp. Pawłowej Smotryłkowej stelmaszki. Sąsiad: Wojciech Skrzynski kowal.
We wrześniu 1651 r. Małgorzata, żona Jana Zawadzkiego Ephipiarius (siodlarza) zapisała mu testamentem dom. Sąsiedztwo: Jan Isaia Ormianin, kupiec.
W kwietniu 1652 r. przeprowadzono inwentaryzacje dóbr po zmarłym Szymonie Rzepeckim, rajcy. Sąsiedzi: Szulmierski i Orlik.
Opis: „Dom…do którego wchodząc drzwi drzewiane na żelaznych zawiasach z zamkiem wdrzwiach murowanych. Sprzychodu sklepow dwa murowanych, ze drzwiami zelaznemi y z zamkami y z wrzeciądzami. Zewnątrz okiennice żelazne y okna sklane, Piwnic dwie murowanych pod cała sienią. Ku izbie odrzwi wymurowane stoiącze. Drzwi drewniane na zawiasach żelaznych y z zamkiem prostem. Na gure wschody niedobre, gdzie przez cały dom dwoie zapietrowania, do których drzwi naprzeciwko stolarskiey roboty gładkie, z zamkami na zawiasach żelaznych y z skoblami. Zatyłek niewielki pod dachem. W puł na drugiey ogrodek z komorą potrzebną. Izba wielka…okna całe, piec porządny zielony. Piec chlebowy z blachą zelazna. …Drzwi stolarskiey roboty z zamkiem, z antabą na żelaznych zawiasach…Kuchnia w ktorey drzwi proste na zawiasch żelaznych, z zamkiem żelaznym. Komin dobry, porządny. Bania wlepiona wmurowany pieczyk do ktorey blacha zelazna ze wszystkiem naczyniem iako należy do palenia gorzałki.”
W sierpniu 1652 r. testamentem dokonano podziału domu Pawła Zająca na dwie części:
- Mathiaszowa Rymarka
- Na drugiej połowie zapisy na kościół i instytucje kościelne.
Sąsiedztwo: Michał Sajecki ślusarz i Wojciech Skrzynski kowal.
W październiku 1652 r. Michał Sajecki ślusarz i Helena żona zapisali testamentem dom na Szpital Zamojski. Sąsiedztwo: zmarły Paweł Zając i Ferens.
W październiku 1653 r. dokonano wyceny domu po zmarłym Michale Sajeckim ślusarzu (żona Helena Zielensczanka) na sumę 900 złp. Sąsiedztwo: sukcesorzy Pawła Zająca i Jan Żarnowiecki.
W lutym 1653 r. dokonano wyceny domu na 1200 złp. po zmarłym Janie Zawadzkim. Dom w marcu tegoż roku zakupił Balcer Libarowicz Ormianin. Sąsiadem był Jan Saiowicz Ormianin.
W sierpniu 1653 r. nastąpiło przekazanie praw do części domu (150 złp.) Iwana (Jana) Chylickiego, syna zmarłego Piotra Chylickiego na rzecz Krzysztofa i Elżbiety Kołkowiczów. Sąsiedztwo: sukcesorzy Rzepeckiego i Saak Ormianin.
We wrześniu 1653 r. Ferens Lewkowicz krawiec i Motruna Zienkowna, jego żona sprzedali dom za 400 złp. Janowi Żarnowieckiemu. Sąsiedzi: Sajecki i sukcesorzy Wawrzyńca Dudkowicza.
We wrześniu 1653 r. Mikołaj Mathiowicz kuśnierz (przełożony bractwa cerkiewnego) i Anna jego żona zapisali na domu sumę 250 złp. na rzecz Bazylego Rudomicza, doktora Sztuki i Fliozofii, profesora matematyki na Akademii Zamojskiej. Sąsiedztwo: Marek Janiszowicz kuśnierz i sukcesorzy Wawrzyńca Dudkowicza.
W styczniu 1653 r. przeprowadzono inwentarz dóbr po zmarłym Pawle Zającu. Sąsiedzi: Michał ślusarz i Wojciech Skrzynski.
Opis: „Dom…murowany od ulice toiest sciana iedna. Ostatek budynek w ktorom izba z komnatą. Izdebka na tyle sama, piwnica murowana. Izdebka z przodu naprzeciwko wielkiej, komora iedna.”
W lutym 1654 r. Agnieszka, żona Jakuba Janowskiego i Zofia, żona Adama Gorczyckiego sprzedały dom za 800 złp. Ferensowi Lewkowiczowi krawcowi i Motrunie, jego żonie. Sąsiedztwo: Jan Żarnowiecki i Mateusz Wisniowski frenifex (rymarz).
W kwietniu 1654 r. Jerzy Gordon kupiec dokonał zapisu 1000 złp. na domu na rzecz Elżbiety Ruwnej (Równej), żony Jerzego Gordona, córki Jana Równego obywatela i kupca lubelskiego. Sąsiedztwo: Paweł Glorek.
Acta Armenica
W grudniu 1657 r. na domu Oshsatki (Oskiatki ?) Synanownej i jej syna Mikołaja Synanowicza założono zastaw za dług 350 złp. na rzecz Samuela Chelipskiego pisarza radzieckiego. Dom znajdował się na ulicy SOLNEJ. Sąsiedztwo: dom sukcesorów nieboszczyka Włodzika i dom Stanisławowej kusznierki.
W lutym 1659 r. Auxenty Owaniszewicz i Anna Warterysowna Ormianie zapisali na dwóch kamienicach 2000 złp. na rzecz Aleksandra i Marianny Jarockich. Kamienice znajdowały się na ulicy Brukowanej w rynku na rogu. Sąsiedztwo: Cynarowska i Grabowiczanka.
Advocatalia
W maju 1664 r. Elżbieta, wdowa po Krzysztofie Wołkowiczu oraz jej córki Marina, Jadwiga i Zofia sprzedały za 580 złp. dom Marcinowi i Jadwidze Okrzelskim (raczej Okrzewscy). Sąsiedztwo: Rzepecki i Saak Ormianin.
W kwietniu 1665 r. Marcin i Jadwiga Okrzewscy zapisali na domu sumę 130 złp. na rzecz Banku Pobożnego w Zamościu. Sąsiedztwo: Rzepecki i Saak Ormianin.
W lipcu 1665 r. Jerzy Gordon kupiec dokonał zapisu na kamienicy sumy 1500 złp. na rzecz księdza Rafaela Wosinskiego kanonika zamojskiego, proboszcza łabuńskiego. Sąsiad: Wojciech Żołądkowicz.
W marcu 1666 r. Wojciech Mirzowic i Ewa Porczycka zapisali na domu (wyderkaf) 80 złp. na rzecz Contubernium Sartorum (Cech krawiecki). Sąsiedztwo: Jan Isaiowicz Ormianin i Chochelski.
W listopadzie 1666 r. Marek Janiszowicz kuśnierz, zapisał testamentem dom narożny na ul. Brukowanej na rzecz żony Maryny. Sąsiedztwo: Mikołaj Mathiowicz.
W maju 1667 r. Katarzyna, wdowa po Pawle Janickim oraz jej synowie Franciszek i Adam sprzedali dom za 500 złp. Janowi i Agnieszce Majowskim. Sąsiad: Wojciech Skrzyński.
W lipcu 1667 r. Wojciech Mirzwowicz zapisał na domu 5 mk srebrem na rzecz OO. Franciszkanów w Zamościu. Sąsiedztwo: Jan Saiowicz Ormianin i Hochelski.
W październiku 1667 r. Marina, wdowa po Marku Janiszowiczu, Daniel Kuryłowicz i Anna Janiszowiczowna (małżonkowie) dokonali wyceny domu na 2300 złp. W uwagach: Piotr Janiewicz murarz. Sąsiad: Mikołaj Mathiowicz.
