Lustracja Zamościa z 1657 r.

Opisanie osiadłości Samego Miasta Zamościa w murze którzy wydawać maja takim sposobem podatki co tydzień na ludzi in praesidio zostawiających

Die prima mensis Martii Anno Domini 1657 nemine excepto [Pierwszego marca Roku Pańskiego 1657 nie pominąwszy nikogo]

Marzec 1657

  1. Kamienica Kondrata złotnika na tydzień – (ten znaczek to skrót od fl. = florenorum, trzeba dodać przy publikowaniu) fl. – 3 (Staszica 35)
  2. Kamienica Jerzego Paulego oproc (oprócz) kupcow – 3 (Staszica 33)
  3. Kamienica Lendzego oproc kupców – 6 (Staszica 31)
  4. Kamienica PP. Taburtów z Gospodarzem Filmestrem – 6 (Staszica 29)
  5. Kamienica Braszewicza – 6 (Staszica 27)
  6. Kamienica P. Fołtynowicza oproc kupcow – 3 (Staszica 25)
  7. brak Telanowskiej, w 1657 była własnością III ordynata (Staszica 23)
  8. Kamienica P. Bernego oproc kupcow – 6 (Staszica 21)
  9. Kamienica Michała Dykafa ……. – 5 (+ info u Rudomicza) (Staszica 19)
  10. Kamienica Jerzego Paulego – 6 (Staszica 17)
  11. Kamienica Aleksandra Offmana – 6 (Staszica 15)
  12. Kamienica Zielonki – 3 (Staszica 13? Por. nr 23)
  13. Kamienica Jana Cyrulika – 4(Staszica 11?)
  14. Kamienica Frankowiczowa – 4
  15. Dom Jana Zytowicza – 3
  16. Dom Jakuba Bednarza  – 4
  17. Dom Franciszka Stefanowicza – 3
  18. Dom Rutowskiego – 1.15
  19. Dom Szymona Piekarza – 2
  20. Dom Szymona Szybenskiego /Szybowskiego fl. – 1,15
  21. Dom Xiędza Unikowskiego Paweł gospodarz – 0.15
  22. Dom Jakuba Stolarza – 1,15
  23. Kamienica Abraamowicza – 3 (Abrahamowicza – Staszica 13)
  24. Kamienica Stanisława krawca – 3
  25. Dom Liczy krupy – 3
  26. Dom Kaplińskiego złotnika v – 2
  27. Dom Andrzeja Drukarza – 2,5 2 22 1/2
  28. Kamienica Piechowicza – 4   (Rynek Wielki 2)
  29. Kamienica Abrka – 4 (Abrekowska Rynek Wielki 4)
  30. Kamienica Radaszkiewicza – 4(Rynek Wielki 6)
  31. Kamienica Axentego(wójt ormiański), gdzie dzierżawca Paprocki (aptekarz, kupiec) – 6 (Rynek Wielki 8)
  32. Kamienica Gordona oproc kupcow – 3 (Rynek Wielki 10 – Owanisowiczowska) (Grodzka 13 – gordonowska wg Zamościopedii)
  33. Dom Jurkiewicza Snycerza – 3
  34. Dom Sebastiana Szewca – 1
  35. Dom Sauhaka Ormianina – 0,15 (proponuję Sachaka)
  36. Dom Krzysztopha Kowala -1
  37. Dom Jagiełowicza Rudnika – 3
  38. Dom Bogdaseroney – 1,15 (proponuję Bagdaserowej, to nazwisko rosyjskie/ukraińskie Bagdasarow Ormianka Zuzanna Bahdasarowa, siostra Dominika Buniatowicza, córka Owanisa Buniata i Katarzyny)
  39. Dom Isaiia Ormianina – 1
  40. Dom Mierzwowicza – 1
  41. Dom Sukcesorów Chochelskiego Stephan Bezmay – 2  22 1/2
  42. Dom Ormienski Stephan Swiec – 2 22 1/2
  43. Dom Ormienski Jakub Skrzypek – 2
  44. Dom Ormienski Jan złotnik – 1,15
  45. Dom Ormienski Krzysztoph Czudowski (jest u Rudomicza) – 3
  46. Dom Stanisława Stelmacha – 1,15
