Szlak Renesansu Lubelskiego

Na Forum postanowiliśmy zamieścić temat, dotyczący nowości w świecie turystyki naszego regionu. Tym zwiastunem zapraszamy zamojskich przewodników do współtworzenia tego działu, by na bieżąco zapoznawać się z tym, co nowego wydarzyło się w regionie.

Informacja z 31. XII. 2014 r. zapowiada kolejną ciekawą inicjatywę Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej:
SZLAK RENESANSU LUBELSKIEGO

– ponad 40 zabytkowych obiektów (głównie sakralnych)
– 250 znaków drogowych wskazujących obiekty
– mapa i aplikacja mobilna

http://lublin.tvp.pl/18259378/…..u-promocji

 http://przewodnicyzamosc.pl/hosting/imgs/58047_renesans.jpg

Przypuszczać należy, że na nowym szlaku znajdą się także obiekty z Roztocza i Zamościa. Jakie to będą zabytki zapewne wkrótce się dowiemy. Póki co, warto jest ponownie zajrzeć do obszernych pozycji w temacie, opracowanych w latach ubiegłych:

!. Śladami Renesansu Lubelskiego – wydanej nakładem Muzeum Zamojskiego w Zamościu w 2011 r., w znakomitym opracowaniu dr Piotra Kondraciuka
2. Renesans Lubelski – w opracowaniu Leszka Dulika ze znakomitymi zdjęciami Adama i Marcina Bujaków.

Aktualizując temat, informujemy, że powstała strona internetowa dotycząca Renesansu Lubelskiego i szlaku o którym pisaliśmy powyżej. Wystarczy w google wpisać renesanslubelski,pl

Na stronie znajdują się także opisy i zdjęcia Szlaku Renesansu Lubelskiego. Z zamojskich zabytków znalazły się tam: katedra i synagoga. Z zabytków Lublina wybrano 11 obiektów. Inne miejscowości na szlaku to: Dys-Krasienin-Markuszów-Kurów-Końskowola-Janowiec-Kazimierz Dolny-Wilków-Bełżyce-Czerniejów-Gardzienice-Łęczna-Bobrowniki-Gołąb-Kock-Kodeń-Krupe-Modliborzyce-Radzyń Podlaski-Czemierniki-Rybitwy-Szczebrzeszyn-Turobin-Wilkołaz II-Wojsławice-Uchanie.