W listopadzie 1667 r. Klasztor żeński św. Dominika z Bełzyc (? Bełza)) sprzedał dom przy ul. Brukowanej w Zamościu Stanisławowi i Jadwidze Zagurskim za 1800 złp. Sąsiedztwo: Stanisław Jagielowicz i Marcin Okrzelski.
W sierpniu 1668 r. Anna Pinkowa Ormianka, wdowa zapisała na domu 50 złp. na rzecz Confraternitas S. Annae Matris B.V.M. (Bractwo Świętej Anny) w kościele OO. Franciszkanów w Zamościu. Sąsiedztwo: Okrzelski i Krupa szewc.
W styczniu 1669 r. Stanisław i Jadwiga Zagurscy zapisali na domu 800 złp. (wyderkaf) na rzecz Klasztoru OO. Dominikanów w Bełżcu (Bełzie?). Sąsiedztwo: Marcin Okrzewski (Okrzelski?) i Jagiełowiczowie.
W sierpniu 1669 r. Anna Rożeńska, wdowa po Mateuszu Sokołku (3 mąż), żona Grzegorza Rożenskiego (4 mąż) dokonała testamentowego zapisu na domu sumy 200 złp. na rzecz Grzegorza Rożanskiego. Sąsiedztwo: Ferens Lewkowicz i Wojciech Skrzynski.
W lutym 1672 r. Daniel Kuryłowicz i Anna Janiszewiczowa dokonali zapisu 300 złp. na domu na rzecz Kaplicy św. Mikołaja w kolegiacie. Sąsiad: Mikołaj Mathiowicz.
W lipcu 1672 r. Stanisław Zagurski krawiec i jego żona Jadwiga Mikołajowiczowna zapisali 100 złp. (wyderkaf) na Xenodochium Ritus Romani (Szpital). Ich dom przy ul. Brukowanej nie był ukończony – fundum ac fornicibus. Sąsiedztwo: Marcin Okrzejski alias Giza i Jagiełłowiczowie.
W sierpniu 1672 r. Daniel Kuryłowicz i Anna Janiszewiczowna sprzedali dom za 1600 złp. Krystynie, wdowie po Mateuszu Andreaszowiczu. Sąsiad: Mikołaj Mathyowicz.
W lipcu 1673 r. Stanisław Zagurski krawiec zrobił zapis na domu 1000 złp. na rzecz Zofii Sukczyczanki, żony.
W listopadzie 1673 r. wyceniono i opisano kamienicę po zmarłym Jerzym Gordonie. Dom oszacowano na sumę: 1615, 13 gr. Sąsiad: Wojciech Żołądkiewicz.
Opis:
- „Wymiar Kamienicy. Naprzód loch, który od studnie za murami, gdzie izba była budowana na tyle a teraz plac pusty bez pokrycia wszerz, wzdłusz y wzgure z zasklepieniem łokci 308, sążni 102 y łokci 2. Szyia z sklepieniem do tegosz lochu z murami pobocznemi do samych drzwi ku sklepikowi łokci 44, sążni 14 y łokci dwa.
- Z tego lochu sklep ku gurze wychodząc ze wszystkiemi murami wszerz, wzdłusz y wzgure z sklepieniem wymierzony łokci 320 y puł, sążni 106 y półtrzecia łokcia. Szyia przed tym sklepem y z drugiemi co na rogu kamienicy wszystkich wynosi łokci 114 y puł sążni 38 y puł.
- Sklep od ulice Brukowanej ku scienie P. Żołądkiewicza, sciany wszerz, wzdłusz, wgure z zasklepieniem łokci 385 y puł łokcia, sążni 128 y półtora łokcia. Szyia druga od sklepu do sklepu przeciwko idącego wzdłusz z obuch stron z sklepieniem wynosi łokci 82 y puł, sążni 27 y półtora łokcia.
- Sklep…od rogu samej ulice wzdłusz, wszesz ,wzgure z sklepieniem wynosi łokci 310, sążni 103 y 1 łokieć.
- Sklep pod sklepieniem ciemnym od P. Żołądkiewicza w tyle kamienicy, sciany wzdłusz, wszesz y wzgure z sklepieniem łokci wszystkiego 234, sążni 78.
- Sklep pod kuchnią i izdebką malowaną co przy kuchni stoi od ulice ze wszystkim łokci 260, sążni 86 y łokci 2. Szyia od wszystkich sklepów dolnych z sieni wchodząc ze wszystkim łokci 66, sążni 22. Sien sklepiona wynosi ze wszystkim tak z scianami iako y sklepieniem łokci 129 y puł, sążni 42 y łokiec 1 (powinno być 43 sążnie ½ łokcia). Kuchnia niesklepiona z mury od ulice wtile murowane. Commodus loci na sklep, który by nie wielkim kosztem mogł bydz wystawiony. Sklep gurni ciemny w tyle ku placowi gdzie staynia bywała, ten ze wszystkim łokci wynosi 130, sążni 43 i łokiec 1. Izdebka sklepiona malowana wedle kuchni zaraz ze wszystkim uczyni łokci 174, sążni 58. Sklep przedni na rogu od ulice wynosi łokci 172, sążni 57 y łokiec 1. Izba sklepiona ex opposito od sciany P. Żołądkiewicza wynosi łokci ze wszystkim 264, sążni 88. Ciemny sklepik po teyrze stronie łokci 42, sążni 14. Izba na gurze wielka w murach z laternichami wymierzona na łokci 304, sążni 101 y łokiec 1. Komnata w teyrze izbie ze wszystkiem łokci 136, sążni 45 y łokieć 1. Izdebka sklepiona na gurze na tymze piętrze malowana ze wszystkim łokci 210, sążni 70. Sien przed tąsz izbą wielką na tymze piętrze zasklepiona wymierzona na łokci 99, sążni 33. Kuchnia na tymze piętrze murowana, sciany w murach wynoszą łokci 36, sążni 12. Schody na strych murowane wszerz y wzdłusz wynoszą łokci 66, sążni 22, schody z średniego piętra łokci 36, sążni 12. Szczyt na przedzie kamienicy wszytek łokci 57, sążni 19. Scianka tamze nad izbą na strychu pobocznia łokci 27, sążni 9. Komin murowany wyniosł się na łokci 18, sążni 6. Tamze na strychu scianka u komina średniego wynosi w murach łokci 24, sążni 8. Scianka w sieni gurniey wynosi łokci 22, łokci 72, sążni 24. Grunt w tyle kędy staynia bywała y gorne budynki, studnia, cum sekreto loko na tymrze gruncie…”
W styczniu 1675 r. Jan i Wiktoria Prusnowscy (Prusinowscy) Moniales Ordinis S. Dominici Conventus Bełzensis (Zakon Dominikanów-Klasztor Św. Dominika w Bełzie) dokonali zapisu 800 złp. na domu przy Brukowanej ulicy na rzecz Stanisława Zagurskiego. Sąsiedztwo: Stanisław Jagielowicz i Marcin Okrzewski.
W marcu 1676 r. Elżbieta Gordonowa przekazała w zastaw część kamienicy (300 złp.) na rzecz Mikołaja Jurkiewicza. Opis: ..”w cenę wchodzi sklep dolny stoiący a fronte Brukowanej ulicy po prawey ręce od pana Żołądkiewicza z połową sieni, z piwnicą, kuchnią do tegoz sklepu należącą także y z stychem….”
W kwietniu 1677 r. Stanisław Zagurski i Marianna Nowackowna (żona) sprzedali dom za 800 złp. Albertowi Romanczykowi i Katarzynie Czubowney (żonie). Sąsiedztwo: Jagiellowicz i Marcin Okrzeyski.