  47. Dom Wojciecha Kowala- 2 22 1/2
  48. Dom Matiasza Rymarza – 2,15
  49. Dom Ferensa Krawca – 3
  50. Dom Jana Dzwonnika – 1,15
  51. Dom Rudomicza Mikołaj kusnierz – 2 22 1/2
  52. Dom Marka Kusnierza – 3
  53. Kamienica Axentego – 6 (a to nie będzie Owanisowiczowska? RW 10)
  54. Dom Cipurowey P Wuiera (Jakuba à z Bazyla) fl. – 2 (Rynek Wielki 12)
  55. Kamienica Autonicy  – 4 (Ałtoniej, nie ma domu Ałtunowicza, to może ten) (Rynek Wielki 14)
  56. Kamienica Warterysa – 6(Rynek Wielki 16)
  57. Dom Kurusiów z Panem Reytem – 4 (Rudomicz ma Ormianina Kurusa z folwarczkiem na ul. Gęsiej, który mu się spalił w 1656, z Rejtem chlał)
  58. Dom Boniatowicza   – 2 22 1/2(to pewnie Dominik Buniatowicz)
  59. Dom An… Ariefa Bernatowicza (Ormianin, stąd to imię, Google wyrzuca „Arif”, u Bazyla tylko nazwisko) fl. – 2
  60. Dom Herderowicza – 2 22 1/2
  61. Dom Gabriela Dawidowicza – 2 22 1/2
  62. Dom Krzysztofa Romaszkowicza –      22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  63. Dom Bohdana Aswadora –     22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  64. Dom Cipurowey – 2
  65. Kamienica Baleowicza – 6
  66. Druga kamienica Baleowicza – 6
  67. Dom Szymańskiego –      22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  68. Dom Łukasza Rytsnera – 2
  69. Gabriela Skinderowicza –      22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  70. Dom Zacharyaszów -1(Ormiańska 14)
  71. Dom Isaia Ormianina – 1 (Ormiańska 16)
  72. Dom Topałowny – 2(Ormiańska 18)
  73. Dom drugi Topałowny – 2(Ormiańska 20) „drugi” tu nie oznacza drugiego domu jednej Topałówny, tylko „drugiej” Topałówny – „e” ścieśnione do „i”
  74. Kamienica Sułtanowey – 6 (Ormiańska 22)
  75. Kamienica Thorosa – 6 (Ormiańska 24)
  76. Kamienica Barthoszowicza  – 6 (Ormiańska 26)
  77. Kamienica Rudomicza – 3 (Ormiańska 28)
  78. Kamienica Jego Mści Pana Białokurowicza (Ormiańska 30) 0
  79. Kamienica Jerzego Dewisona  – 3 (Kołłątaja 2)
  80. Kamienica Jakuba Wuiera  – 6 (Kołłątaja 2)
  81. Dom Adama Cyrulika – 2
  82. Dom P. Ludwika – 1
  83. Dom Krzemińskiego  – 1
  84. Dom Organmistrza Seminarium –    22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  85. Probostwo –    22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  86. Wojciech Margolib krawiec –    22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  87. Kamienica Beygina  – 6 (zapewne Begina RW 11)
  88. Kamienica Reynalda – 6 RW 9
  89. Kamienica Wentonowa  – 6 RW 7 A
  90. Kamienica Endrysa Dewisona – 6 RW 7
  91. Kamienica Achterlaniego – 6 RW 5
  92. Kamienica Ananta – 1,15 RW 5
  93. Kamienica Malarzowa – 3 (Rynek Wielki 3)
  94. Kamienica Wernerowa – 6 RW 1
  95. Domów dwa Xsięzy ord. (tego bym taka pewna nie była, ale nie mam nic w zamian, bonifratrzy?) fl.- 3

 

