Zaproszenie do Książnicy Zamojskiej

Zaproszenie do Ksiażnicy Zamojskiej przekazane na ręce Kol. Zbyszka Pietrynki:

_______________________________________________________________________________________________________

Szanowny Pan
Zbigniew Pietrynko
Wiceprezes Koła Przewodników Terenowych PTTK O/Zamość
im. Róży i Jana Zamoyskich

Szanowny Panie Wiceprezesie,

Na Pana ręce, w imieniu Książnicy Zamojskiej przesyłam zaproszenie dla Zarządu, Członków i Sympatyków Koła do udziału w nadchodzącym wydarzeniu pt. V Biblioteczne Spotkania z Historią „Wołanie o pamięć – 80. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Mamy nadzieję, że poruszana podczas ich trwania tematyka historyczna spotka się z Państwa strony z zainteresowaniem i zachęci do przybycia. Wszelkie informacje o wydarzeniu zawiera dołączony do wiadomości plakat i poniższa informacja.

Jeżeli chcielibyście Państwo zamieścić go na własnych stronach internetowych lub w mediach społecznościowych, to można to zrobić i bardzo za to dziękujmy. Do plakatu można dołączyć również poniższy tekst informacyjny.

„Wołanie o pamięć – 80. rocznica Zbrodni Wołyńskiej”
 Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu po raz piąty zaprasza na Biblioteczne Spotkania z Historią, które odbędą się w dniach 18-19 sierpnia 2023 r. na Rynku Wodnym w Zamościu.
 W tym roku tematyka spotkań poświęcona będzie ofiarom ludobójstwa, jakiego na ludności polskiej dokonali na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich faszyści z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Armii Powstańczej. Zbrodnia objęła dawne województwa: wołyńskie, lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a także częściowo lubelskie i poleskie.
 W Zamościu i na Zamojszczyźnie pamięć o tych wydarzeniach jest ciągle żywa i pielęgnowana za sprawą m.in. Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Stowarzyszenie to włączyło się w organizację przedsięwzięcia.
 W pierwszym dniu spotkań, w piątek 18 sierpnia 2023 r. na Rynku Wodnym w Zamościu, będzie miała miejsce „Żywa Biblioteka”. To wyjątkowa okazja, aby porozmawiać ze Świadkami historii – Członkami Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.
To okazja do zadania im nurtujących nas pytań na temat wydarzeń wołyńskich, których świadkami byli oni sami, bądź ich bliscy. Nie można pozwolić, aby pamięć o tym, co działo się na tamtych terenach w przeciągu ośmiu lat (1939-1947), została zatarta.
Zapraszamy więc do rozmowy. Początek spotkania o godzinie 15-tej.
 W tym samym dniu, o godzinie 16-tej odbędzie się spacer z przewodnikiem na Rotundę Zamojską – Pomnik Męczeństwa Zamojszczyzny. Po zapoznaniu się z historią Rotundy, nastąpi zwiedzanie Celi Wołyniaków i oddanie hołdu pomordowanym.
Spacer rozpocznie się na Rynku Wodnym. Zapraszamy wszystkich chętnych, do bezpłatnego udziału w tym wydarzeniu.
W drugim dniu spotkań, w sobotę 19 sierpnia 2023 r. na Rynku Wodnym nastąpi kontynuacja Bibliotecznych Spotkań z Historią.
 O godzinie 15-tej odbędzie się spotkanie autorskie z Leszkiem Wójtowiczem, dziennikarzem, poetą, reportażystą. Inspiracją do spotkania jest najnowsza książka tego autora pt. „Kąkol na dożynkach. O Polakach ocalałych z ukraińskiego ludobójstwa”.
 O godzinie 16-tej zostanie przeprowadzony panel dyskusyjny pt. „Wołanie o pamięć!”. Wezmą w nim udział wyjątkowi goście: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, dr hab. Andrzej Zapałowski – profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Janusz Bernach Przewodniczący wraz z Przedstawicielami Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.
Panel poprowadzi Leszek Wójtowicz.
 Zapraszamy do wzięcia udziału w powyższych spotkaniach.
Podczas wydarzeń odbędzie się:
– Prezentacja publikacji pochodzących ze zbiorów Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.
– Kiermasz Książki Już Czytanej.
W gmachu Książnicy Zamojskiej przy ul. Kamiennej 20 w Zamościu zostanie udostępniona okolicznościowa wystawa pt. „Biblioteka Pamięci”.
 V Biblioteczne Spotkania z Historią „Wołanie o pamięć – 80. rocznica Zbrodni Wołyńskiej” są wydarzeniem towarzyszącym 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z Historią”.
Z poważaniem
 Magda Misztal
Książnica Zamojska