W maju 1678 r. Albert i Ewa Skrzynsczy zapisali na domu 100 złp. na rzecz Banku Pobożnego Dresnerowianus. Sąsiedzi: Jan Majowski i Mteusz Sokołek ślusarz.
W lipcu 1680 r. Elżbieta Równa (?) Gordonowna zapisała na kamienicy 300 złp. na rzecz Krzysztofa i Anny Leniowiczów. Sąsiedztwo: dom na rogu i Albert Żołądkowicz.
W sierpniu 1684 r. Albert cechmagister Senior Contuberry Sartoris Zamosc (cechmistrz, Starszy Cechu Krawców w Zamościu) i Katarzyna Romanczykowie sprzedali kamienicę przy ul. Brukowanej Stanisławowi i Jadwidze Preyszowiczom. Sąsiedztwo: sukcesorzy Marcina Okrzejskiego krawca i Albert Orzechowski Decanus Grabowiecensis ( dziekan grabowiecki).
W lutym 1686 r. Krzysztof i Anna Liniewicze przeprowadzili zapis donacyjny części kamienicy na rzecz Jakuba Dawidsona kupca i jego żony Elżbiety. Sąsiad: Wojciech Żołądkowicz.
W kwietniu 1686 r. Jadwiga wdowa po Marcinie Okrzeyskim krawcu, przeprowadziła inwentaryzację majątku:
opis: …”Naprzod z przychodu izdebka dobra, piec…Kuchnia za tąz izdebką dobra y komin, drzwi do niey nie masz, drugich także drzwi na schody do gory idąc z kuchni teyrze nie masz. Izba wielka ku tyłowi dobra z piecem…okna…podłoga z tarcic…Komor cztery dobrych w sieni, iedna podle drugiey…na zatyłku prewet…Do piwnicy drzwi dwoiste z sieni, schody poprawy potrzebują….Siestrzan tamze nadłamany srodkiem. Schody na gurę dobre….nad izbą wielką przyczółek deszczkami zapierzony z drzwiami….Nad komorami wywiedzione przyczółki nad połap. Nad podsieniem połapu nie masz dwu części, trzecia tylko zostaie. Rynny z obudwu stron przy dachu….Wiązanie dachu wszytkiego nad tym budynkiem dobre, jednak gontami onze znacznie poprawic terzeba…”
W kwietniu 1686 r. Krzysztof i Anna Leniewiczowie dokonali inwentaryzacji części kamienicy:
Opis: „..Naprzod izba z przychodu murowana, sklepiona, porządna z jednym oknem piec stary …drzwi dobre…Drzwiczki do sklepiku alias Kuchienki. Podłoga w teyze izbie z tarcic …Okienko z izby do kuchienki…Kuchnia od ulice, sciana u niey i od zatyłku z dylow y wierzch wpuł dylami zapirzony, kuchnia alias piec do pieczenia chleba murowany w glinę, drzwi…Tył oparkaniony goły z wrotami od ulice, Prewet na którym komorka…Szyia piwniczna dobra, okno iey od ulice. Do tegosz należąca izdebka na gorze, sklepiona bez podłogi, z tynkowania opadła z piecem starym, okno, drzwi….Pułstychu pod dachem poprawionym…Rynna….Izba wielka nagorze…kuchnia przy niey bez drzwi, schody na gure do niey z dołu idąc niebezpieczne i wygorzałe. Ganek murowany nad podsieniem przy pomienioney izbie gurney wielkiey, na Balkach porysowany y odchylony od sciany murowaney….”
W czerwcu 1687 r. Jan Miroczynski rajca i Elżbieta Mengantowna, jego żona sprzedali za 1400 złp. dom Józefowi i Agnieszce Sadownikom. Poprzedni właściciel – Jan (Hans) Michał Link (zbrojmistrz zamojski) Armamentarius Zamoscensis. Sąsiedzi: sukcesorzy Jana Saiowicza Ormianina i na rogu ulicy publicznej.
W marcu 1687 r. Jan Saiowicz ławnik i Barbara Ałtunowna (Ormianie) dokonali zapisu na domu 500 złp. na rzecz Marcina na Zamościu Zamoyskiego. Sąsiedztwo: Jan Miroczynski i sukcesorzy Mierzwowicza.
Acta Armenica
17 kwietnia 1689 r. Auxenty Owanisowicz Ormianin, ławnik, przeprowadził wizję kamienicy na ul. Brukowanej:
„Naprzod alkierz z wielkiey izby dolney, drzwi w nim, okna w murze przed tym były. W wielkiey izbie okna….Piec cały w 1 alkierzu …Piec w wielkiey izbie biały, cały…Z izby wielkiey do kuchnie idąc wniey dyla iednego nie masz w scienie. W teyze kuchni okno….Przy kuchnie izdebka z oknem, piec zielony popsowany, posadzki ani drzwi nie masz y połap upiłowany. W przysionku przed izdebką drzwi nie masz…Drzwi na tył idąc z izby wielkiey. W sklepiku ciemnym z iedney strony posadzka wybrana, drzwi są…Na gorze podle izdebki sciana wybrana pruszką robotą była, w teyze izdebce gorney okna. Nad sienią, nad staynią z połapu tarcic wyięto trzynaście. Dach potrzebuie dobrey poprawy, oprocz tylnego co nowo poprawiony. W sklepie dolnym niszym w piąci miejscach mur spodem powypadał…Buda przednia na podsieniu. Komora alias strych za zszypanie zboża nad podsieniem y nad sklepami….”
31 października 1689 r. Barbara Ałtunowiczowa, wdowa po Janie Saiowiczu, ławniku sprzedała dom „z sklepem murowanym dolnym” …”na Brukowaney ulicy idąc od Bramy Lwowskiey” Ibrahimowi Mustaphowiczowi za 1100 złp. Sąsiedztwo: Józef Sadownik i grunt pusty sukcesorów Mierzwowiczowskiego.
Advocatalia
We wrześniu 1690 r. Łukasz Skrzycki i Ewa Blasy (żona) sprzedali dom za 800 złp. Mariannie i Pawłowi Stochliczom. Sąsiedztwo: Jan Majowski i Mateusz Sokołek.
W lipcu 1691 r. Krzysztof Liniewicz wycenił dom na 800 złp. ..”dom drewniany na ulicy Brukowaney ….ze wszystkiemi należnościami z budynkiem z gruntem…” Sąsiadztwo: miedza Pana Preyszowicza i sukcesorzy zmarłego Sakowa.
W sierpniu 1691 r. Jan i Agnieszka Buynowscy sprzedali dom za 900 złp. Religioso In Christo Patri Nicolao Gurski conuentus bonifratrus Zamosc (O. Mikołaj Gurski z Konwentu Bonifratrów w Zamościu). Sąsiedztwo: sukcesorzy Alberta Mierzwowicza i dom narożny.
W kwietniu 1692 r. Franciszek Olechowski darował dom przy ul. Brukowanej Grzegorzowi i Katarzynie Olechowskim. Sąsiedztwo: Stanisław Preyszowicz i dom narożny.
W lipcu 1692 r. Krzysztof i Anna Liniewicz dokonali zapisu hipotecznego (200 złp) na rzecz Perillustrus et Admodum Reverendo Joannis Unikowski Decano Insulato Zamoscen – Znamienitego i Wielebnego Jana Unikowskiego Dziekana Zamojskiego. Sąsiedztwo: Stanisław Preyszowicz i sukcesorzy Saika Ormianina.