Wodny Rynek z ulicami

  1. Dom Hanysa Browara – 1
  2. Dom Jana Mularza Mikołay Malarz – 1 (jeden murował, drugi malował)
  3. Dom Księdza Brzeskiego –    22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  4. Dom Maichra Kotlarza – 2 15
  5. Dom Piotra Cyrulika – 3
  6. Dom Marcina Szychterza – 1 15
  7. Dom Xsiedza Morawickiego Wojciech kusnierz fl. – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  8. Dom Jana Mancarza – 2
  9. Dom Jakuba Grontala – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  10. Dom Kinastowej – 2 (Żeromskiego 34 – zatyłek St 35)
  11. Dom Daniela Szewca – 3
  12. Dom Barda (?Barola/Baroha=Barucha?) Piekarza – 1 15
  13. Dom Domarackiego fl. – 2
  14. Dom Franciszka Kowala – 1.15
  15. Dom Wasila kuśnierza pod cerkwią – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  16. Dom Axentowicza kuśnierza fl. -1 15
  17. Dom Daniela odźwiernego -2 7 1/2
  18. Dom Waska Szewca (Waśka – znów jakiś Wasyl) fl. – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  19. Dom Gostolskiego fl. – 15 (groszy, 0 florenów)
  20. Dom Pana Bernego -2 7 1/2

 

Solny Rynek

  1. Dom Mikołaya szewca – 3
  2. Dom Łukasza Zielopolskiego – 3
  3. Dom Barthosza (dobosza? Obuszka)- 2
  4. Dom Jana Trębacza – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  5. Dom Snopkowey Stolarki – 1,15
  6. Dom Sephera (jest u Bazyla jako kupiec ormiański)
  7. Dom Lewka (?) szewca – 4
  8. Dom Matthiasza Piekarza – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  9. Dom Muratowey – 2 7 1/2
  10. Dom albo sklep Chadzieiowicza (kolejny Ormianin) fl. – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  11. Dom Włodzikowski – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  12. Dom Oskaitki ( Oskiatki – Aurelii Ormianki) – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  13. Domek Stanisławowey Kusnierki -3
  14. Dom Musztafy – 3
  15. Dom Chelipskiego 1 7 1/2
  16. Dom Andrzeja kucharza – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  17. Dom Szpitalny Ordy (bonifratrów? ten sam skrót, co przy domu księży). – 1,15
  18. Dom Łukasza Szewca – 1,15
  19. Dom Wilczkowey – 1,15
  20. Dom Grygla kucharza – 1,15
  21. Dom Stephanowej Kusnierki – 1,15
  22. Dom Andrzeia Rzeznika fl. – 1,15
  23. Dom Gietnerów – 3
  24. Dom Nyrowiczki (?) Wyrwiczki fl. – 2 (Wyrwik jest kawałek dalej)
  25. Dom Abrama Wiolisty – 1,15 (jest u Bazyla)
  26. Dom Adama Rzeźnika – 1,15
  27. Dom Rydlera – 6
  28. Dom Dawida Rusina – 2
  29. Dom Kraciczki – 2
  30. Dom Jana Rzeźnika – 3
  31. Dom Iwana Podbitki – 3
  32. Dom Andrzeia Krawca – 3
  33. Dom Jana Piekarza – 3
  34. Dom Kwitarnickiego Krawca – 2
  35. Dom Szepsa – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  36. Dom Stanisława Skrzypka – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  37. Dom Michała Powroźnika – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  38. Dom Adama Storzisty (chórzysty zapisane „Horzisty”) fl. – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  39. Dom Sebastiana Cyrulika – 3
  40. Dom Kowalski – 1,15
  41. Dom Myśliwca …… Chałasy fl. – 3,15 (jest u Bazyla)
  42. Dom Księdza Sta……. – 1 (obstawiam Maciejowskiego lub Haciejowskiego)
  43. Dom Woyciecha Rzeźnika – 3,15
  44. Dom Tomasza Mioduny – 1,15
  45. Dom Stanisława Kuszewicza – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  46. Dom Krzysztofa Przekupnia  -3
  47. Dom Nyrwka (?) Wyrwika fl. – 1,15 (tu jest Wyrwik od Wyrwiczki)
  48. Dom Marcina Gizy Krawca – 3
  49. Dom Pawła Krawca – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  50. Dom Marcina Piekarza 1,15
  51. Dom Ferensa Skrzypka – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)