Acta Armenica
10 lipca 1693 r. Przeprowadzono inwentarz kamienicy Auxentego Owanisowicza. Do kamienicy zgłaszał pretensje Zachariasz Arakiełowicz. Cześć Kamienicy powinni otrzymać Lesniowscy małżonkowie.
Opis:…”Naprzod sklep od ulice Brukowanej u którego drzwi porządne…okno. Sklepienie srodkiem przez ten wszytek sklep troszka się narysowało. Posadzka dobra z tarcic. Item izdebka alias piec przy tymze sklepie, z piecem nowym, drzwi dobre, okna… Wolny przechod bez sien az do tyłu.”
Advocatalia
W lipcu 1696 r. Żeński klasztor z Bełżyc (Bełza?) dokonał cesji części kamienicy na rzecz Jerzego Łyszkiewicza i Cecylii Mengantownej (małżonków).
Wizja: „…na gorze drzwi do izby wielkiej, w tey izbie okna dwa. Item piec zielony. Item z tey izby w komnacie okno iedno złe…W wielkiey izbie okno które idzie od tyłu kamienice p. Kazimierza Lubeckiego…Dach na tey kamienicy zły..”
W kwietniu 1697 r. Szymon Misiaczek Arendator Praetorii (dzierżawca z ratusza) zapisał testamentem dom synom: Stanisławowi i Wojciechowi i zmarłej Zofii, jego drugiej żonie. Sąsiedztwo: Matyasz Lewkiewicz i sukcesorzy Andreaszowicza.
W marcu 1701 r. Krzysztof Leniewicz krawiec zapisał na domu 100 złp. na rzecz wikariuszy Kolegiaty Zamojskiej. Sąsiedztwo: Preyszowiczowa i Jan Drozdowski Epifiarius (siodlarz).
W styczniu 1702 r. Adam Antoni Jagiłowicz Cameriarius Terrae Busensis (podkomorzy buski) i Wojciech Franciszek Olechowski sprzedali dom za 750 złp. Janowi Skorczynskiemu i Euxenii Lewkiewiczowenej (małżonkom). Sąsiedztwo: dom narożny i kamienica sukcesorów Stanisława Preyszowicza.
W czerwcu 1703 r. Krzysztof Leniewicz krawiec i Anna Okrzepsczanka (małżonkowie) sprzedali dom za 850 złp. Walentemu Gitlarskiemu kuśnierzowi i Małgorzacie Jurkiewiczownej. Sąsiedztwo: sukcesorzy Preyszowiczów i Jan Drozdowski Epiphiarius (siodlarz).
W kwietniu 1704 r. Jan Skorczynski ławnik i Anna jego żona, zrobili zapis na domu 200 złp. na rzecz Kaplicy Różańcowej w kolegiacie. Sąsiedztwo: Agnieszka Preyszowiczowa.
W roku 1707 Krystyna, wdowa po Mateuszu Andreaszowiczu sprzedała dom drewniany za 90 złp. Andrzejowi Misiaczkiewiczowi rajcy i Annie, jego żonie. Sąsiedztwo: sukcesorzy Misiaczkiewiczów.
W październiku 1708 r. Majowski ławnik zrobił zapis 50 złp. na rzecz Kaplicy Literackiej w Kolegiacie. Sąsiedztwo: Jadwiga Grudzinska wdowa.
W lutym 1709 r. Wojciech i Stanisław Misiaczkiewiczowie (bracia) sprzedali dom za 600 złp. Andrzejowi Misiaczkiewiczowi rajcy i Annie Sokołowsczance, jego żonie. Sąsiedztwo: Mateusz Lewkiewicz rajca i Andrzej Misiaczkiewicz rajca.
W lutym 1710 r. Walenty Pomiedziałkowicz tkacz szczebrzeszyński i Agnieszka Stochliczowna (małżonkowie) sprzedali część domu za 300 złp. Marcinowi Niklinskiemu kupcowi i Katarzynie Czyżykowsczance (małżonkom). Dom należał do zmarłego Marcina Grudzinskiego cieśli. Sąsiedztwo: Tobiasz Krauz rajca i sukcesorzy Lenartowiczów.
W styczniu 1711 r. Jadwiga Grudzinska wdowa, zrobiła zapis na domu 150 złp. na rzecz Mateusza Grudzinskiego. Sąsiedztwo: zmarły Tobiasz Krauz i Fundum nudum (pustostan?).
W lutym 1713 r. dom Honoraty Teresy Krauzowej objął w posiadanie (300 złp.) Bank Pobożny. Sąsiad: Jadwiga Grudzinska.
W sierpniu 1714 r. Honorata Teresa Krauzowa sprzedała za 1600 złp. dom Andrzejowi Zalewskiemu i Katarzynie Baleiowiczownej. Sąsiedztwo: Jadwiga Grudzinska.
W czerwcu 1718 r. Cecylia 1-voto Łaszkiewiczowa, wdowa po zmarłym Grzegorzu Łaszkiewiczu, 2-voto Czaplicka, żona Władysława Czaplickiego sprzedała kamienicę za 1200 złp. Janowi Schlarskiemu Pharmacopola Civi Zamosc (aptekarzowi zamojskiemu) i Elżbiecie Wolsonownej (małżonkom). Sąsiedztwo: dom narożny i Tomasz Lewicki krawiec.
W sierpniu 1718 r. Elżbieta Sara Forbesowna zapisała część „Lapidea Cracovia” In Platea Castrensi (na ul. Zamkowej) bratu, Robertowi Forbesowi.
W marcu 1719 r. Euxenia, żona zmarłego Jana Skorczynskiego zapisała testamentem dom na rzecz swoich dzieci: Katarzyny, Piotra i Elżbiety. Uwagi: …podle tego domu klepisko murowany y drugi dolny z trzema grzędami placu….
W sierpniu 1720 r. Nszko Walenty Gitlarski – przeprowadzono wizję i wycenę domu: …” tam Izdebka na przedzie stojąca z drzewa starego y ….niedobra taxowana….wyżey …zł 30. Wiązanie z dachem zł 180, okien dwie, kwater dwie w ołów a dwie w drewno oprawione. Piec z fundamentem y piecem piekarniczym zł 12…..”
W marcu 1722 r. Jan Szymanowicz i Katarzyna, żona sprzedali (wykup) dom przy ul. Zamkowej Dominikowi Paprockiemu. Sąsiedztwo: Pani Kasztelanowa Sandomierska i Andrzej Szanski.
W styczniu 1724 r. Elżbieta Iwaszkiewiczowna, żona zmarłego Jana Iwaszkiewicza chirurga, sprzedała środkową część kamienicy za 1200 złp. Krzysztofowi i Marii Doroszowiczom. Sąsiedztwo: Andrzej Czopacki i Józef Brudecki rajca.
W sierpniu 1728 r. Marcin Tokacki sprzedał dom za 550 złp. Laurentemu i Jadwidze Zwierzchowskim. Sąsiedztwo Marek chirurg i Honorata Anna Grzybowska.
We wrześniu 1728 r. Marcin Tokacki sprzedał za 380 złp. dom Simonowi i Reginie Suszewskim. Sąsiedztwo: Antoni Wieczorkowski i Bonifratrzy.
W lutym 1735 r. Sebastian Suchecki rajca sprzedał dom za 1700 złp. Michałowi i Zofii Adamowskim. Sąsiedztwo: Aleksander Kędziorski i sukcesorzy Macieja Lewkowicza.
W czerwcu 1737 r. Zofia, wdowa po Michale Adamowskim przeprowadziła inwentarz dóbr:
Opis: „Domostwo…w którym drzwi z odrzwiami z ulicy. Izba przednia wielka, do niey drzwi,…okna…,piec kaflowy biały…fundament murowany, piec piekarski murowany…Z izby drzwi do kuchni…Kuchnia murowana z kominem porządnym. Sklep murowany wierzchni, z drzwiami żelaznemi do sieni….Piwnica murowana, do ktorey szyia, z komory przy tymze sklepie postawioney, drewnianey, z sieni do kuchni drzwi…do izdebki drzwi…w tey izbie średniey piec kaflowy zielony na fundamencie murowanym, okno…drzwi z tey izby do sieni zabite. Trzecia izba od tyłu, do ktorey drzwi…, piec kaflowy na fundamencie murowanym z piecem piekarskim, …na gurę schody…”
W marcu 1749 r. Alexander i Katarzyna Axonowie zrobili na domu zapis hipoteczny (300 złp.) na rzecz Misiaczkiewiczkowej 1-voto Dybzinie. Sąsiedztwo fundus nudus Alexandra Kędzierskiego.
W maju 1752 r. Zofia Adamowska 1-voto Adamowska (Michał), 2-voto Popławska (mąż Tomasz) sprzedała dom za 1200 złp. Mateuszowi i Agnieszce Adamowskim. Sąsiedztwo: Stefan Radankiewicz i fundus nudus.
W czerwcu 1752 r. Honorata Anna Euxenia Skurczynska, żona zmarłego Jana Skurczynskiego, wdowa po Andrzeju Czopackim sprzedała dom Józefowi Bazylemu i Salomei de Dorohowskie Płoszczynskim. Sąsiedztwo: venditrius (sprzedawca – handlarz?) i sukcesorzy Brudeckich. W uwagach: cum fundo.
W maju 1753 r. Katarzyna de Lewkiewicze Salecka i Andrzej Salecki (małżonkowie) sprzedali dom drewniany „Lewkiewiczoviana” za 550 złp. Michałowi i Joannie Szumowskim. Sąsiedztwo: Józef Rulikowski i dom „Adamoviciana”.
W październiku 1753 r. Michał i Joanna Szumowscy sprzedali do za 330 złp. Antoniemu i Teresie Zielinskim. Sąsiedztwo: Fundi Zalesiciani i Curiae Magnifici Rulikowskich (Dwór wielmożnego Rulikowskiego).
W sierpniu 1755 r. Mateusz i Agnieszka Adamowscy zapisali na domu kwotę 100 złp. na rzecz Capella Episdem Rosariana (Kaplica Różańcowa) . Sąsiedztwo: fundus nudus i Szumowscy.
W październiu 1755 r. Antoni i Teresa Zielińscy sprzedali za 376 złp. dom Franciszkowi i Mariannie Nowaliowskim. Sąsiedztwo: sukcesorzy Zalewskich i Rulikowski pocillatoris belzensis (podczaszy bełski).
W kwietniu 1762 r. przeprowadzono inwentarz dóbr Józefa Markiewicza introligatora:
Opis: „Wchodząc …drzwi sosnowe. Po prawey ręce wchodząc Izba duza, do niey wchodząc drzwi w poł otwierane….piec kaflowy zielony stary dobry, piec piekarski i komin dobre…Drzwi do sieni zabite….okno….Po lewey rece sklepik murowany, wchodząc do tegoz sklepiku drzwi sosnowe…okno….Piec kaflowy ceglany gliną białą pobielony, stary dobry, komin kapiasty…W sieni szpizarnia sosnowa z przegrodami sześciu….Ku tyłowi izdebka nieskonczona z kuchienką bez połapu okien i pieca….Piwnic murowanych dwie reparacji potrzebują….Do tych piwnic drzwi dwoie sosnowych…”
W kwietniu 1764 r. Teodor Pikuzinski rajca sprzedał dom za 50 złp. (domus Lewicciana) Jakubowi Maucherowi i Teresie de Glinskie. Sąsiedztwo: fundus Kołodzinskich i kamienica Szlawskich.
We wrześniu 1768 r. Jakub i Teresa de Glinskie Maucherowie sprzedali dom za 30 złp. Laurentemu i Teresie Leychnerom. Sąsiedztwo: Piotr Kłodziński i suirecognoscentium (zły odczyt z akt).
W marcu 1769 r. Piotr i Marianna Kłodzinscy wycenili dom na 5820,15 złp. Sąsiedzi: Stahelartis Bixonackrilis ? (zły odczyt) i Wawrzyniec Lehner ślusarz.
W styczniu 1770 r. Paweł i Marianna Szumowszczanka zapisali na domu sumę 50 złp. na rzecz Sebastiana Grabowieckiego. Sąsiedztwo: dwór Franciszka Dzierżanowskiego i Dertyna Galerorun Artificis.
W styczniu 1771 r. Stefan i Barbara de Wierzbowskie sprzedali dwór przy ul. Brukowanej za 1500 złp. Zarzyckim.
W marcu 1799 r. Stefan Dawidowski zapisał na domu – dworku (curia) sumę 100 złp. na rzecz Jana Fidlera.
W marcu 1772 r. Teresa de Glinskie Maucher, wdowa po Jakubie Maucherze oszacowała kamienicę na 1400 złp. Sąsiedztwo: kamienica sukcesorów Szlawscianorum i dom Laurentego Leychera. W uwagach: cum fundo.
19 czerwca 1773 r. Franciszka 1-voto Witkowska, 2-voto Bańkowska i Pudica (panienki?) Teresa i Agnieszka Witkowszczanki sprzedały dom za 2200 złp. Andrzejowi i Justynie Płoszczyńskim. Sąsiedztwo: via Publica ex opposito Conventus PP Patr. Francisc. (naprzeciwko Franciszkanów) oraz Lapiedeola sui Recognascentum parte.W uwagach stan: desolatus (w ruinie?), parcela budowlana: cum fundo.
17 czerwca 1773 r. Andrzej i Justyna Płoszczyńscy zapisali na domu sumę 1000 złp. na rzecz Franciszki Bańkowskiej. Sąsiedztwo: naprzeciwko OO. Franciszkanów i sukcesorzy lapideolam Bankowska.
W sierpniu 1773 r. Grzegorz i Marianna Dertynowie sprzedali dom za 1850 złp. Stefanowi i Barbarze de Wierzbowskie Dawidowskim. Sąsiedztwo: Zarzycki i sukcesorzy Szumowsciana.
W lutym 1775 r. Franciszka Witkowska 2-voto Bańkowska sprzedała kamienicę za 1100 złp. Andrzejowi i Franciszce de Martynkiewicz Kowalskim. Sąsiedztwo: domus Recognoscen i fundus Jan Stachl.
W marcu 1776 r. Stefan Dawidowski sprzedał dom za 2200 złp. Janowi i Magdalenie Kostkiewiczom. Sąsiedztwo: kamienica Mateusza Zarzyckiego i sukcesorzy Szumowskiego.
W kwietniu 1777 r. Dzierżanowski sprzedał Dwór Dzierzanowsiana za 1000 złp. Stefanowi i Barbarze de Wierzbowskie Dawidowskim. Sąsiedztwo dom sukcesorów Nowakowsciana novum i sukcesorów Szumowscianorum.
W październiku 1781 r. Paweł Okuniowski zapisał na domu 310 złp. na rzecz Xendochy Zamosc Ritus Lahici In Pauperes ex Censu (na hospicjum–szpital dla ubogich wyznania katolickiego ze spisu ludności?). Sąsiedztwo: Zarzycki i Jan Kostkiewicz.
W styczniu 1781 r. Mateusz Zarzycki i Magdalena de Bernackie, jego żona sprzedali za 2350 złp. kamienicę na ul. Brukowanej Janowi i Agnieszce Willerom. Sąsiedztwo: Michał Litowski i Jan Kołkiewicz.