 

Komornicy we Dworach Slacheckich Mieszkaiący

  • Ze Dwora J.M. Paniey Starościny Tyszowieckiey Piotr Złotnik samowtór– 1,15
  • Ze Dwora J.M. Pana Łowczego Przemyskiego Jurek Cieśla – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  • Ze Dwora J.M. Pana Woyny Pasternaczka wdowa fl. – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  • Podwojone było z góry fl. – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  • Ze Dwora J.M. Krzysztofa Komorowskiego Szymon włodarz – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  • Ze Dwora J.M. Pana Rzeszotarskiego Lisowski gospodarz fl. – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  • Ze Dwora J.M. Pana Stefana Komorowskiego Marcin Cieśla – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  • Ze Dwora J.M. Starosty Grabowieckiego Paweł Krawiec Gospodarz – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  • Ze Dwora JM Pana (jeśli już to Eliasza, ale w tekście nie ma) Białokurowicza Gospodarz Fryderyk Żeleźnik -1,15
  • z Ratusza Hans szychterz (ślusarz) fl. – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)

Jan Zam(oyski) Podczaszy Koronny JKM

 

Domy żydowskie

  1. Dom Mendla Żyda Nr 10 -7 15
  2. Dom Lewka Szmuklerza Nr 4 -– 5
  3. Dom Smoyla (Samuela) Pawołockiego Nr 10 – 7 15
  4. Kamienica Maiera Józwowicza Nr 6 – 4,15
  5. Dom Kopla (tak? Jest w księgach kwestorskich AZ) Żyda Nr 7 – 2, 15
  6. Dom szkolny Nr 3 – 2 7 1/2
  7. Dom Abrama Arendarza nr 6 – 6 15
  8. Dom Introligatora Nr 16 – 12
  9. Dom Bieniasza Nr 2 fl. – 2 15
  10. Dom Marka Nosalczyka nr 14 fl. -12 15
  11. Dom Chaima Żyda Nr 10 – 10
  12. Dom Hoi Arendarza Nr 2 – 10
  13. Dom Ikaszewicza Skaszewicza? Nr 7 fl.  – 8
  14. Dom Jozwa Żyda Nr 11 – 10 7 1/2
  15. Dom Maiera Izraelowicza Nr 11 – 10 7 1/2
  16. Dom Szkolny Włocha nr 6 – 4,15
  17. Dom Aarona Nr 6 – 4,15
  18. Kamienica Izraela Nr 12 – 12
  19. Kamienica Moszka Nr 6 – 4,15

___________________________________________

Rozpiska domów żydowskich wg numeracji:

1 -0 rodzin

2- 2 rodziny

3 – 1 rodzina

4 – 1 rodzina

5 – 0 rodzin

6 – 5 rodzin

7 – 2 rodziny

8 – 0 rodzin

9 – 0 rodzin

10 – 3 rodziny

11 – 2 rodziny

12 – 1 rodzina

13 – 0 rodzin

14 – 1 rodzina

15 – 0 rodzin

16 – 1 rodzina

___________________________________________________________________________________________________

opracowanie: Justyna Bartkowska, Ewa Dąbska, Ewa Lisiecka

źródło:

Archiwum Państwowe w Lublinie. Akta miasta Zamościa. Księgi Exaktorskie miasta Zamościa.

  • fl. – florenorum
  • w niektórych pozycjach uzupełniono o współczesne adresy kamienic/domów
  • odniesienia do „Efemeros…” Bazylego Rudomicza
  • numeracja domów od Nr 1-185 zastosowana przez opracowujących

 

_____________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

Opisanie osiadłości Samego Miasta Zamościa w murze którzy wydawać mają takim sposobem podatki co tydzień na ludzi in praesidio zostawiających

Die prima mensis Martii Anno Domini 1657 nemine excepto [Pierwszego marca Roku Pańskiego 1657 nie pominąwszy nikogo]

Marzec 1657

01. [Kamienica Staszica 39 – nie ujęta w lustracji – jako zajmowana przez księży z kolegiaty]

02. [Kamienica Staszica 37 –  nie ujęta w lustracji – jako własność urzędników dworskich]

  1. Kamienica Kondrata złotnika na tydzień fl. – 3 [Staszica 35]
  2. Kamienica Jerzego Paulego oprócz kupców fl. – 3 [Staszica 33]
  3. Kamienica Lendzego oprócz kupców fl. – 6 [Staszica 31 – obecna Kamienica Turobińska]
  4. Kamienica PP. Taburtów z Gospodarzem Filmestrem fl. – 6 [Staszica 29 – obecna Kamienica Bystrzyckiego]
  5. Kamienica Braszewicza fl. – 6 [Staszica 27 – obecna Kamienica Szczebrzeska]
  6. Kamienica P. Fołtynowicza oprócz kupców fl. – 3 [Staszica 25]
  7. [brak w spisie kamienicy Telanowskiej, w 1657 r. była własnością III ordynata – nie odprowadzano od niej podatku (Staszica 23)]
  8. Kamienica P. Bernego oprócz kupców fl. – 6 [Staszica 21]
  9. Kamienica Michała Dykafa fl. – 5 [Staszica 19 – Kamienica Kinasta – więcej informacji u Rudomicza]
  10. Kamienica Jerzego Paulego fl. – 6 [Staszica 17 – więcej informacji w Zamościopedii A. Kędziory]
  11. Kamienica Aleksandra Offmana fl. – 6 [Staszica 15]
  12. Kamienica Zielonki fl. – 3 [Staszica 13]
  13. Kamienica Jana Cyrulika fl. – 4 [Staszica 11]
  14. Kamienica Frankowiczowa fl. –  4 [Staszica 9]
  15. Dom Jana Zytowicza fl. – 3
  16. Dom Jakuba Bednarza  fl. – 4
  17. Dom Franciszka Stefanowicza fl. – 3
  18. Dom Rutowskiego fl. – 1,15
  19. Dom Szymona Piekarza fl. – 2
  20. Dom Szymona Szybenskiego [Szybowskiego]  fl. – 1,15
  21. Dom Xiędza Unikowskiego Paweł gospodarz fl. – 0,15
  22. Dom Jakuba Stolarza fl. – 1,15
  23. Kamienica Abrahamowicza fl. – 3
  24. Kamienica Stanisława krawca  fl. – 3
  25. Dom Liczy krupy  fl. – 3
  26. Dom Kaplińskiego złotnika  fl. –  2
  27. Dom Andrzeja Drukarza fl. 2,5 – 2 22 1/2
  28. Kamienica Piechowicza  fl. – 4  [Rynek Wielki 2]
  29. Kamienica Abrka  fl. – 4 [Abrekowska Rynek Wielki 4]
  30. Kamienica Radaszkiewicza  fl. – 4
  31. Kamienica Axentego [wójt ormiański], gdzie dzierżawca Paprocki aptekarz, kupiec fl. – 6 [Rynek Wielki 8]
  32. Kamienica Gordona oprócz kupców fl. – 3 [Grodzka 13]
  33. Dom Jurkiewicza Snycerza  fl. – 3
  34. Dom Sebastiana Szewca fl. – 1
  35. Dom Sachaka Ormianina fl. – 0,15
  36. Dom Krzysztopha Kowala fl. – 1
  37. Dom Jagiełowicza Rudnika  fl. – 3