W listopadzie 1784 r. Elżbieta de Szlawskie Nakliczowa, wdowa po Franciszku Nakliczu sprzedała część „Kamienicy Szlawsciana” za 1600 złp. Petroneli de Kwiatkowskie 1-voto Wierzbicka, 2-voto Wolska, wdowie po Samuelu Wolskim.
18 kwietnia 1786 r. wyceniono wartość „Kamienicy Armenica” In platea Lapidibus Strata (na ul. Brukowanej) sub Nr 92 na 4100 złp.
W listopadzie 1876 r. Tomasz Wierzbowski sprzedał kamienicę za 3000 złp. Andrzejowi Baroni Wyszynskie Dapifero Crasnostaviensi (stolnikowi krasnostawskiemu). Usytuowanie: ad Orientem Lapidea Admoduru R. Vicariun Zamosc. Adjacentem ad meridiem via publica ad Ecclesiam Insignis Collegiata Zamosc. – Pencikowski? oraz ad occidentem fundi nudi publici recti Palatinum Dom. Ad septem Tereni via publica Lapidibus Strata sitam – olim Pellikntium Donczewskich parte (od wschodu kamienica …wielebnego wikariusza zamojskiego, przytykająca od południa do drogi publicznej w stronę kolegiaty – Pencikowski – oraz od zachodu puste grunty publiczne wojewody (?) Od północy droga publiczna brukowana niegdyś…w części Duńczewskich..).
———————————————————————————————————————————————————————
Mieszkańcy ul. Brukowanej alfabetycznie
Adamowscy Mateusz i Agnieszka 1752, 1755 ul. Brukowana
Adamowska Zofia, w. po Michale nie żył w 1737, w. po Tomaszu Popławskim 1752 ul. Brukowana
Albertus (Albert actuarius) pisarz 1637 ul. Brukowana
Ałtunowiczowa Barbara Ormianka w. po Janie Saiowiczu 1689 ul. Brukowana
Anastaszewic Józef i Elżbieta 1649 ul. Brukowana
Anastaszowic (Anastaszenic; Anastajlenic; Anastaszewicz) Józef 1635-1638 ul. Brukowana
Andreaszowicz Mateusz nie żył w 1672 i Krystyna ż. 1707 ul. Brukowana
Andreaszowicza sukcesorzy 1697 ul. Brukowana
Arakiełowicz Zachariasz Ormianin 1693 ul. Brukowana
Asłanowicz Balei, Milusia i Olusia, Ormianie 1630 na rogu ul. Szewskiej
Axon Aleksander i Katarzyna 1749 ul. Brukowana
Baczmaga Stanisław i Magdalena, nie żył w 1635 ul. Brukowana
Bańkowska Franciszka 1773 (1-v Witkowska) ul. Brukowana
Baranowna Regina, w. po Adamie Baranie, ż. W. Waśniewskiego 1635 ul. Brukowana
Bergman Kacper i Regina 1644 ul. Zamkowa
Blekiert Jakub 1632 ul. Zamkowa
Bonifratrzy 1728 ul. Brukowana
Boyt Jakub 1637 ul. Zamkowa
Brudeccy sukcesorzy 1752 ul. Brukowana
Brudecki Józef 1724 ul. Brukowana
Buynowscy Jan i Agnieszka 1691 ul. Brukowana
Cedrowska Jadwiga, w. po St. Cedrowskim Podobienszczyku 1635 ul. Zamkowa
Chachulski Jakub 1637 ul. Brukowana
Chechelski Krzysztof nie żył w 1637 ul. Brukowana
Chochelski 1666 ul. Brukowana
Chylicki Jan s. Piotra Chylickiego 1653 ul. Brukowana
Chylicki Piotr dictum Wyrwik 1637 ul. Brukowana
Ciatała (Ciętała?) Andrzej i Jadwiga 1635 ul. Brukowana
Credrowiczanka Zofia ż. A. Krępskiego 1637 ul. Zamkowa
Cynarowska 1659 ul. Brukowana
Czaplicki Władysław i Cecylia 1718 ul. Brukowana
Czopacki Andrzej 1724, nie żył 1752 ul. Brukowana
Dawidowski Stefan i Barbara (de Wierzbowskie)1771, 1773, 1777, 1799 ul. Brukowana
Demkowicz Ferens i Marina (Zięnkowna) 1648 ul. Brukowana
Dertyna Grzegorz i Marianna 1770, 1773 ul. Brukowana
Dom Akademicki 1639 ul. Zamkowa
Doroszowicz Krzysztof i Maria 1724 ul. Brukowana
Drozdowski Jan 1701, 1703 ul. Brukowana
Dubinski Wawrzyniec mąż Jadwigi Mamczarki 1648 ul. Brukowana
Dudkowic Laurenty 1636 ul. Brukowana
Dudkowic Wawrzyniec 1635, 1649, 1653 ul. Brukowana
Duńczewski 1876 ul. Brukowana
Dzierżanowski Franciszek 1770, 1777 ul. Brukowana
Fidler Jan 1799 ul. Brukowana
Forbes Robert i Elżbieta Sara 1718 ul. Zamkowa
Gawłowic Wojciech 1642, 1643 ul. Brukowana
Gawłowicz Albert 1639 ul. Brukowana
Gawłowicz Maciej i Agnieszka, w. po nim oraz syn Adam 1650 ul. Brukowana
Getner Jan 1648 ul. Brukowana
Gębzicki Grzegorz 1635 ul. Brukowana
Gęślicki Grzegorz i Agata Komisarska 1636 ul. Brukowana
Gitlarski Nszko Walenty 1720 ul. Brukowana
Gitlarski Walenty i Małgorzata (Jurkiewiczowna) 1703 ul. Brukowana
Glorek Paweł 1637, 1654 ul. Brukowana
Głobicki Sebastian 1642 ul. Brukowana
Głowacki Jan 1630 na rogu ul. Szewskiej
Gorczycki Adam i Zofia 1654 ul. Brukowana
Gordon Jerzy i Elżbieta (Równa) c. Jana Równego z Lublina 1654, 1665 ul. Brukowana
Gordonowa Elżbieta ( Jerzy nie żył w 1673), 1676 ul. Brukowana
Grabowiczanka 1659 ul. Brukowana
Grudzinska Jadwiga 1708 wdowa, 1711, 1714 ul. Brukowana
Grudzinski Marcin 1710 ul. Brukowana
Grudzinski Mateusz s. Jadwigi 1711 ul. Brukowana
Grzybowska Honorata Anna 1728 ul. Brukowana
Hadziejowic Mikołaj Ormianin 1645, 1646 ul. Brukowana
Hadziejowicz Jan Ormianin 1636 ul. Brukowana
Hochelski 1667 u. Brukowana
Hurski Mikołaj ojciec z Konwentu Bonifratrów 1691 ul. Brukowana
Innes Reinholdus 1639 ul. Zamkowa
Isaia (Isaiowicz) Jan Ormianin 1651,1666 ul. Brukowana
Iwaszkiewicz Jan nie żył 1724 i Elżbieta wdowa ul. Brukowana
Jackowicz Adam 1644 ul. Zamkowa
Jagiellowicz 1677 ul. Brukowana
Jagielowicz Stanisław 1667, 1675 ul. Brukowana
Jagiełłowiczowie 1669, 1672 ul. Brukowana
Jagiełowic Stanisław de Szopoty 1645 ul. Brukowana
Jagiłowicz Adam Antoni 1702 ul. Brukowana