  38. Dom Bagdaserowey fl.  – 1,15
  39. Dom Isaiia Ormianina  fl. – 1
  40. Dom Mierzwowicza fl. – 1
  41. Dom Sukcesorów Chochelskiego Stephan Bezmay  fl. – 2  22 1/2
  42. Dom Ormienski Stephan Swiec  fl. – 2 22 1/2
  43. Dom Ormienski Jakub Skrzypek fl. – 2
  44. Dom Ormienski Jan złotnik fl. – 1,15
  45. Dom Ormienski Krzysztoph Czudowski  [vide Rudomicz]  fl. – 3
  46. Dom Stanisława Stelmacha  fl. – 1,15
  47. Dom Wojciecha Kowala  fl. – 2 22 1/2
  48. Dom Matiasza Rymarza  fl. – 2,15
  49. Dom Ferensa Krawca  fl. – 3
  50. Dom Jana Dzwonnika  fl. – 1,15
  51. Dom Rudomicza Mikołaj kuśnierz  fl. – 2 22 1/2
  52. Dom Marka Kusnierza  fl. – 3
  53. Kamienica Axentego  fl. – 6 [Rynek Wielki 10  – Owanisowiczowska]
  54. Dom Cipurowey P. Wuiera [Jakuba lub Jana – vide Rudomicz] fl. – 2
  55. Kamienica Autoniej  fl. – 4 [Rynek Wielki 14 – Ałtunowiczowska]
  56. Kamienica Warterysa fl. – 6 [Rynek Wielki 16]
  57. Dom Kurusiów z Panem Reytem fl. – 4 [Rudomicz wymienia Ormianina Kurusa z folwarczkiem na ul. Gęsiej, który spalił się w 1656 r.]
  58. Dom Boniatowicza   fl. – 2 22 1/2 [zapewne Dominik Buniatowicz]
  59. Dom Arifa Bernatowicza [Ormianin] fl. – 2
  60. Dom Herderowicza fl. – 2 22 1/2
  61. Dom Gabriela Dawidowicza fl. – 2 22 1/2
  62. Dom Krzysztofa Romaszkowicza fl. 0 –  groszy  22 1/2
  63. Dom Bohdana Aswadora fl. 0 –  groszy  22 1/2
  64. Dom Cipurowey fl.  – 2
  65. Kamienica Baleowicza fl. – 6
  66. Druga kamienica Baleowicza fl. – 6
  67. Dom Szymańskiego fl. 0 – groszy  22 1/2
  68. Dom Łukasza Rytsnera fl. – 2
  69. Gabriela Skinderowicza fl. 0 –  groszy  22 1/2
  70. Dom Zacharyaszów fl. -1 [Ormiańska 14]
  71. Dom Isaia Ormianina fl. – 1 [Ormiańska 16]
  72. Dom Topałowny fl. – 2 [Ormiańska 18]
  73. Dom drugi Topałowny fl. – 2 [Ormiańska 20]
  74. Kamienica Sułtanowey fl. – 6 [Ormiańska 22]
  75. Kamienica Thorosa fl. – 6 (Ormiańska 24)
  76. Kamienica Barthoszowicza  fl. – 6 (Ormiańska 26)
  77. Kamienica Rudomicza fl. – 3 (Ormiańska 28)
  78. Kamienica Jego Mści Pana Białokurowicza fl. 0 – Ormiańska 30
  79. Kamienica Jerzego Lewisona (?) fl. – 3
  80. Kamienica Jakuba Wuiera  fl. – 6
  81. Dom Adama Cyrulika fl. – 2
  82. Dom P. Ludwika fl. – 1
  83. Dom Krzemińskiego  fl. – 1
  84. Dom Organmistrza Seminarium fl. 0 – groszy  22 1/2
  85. Probostwo fl. 0 – groszy  22 1/2
  86. Wojciech Margolib krawiec fl. 0 – groszy 22 1/2
  87. Kamienica Beygina  fl. – 6 [zapewne Begina – Rynek Wielki 11]
  88. Kamienica Reynalda fl. – 6
  89. Kamienica Wentonowa  fl.– 6 [Rynek Wielki 7a]
  90. Kamienica Endrysa Dewisona fl. – 6 [Rynek Wielki 7]
  91. Kamienica Achterlaniego fl. – 6
  92. Kamienica Ananta fl. – 1,15
  93. Kamienica Malarzowa fl. – 3 [Rynek Wielki 3]
  94. Kamienica Wernerowa fl. – 6
  95. Domów dwa Xsięży ord. [domy należały do ordynacji – użytkowane przez księży] fl.- 3

Wodny Rynek z ulicami

  1. Dom Hanysa Browara fl. – 1
  2. Dom Jana Mularza Mikołay Malarz fl. – 1
  3. Dom Księdza Brzeskiego fl. 0 –  groszy  22 1/2
  4. Dom Maichra Kotlarza fl. – 2 15
  5. Dom Piotra Cyrulika fl. – 3
  6. Dom Marcina Szychterza fl. – 1 15
  7. Dom Xsiędza Morawickiego Wojciech kuśnierz fl. 0 – groszy 22 1/2
  8. Dom Jana Mancarza fl. – 2
  9. Dom Jakuba Grontala fl. 0 – groszy 22 1/2
  10. Dom Kinastowej fl. – 2
  11. Dom Daniela Szewca fl. – 3
  12. Dom [?Barola/Baroha=Barucha?] Piekarza fl. – 1 15
  13. Dom Domarackiego fl. – 2
  14. Dom Franciszka Kowala fl. – 1.15
  15. Dom Wasila kuśnierza pod cerkwią fl. 0 – groszy 22 1/2
  16. Dom Axentowicza kuśnierza fl. -1 15
  17. Dom Daniela odźwiernego -2 7 1/2
  18. Dom Waśka Szewca  fl. 0 – groszy 22 1/2
  19. Dom Gostolskiego fl. 0 – groszy 15
  20. Dom Pana Bernego fl. -2 7 1/2

Solny Rynek

  1. Dom Mikołaya szewca fl. – 3
  2. Dom Łukasza Zielopolskiego fl. – 3
  3. Dom Barthosza [dobosza? Obuszka] fl. – 2
  4. Dom Jana Trębacza fl. 0 – groszy 22 1/2
  5. Dom Snopkowey Stolarki fl. – 1,15
  6. Dom Sephera [Rudomicz wymienia jako kupca ormiańskiego]
  7. Dom Lewka (?) szewca fl. – 4
  8. Dom Matthiasza Piekarza fl. 0 – groszy 22 1/2
  9. Dom Muratowey fl. 0 – groszy 2 7 1/2
  10. Dom albo sklep Chadzieiowicza [Hadziejowicza – Ormianina] fl. 0 – groszy 22 1/2
  11. Dom Włodzikowski – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  12. Dom (? Oskiarki/ Oskiatki) – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  13. Domek Stanisławowey Kuśnierki fl. -3
  14. Dom Musztafy fl. – 3
  15. Dom Chelipskiego fl. 0 groszy 1 7 1/2
  16. Dom Andrzeja kucharza – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  17. Dom Szpitalny Ordy [ordynacki ?] fl.  – 1,15
  18. Dom Łukasza Szewca fl. – 1,15
  19. Dom Wilczkowey fl. – 1,15
  20. Dom Grygla kucharza fl. – 1,15
  21. Dom Stephanowej Kuśnierki – 1,15
  22. Dom Andrzeia Rzeźnika fl. – 1,15
  23. Dom Gietnerów fl. – 3
  24. Dom Wyrwiczki  fl. – 2
  25. Dom Abrama Wiolisty – 1,15 [wymieniany u Rudomicza]
  26. Dom Adama Rzeźnika fl. – 1,15
  27. Dom Rydlera fl. – 6
  28. Dom Dawida Rusina fl. – 2
  29. Dom Kraciczki fl. – 2
  30. Dom Jana Rzeźnika fl. – 3
  31. Dom Iwana Podbitki fl. – 3
  32. Dom Andrzeia Krawca fl. – 3
  33. Dom Jana Piekarza fl. – 3
  34. Dom Kwitarnickiego Krawca fl. – 2
  35. Dom Szepsa – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  36. Dom Stanisława Skrzypka – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  37. Dom Michała Powroźnika – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  38. Dom Adama Horzisty [chórzysty]  fl. – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  39. Dom Sebastiana Cyrulika fl. – 3
  40. Dom Kowalski fl. – 1,15
  41. Dom Myśliwca Chałasy fl. – 3,15 [wymieniany u Rudomicza]
  42. Dom Księdza Sta [Maciejowskiego lub Haciejowskiego] fl. – 1
  43. Dom Woyciecha Rzeźnika fl. – 3,15
  44. Dom Tomasza Mioduny fl. – 1,15
  45. Dom Stanisława Kuszewicza – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  46. Dom Krzysztofa Przekupnia  fl. -3
  47. Dom Wyrwika fl. – 1,15
  48. Dom Marcina Gizy Krawca fl. – 3
  49. Dom Pawła Krawca – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  50. Dom Marcina Piekarza fl. – 1,15
  51. Dom Ferensa Skrzypka – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)