Janianka Elżbieta 1639, matka Jana Jozwowica, ż. Józefa Anastaszewica 1644 ul. Brukowana
Janicka Katarzyna w. po Pawle Janickim i synowie Franciszek i Adam 1667 ul. Brukowana
Janiszewic Marek i Zofia 1639, 1644, 1649 ul. Brukowana
Janiszewicz Marek i Maryna 1653, 1666 ul. Brukowana
Janiszowicz Marina w. po Marku Janiszowiczu 1667 ul. Brukowana
Janowski Jakub i Agnieszka 1654 ul. Brukowana
Jarocki Aleksander i Marianna 1659 ul. Brukowana
Jaroszowic (Jaroszewicz) Jan 1632, 1639 ul. Zamkowa
Jurkiewicz Mikołaj 1676 ul. Brukowana
Jurkowic Adam 1645 ul. Brukowana
Jushowic (Jushouit) Moyses Żyd 1637 ul. Brukowana
Kamienica Armenica nr 92 ul. Brukowana
Kasztelanowa Sandomierska 1722 ul. Zamkowa
Kędzierski Aleksander 1735, 1749 ul. Brukowana
Kirkerowic Warterisius (Warterys Kirkorowicz) Ormianin 1643 ul. Brukowana
Klasztor Żeński z Bełżyc (raczej Bełza)1696 ul. Brukowana
Kłodzinscy Piotr i Marianna 1764, 1768, 1769 ul. Brukowana
Kołakowski Hieronim 1644 wymieniany z zapisu E. Janianki 1644 na ul. Brukowanej
Kołkiewicz Jan 1781 ul. Brukowana
Kołkowicz Krzysztof i Elżbieta 1653 ul. Brukowana
Kordelowski Walenty s. Krzysztofa 1635 ul. Brukowana
Kostkiewicz Jan i Magdalena 1776, 1781 ul. Brukowana
Kostrzewa Albert 1637 ul. Brukowana
Kowalka Dorota 1637 ul. Brukowana
Kowalski Andrzej i Franciszka (de Martynkiewicz) 1775 ul. Brukowana
Krauz Tobiasz 1710, nie żył w 1711 ul. Brukowana
Krauzowa Honorata Teresa 1714 ul. Brukowana
Krępski Albert 1637 ul. Zamkowa
Krupa 1668 ul. Brukowana
Kulka Albert 1639 ul. Brukowana
Kuryłowicz Daniel i Anna Janiszewiczowna 1672 ul. Brukowana
Kwiatkowska Petronela (1-v Wierzbicka; 2 v- Wolska) 1784 ul. Brukowana
Lasson Adam 1632 ul. Zamkowa
Laurentius 1636 ul. Brukowana
Lenartowicz sukcesorzy 1710 ul. Brukowana
Leniewicz Krzysztof i Anna (Okrzepsczanka) 1701, 1703 ul. Brukowana
Lesniowscy 1693 ul. Brukowana
Lewesowa (Bergemarowa Danielowa) Anna 1635,1637 na rogu ul. Zamkowa
Lewicki Tomasz 1718 ul. Brukowana
Lewkiewicz Mateusz 1697, 1709 ul. Brukowana
Lewkowicz Ferens i Motruna Zienkowna żona 1653, 1669 ul. Brukowana
Lewkowicz Maciej 1735 ul. Brukowana
Leycher Laurenty 1772 ul. Brukowana
Libarowicz Balcer Ormianin 1653 ul. Brukowana
Liniewicz (Leniewicz, Leniowicz) Krzysztof i Anna 1680, 1686, 1691,1692 ul. Brukowana
Link Jan (Hans) Michał (dom później Miroczynskich i Sadowników) 1687 ul. Brukowana
Litowski Michał 1781 ul. Brukowana
Łaszkiewicz Grzegorz, nie żył w 1718 i Cecylia ż. Czaplickiego Wł. ul. Brukowana
Łyszkiewicz Jerzy i Cecylia (Mengantowna) 1696 ul. Brukowana
Majowski 1708 ul. Brukowana
Majowski Jan i Agnieszka 1667,1678, 1690 ul. Brukowana
Mamczarka Jadwiga alias Ciątalina w. po Andrzeju Ciątale 1648 ul. Brukowana
Mamczarzyk Jadwiga i Laurenty 1636 ul. Brukowana
Marek chirurg 1728 ul. Brukowana
Markiewicz Józef 1762 ul. Brukowana
Mathiaszowa rymarka 1652 ul. Brukowana
Mathyowicz Mikołaj 1653, 1666, 1672 ul. Brukowana
Maucher Teresa (de Glinskie), w. po Jakubie 1764, 1768 Maucherze, 1772 ul. Brukowana
Michał ślusarz 1636, 1650, 1653 ul. Brukowana
Mierzwowicz Albert sukcesorzy 1687, 1689, 1691 ul. Brukowana
Mikołaj siodlarz 1635 ul. Brukowana
Minitarowic Piotr 1637 ul. Brukowana
Miroczynski Jan i Elżbieta Mengantowna 1687 ul. Brukowana
Mirzowic (Mirzwowicz) Wojciech i Ewa Porczycka 1666, 1667 ul. Brukowana
Misiaczek Szymon i Zofia (2 ż.) nie żyła 1697 synowie: Stanisław i Wojciech ul. Brukowana
Misiaczkiewicz Andrzej i Anna (Sokołowsczanka) 1709 ul. Brukowana
Misiaczkiewicz Wojciech i Stanisław (bracia) 1709 ul. Brukowana
Misiaczkowa w. po Dybzinie 1749 ul. Brukowana
Modzelowska Agnieszka (wcześniej Krasnowska) 1641 ul. Zamkowa
Monsurkowic Ludwik duchowny 1638 ul. Brukowana
Monsurkowic Walenty 1637 nie żył ul. Brukowana
Muldorpha Wojciecha sukcesorzy 1641 ul. Zamkowa
Mustaphowicz Ibrahim Ormianin 1689 ul. Brukowana
Naklicz Franciszek i w. po nim Elżbieta de Szlawskie Nakliczowa 1784 ul. Brukowana
Naklinski Marcin i Katarzyna (Czyżykowsczanka) 1710 ul. Brukowana
Naps (Napson) Jan 1644 ul. Zamkowa
Neland Samuel i Katarzyna 1644, 1645 ul. Zamkowa
Nowaliowscy Franciszek i Marianna 1755 ul. Brukowana
Obrocki Jan 1633 ul. Brukowana
Okrzejska Jadwiga w. po Marcinie 1686 ul. Brukowana
Okrzejski alias Giza Marcin 1672 ul. Brukowana
Okrzewscy Marcin i Jadwiga 1665, 1669, 1675, 1677 ul. Brukowana
Okuniowski Paweł 1781 ul. Brukowana
Olechowski Wojciech Franciszek 1702 ul. Brukowana
Orlik 1652 ul. Brukowana
Orlik Andrzej, nie żył w 1632 r. ul. Brukowana
Orzechowski Albert 1684 ul. Brukowana
Owanisowicz Auxenty Ormianin 1689, 1693 ul. Brukowana
Owaniszewicz Auxenty i Anna Warterysowna Ormianie 1659 ul. Brukowana
Paprocki Dominik 1722 ul. Zamkowa
Paweł cieśla 1648 ul. Brukowana
Paweł Zając 1653 ul. Brukowana
Pawełkowna Łucja , ż. A. Pipkowica 1637 ul. Brukowana
Pencikowski 1876 ul. Brukowana
Pikuzinski Teodor 1764 ul. Brukowana
Pinkowa Anna Ormianka wdowa 1668 ul. Brukowana
Pipkowic Albert 1636 ul. Brukowana
Piszkowic Wojciech 1635 ul. Brukowana
Płoszczynski Józef Bazyli i Salomea (de Drohowskie) 1752 ul. Brukowana
Płoszczyński Andrzej i Justyna 1773 ul. Brukowana
Połka Paweł 1632 ul. Brukowana
Pomiedziałkowicz Walenty mąż Agnieszki Stochliczownej 1710 ul. Brukowana
Preyszowicz Stanisław 1702 ul. Brukowana
Preyszowicze sukcesorzy 1703 ul. Brukowana
Preyszowiczowa Agnieszka 1704 ul. Brukowana
Prusnowscy (Prusinowscy) Jan i Wiktoria 1675 ul. Brukowana
Radankiewicz Stefan 1752 ul. Brukowana
Reinhod Innes 1645 ul. Brukowana
Romanczyk Albert i Katarzyna Czubowna 1677, 1684 ul. Brukowana
Rożeńska Anna w. po Mateuszu Sokołku, ż. Grzegorza Rożeńskiego 1669 ul. Brukowana
Równa Elżbieta (Gordonowna) 1680 ul. Brukowana
Rucinski Mateusz (małoletni) 1632, 1633 ul. Brukowana
Rulikowski Józef podczaszy bełski 1755 ul. Brukowana
Rzepecki 1653, 1665 ul. Brukowana
Rzepecki Simonis Szymon 1632, 1637, 1645, 1652 ul. Brukowana
Saak Ormianin 1637, 1653, 1665 ul. Brukowana
Sadownik Józef i Agnieszka 1687, 1689 ul. Brukowana
Sahak (Saak?) Ormianin 1636 ul. Brukowana
Saik Ormianin 1692 ul. Brukowana
Saiowicz Jan Ormianin 1653, 1667, nie żył w 1687 ul. Brukowana
Saiowicz Barbara Ałtunowna Ormianie 1687 ul. Brukowana
Sajecki Michał i Helena (Zielensczanka) 1653 ul. Brukowana
Salecki Andrzej i Katarzyna (de Lewkiewicze) 1753 ul. Brukowana
Schlarski Jan i Elżbieta Wolsonowna, małżonkowie 1718 ul. Brukowana
Seps Mateusz i Marina (Bergemanowna) 1644 ul. Zamkowa
Sernutowski Jakub 1632 ul. Zamkowa
Serwatowski Jakub i Jadwiga 1639 ul. Zamkowa
Sislik Chydryr 1636 ul. Horodelska
Skenalerowicz Izaak Ormianin 1633 ul. Brukowana
Skin Dawid i Margareta Szkoci 1645 ul. Brukowana
Skorczynski Jan i Anna 1704, Jan nie żył w 1719 ul. Brukowana
Skorczynski Jan i Euxenia (Lewkiewiczówna) 1702 ul. Brukowana
Skorczynska Euxenia i dzieci: Katarzyna, Piotr, Elżbieta 1719 ul. Brukowana
Skrzycki Łukasz i Ewa (Blasy) 1690 ul. Brukowana
Skrzynsczy Albert i Ewa 1678 ul. Brukowana
Skrzynski Wojciech 1651, 1653, 1669 ul. Brukowana
Skurczunski Jan i Honorata Anna Euxenia, w. po Janie w 1752, w. po A. Czopackim ul. Brukowana
Słotowski Paweł 1644, 1645 ul. Zamkowa
Smotryłkowa Pawłowa 1651 ul. Brukowana
Sokołek Mateusz 1690 ul. Brukowana
Stachl Jan 1775 ul. Brukowana
Stanisławowa kusznierka 1659 ul. Solna
Stochlicz Marianna i Paweł 1690 ul. Brukowana
Suchecki Sebastian 1735 ul. Brukowana
Susi Atsuna Nicolai Ormianin 1637 ul. Brukowana
Suszewski Szymon i Regina 1728 ul. Brukowana
Swiecki Michał 1635 ul. Brukowana
Synanowna Oshsatka (Oskiatka ?) i jej syn Mikołaj Synanowicz ul. Solna
Szanski Andrzej 1722 ul. Zamkowa
Szeferowic Ormianin 1646 ul. Brukowana
Szulmierski Albert 1632, 1637, 1652 ul. Brukowana
Szulmirski Wojciech 1633 ul. Brukowana
Szumowski Michał i Joanna 1753, 1755, nie żył 1773, sukc. 1776 ul. Brukowana
Szymanowicz Jan i Katarzyna 1722 ul. Zamkowa
Świderski Jakub 1636 ul. Brukowana
Tokacki Marcin 1728 ul. Brukowana
Torosowicz Bachdazar Ormianin 1630 na rogu ul. Szewskiej
Tschner Jan i Ewa 1641 ul. Zamkowa
Twardzik Mateusz i Elżbieta 1639 ul. Brukowana
Udny Wilhelm 1632 ul. Brukowana
Waśniowski Wojciech 1635 ul. Brukowana
Wawrzyniec rymarz 1648 ul. Brukowana
Waymer Jakub 1641 ul. Zamkowa
Weyschen Jan 1644 ul. Zamkowa
Widawski Jan dicta Marcinkowic 1641 ul. Brukowana
Widawski Jan i Regina (Orlikowna) 1645 ul. Brukowana
Wieczorkowski Antoni 1728 ul. Brukowana
Wierzbowski Tomasz 1876 ul. Brukowana
Willer Jan i Agnieszka 1781 ul. Brukowana
Wieteski Stanisław 1638 ul. Brukowana
Wisniowski Mateusz 1654 ul. Brukowana
Witkowszczanki Teresa i Agnieszka c. Bańkowskiej 1773 ul. Brukowana
Włodzik 1659 ul. Solna
Wojciech kowal 1650 ul. Brukowana
Wolski Samuel 1784 – nie żył ul. Brukowana
Wolszen Dawid i Helena 1637 ul. Brukowana
Wołkowicz Elżbieta w. po Krzysztofie i córki Marina, Jadwiga i Zofia 1664 ul. Brukowana
Wosinski Rafael ks. 1665 ul. Brukowana
Wyszynskie Baroni Andrzej 1876 ul. Brukowana
Zagurscy Stanisław i Jadwiga 1667, 1669 ul. Brukowana
Zagurski Stanisław i Jadwiga (Mikołajowiczowna) 1672 ul. Brukowana
Zagurski Stanisław i Marianna Nowackowna 1675, 1677 ul. Brukowana
Zając Paweł i Zofia 1653, 1650 ul. Brukowana
Zalewscy 1755 ul. Brukowana
Zalewski Andrzej i Katarzyna Baleiowiczowna Ormianka 1714 ul. Brukowana
Zamoyski Marcin 1687 (zapis na kamienicy) ul. Brukowana
Zarzyccy 1771 ul. Brukowana
Zarzycki Mateusz i Magdalena (de Bernackie) 1776, 1781 ul. Brukowana
Zawadzki Jan 1636, 1637 ul. Brukowana
Zawadzki Jan i Małgorzata, 1652, 1653 ul. Brukowana
Zegart Adam i Ewa 1632 ul. Brukowana
Zielińscy Antoni i Teresa 1755 ul. Brukowana
Zielopolska Zofia c. Baczmagi, ż. Łukasza Zielopolskiego 1635 ul. Brukowana
Zwierzchowski Laurenty i Jadwiga 1728 ul. Brukowana
Żarnowiecki Jan 1653, 1654 ul. Brukowana
Żeński klasztor Św. Dominika (z Bełza?) 1667 ul. Brukowana
Żołądkiewicz Wojciech 1665, 1673 ul. Brukowana
Żołądkowicz Albert 1676, 1680 ul. Brukowana
Żurkowski Stanisław 1638 ul. Brukowana
Żydowska Szkoła 1636 ul. Horodelska
opracowanie: Ewa Lisiecka
Wojewódzkie Archiwum w Lublinie. Akta miasta Zamościa. Advocatalia. Kwerenda l. 70. XX w.