Komornicy we Dworach Slacheckich Mieszkaiący

  • Ze Dwora J.M. Paniey Starościny Tyszowieckiey Piotr Złotnik samowtór fl. – 1,15
  • Ze Dwora J.M. Pana Łowczego Przemyskiego Jurek Cieśla – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  • Ze Dwora J.M. Pana Woyny Pasternaczka wdowa fl. 0 – groszy 22 1/2
  • Ze Dwora J.M. Krzysztofa Komorowskiego Szymon włodarz – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  • Ze Dwora J.M. Pana Rzeszotarskiego Lisowski gospodarz fl. – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  • Ze Dwora J.M. Pana Stefana Komorowskiego Marcin Cieśla – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  • Ze Dwora J.M. Starosty Grabowieckiego Paweł Krawiec Gospodarz – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)
  • Ze Dwora JM Pana [Eliasza] Białokurowicza Gospodarz Fryderyk Żeleźnik fl. -1,15
  • z Ratusza Hans szychterz [ślusarz] fl. – 22 1/2 (groszy, 0 florenów)

Jan Zam(oyski) Podczaszy Koronny JKM

Domy żydowskie

Dom Mendla Żyda Nr 10 fl. – 7 15

Dom Lewka Szmuklerza Nr 4 fl.– 5

Dom Smoyla (Samuela) Pawołockiego Nr 10 fl. – 7 15

Kamienica Maiera Józwowicza Nr 6 fl. – 4,15

Dom Kopla [tak? Jest w księgach kwestorskich AZ] Żyda Nr 7 fl. – 2, 15

Dom szkolny Nr 3 fl. – 2 7 1/2

Dom Abrama Arendarza nr 6 fl. – 6 15

Dom Introligatora Nr 16 fl. – 12

Dom Bieniasza Nr 2 fl. – 2 15

Dom Marka Nosalczyka nr 14 fl. -12 15

Dom Chaima Żyda Nr 10 fl. – 10

Dom Hoi Arendarza Nr 2 fl. – 10

Dom Skaszewicza (?) Nr 7 fl.  – 8

Dom Jozwa Żyda Nr 11 fl. – 10 7 1/2

Dom Maiera Izraelowicza Nr 11 fl. – 10 7 1/2

Dom Szkolny Włocha nr 6 fl. – 4,15

Dom Aarona Nr 6 fl. – 4,15

Kamienica Izraela Nr 12 fl. – 12

Kamienica Moszka Nr 6 fl. – 4,15

___________________________________________

Rozpiska domów żydowskich wg numeracji:

1 -0 rodzin

2- 2 rodziny

3 – 1 rodzina

4 – 1 rodzina

5 – 0 rodzin

6 – 5 rodzin

7 – 2 rodziny

8 – 0 rodzin

9 – 0 rodzin

10 – 3 rodziny

11 – 2 rodziny

12 – 1 rodzina

13 – 0 rodzin

14 – 1 rodzina

15 – 0 rodzin

16 – 1 rodzina